Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Pilgrims

Pilgrims

Informacje o grze

dots Nazwa gry:Pilgrims
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Amanita Design
dots Cena: 17,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 75%
Pilgrims


Wbrew pozorom artystę od rzemieślnika jest dość łatwo odróżnić – mianowicie nawet nie wiedząc o pochodzeniu danego działa, po porównaniu go z innymi pochodzącymi od tego samego twórcy, niemal od razu można dopatrzyć się podobieństw. Właściwość tą zwykła zwać się stylem, łatwo zaś można przetestować swoje oko choćby przy okazji rozgrywki w Pilgrims.

Rzeczony tytuł jest dość prostą pozycją, pochłaniającą raczej minuty niźli godziny rozgrywki. Produkcja ta nie oferuje wielkiej opowieści, przynajmniej nie na samym początku, w dużej mierze zaś gracz ma sam uzupełnić sobie luki w historii. Nie jest jednak w tym dziele osamotniony, autorzy co rusz podsuwają mu pewne podpowiedzi – choć nie bezpośrednio werbalne – przydałaby się jednak odrobina znajomości środkowoeuropejskiej kultury.

Pilgrims 074425,1
Towarzystwo cokolwiek nieoczywiste


Bez rzeczonej wiedzy jednak rzeczona produkcja również dostarcza niemałej frajdy. Rozpoczynamy z samotnym bohaterem, szybko zaś odkrywamy, iż nasze zadanie polega na skompletowaniu liczniejszego zespołu, każda z postaci może bowiem wchodzić w odmienne interakcje i tam, gdzie zawiedzie jedna z nich, rozwiązanie może tkwić w rękach drugiej.

Przeprowadzenie całości od początku do końca jest możliwe nawet w kwadrans, o ile dysponuje się stosowną wiedzą, autorzy zaś wyrozumiale nie przymuszają gracza do powtarzającego się oglądania kolejnych i kolejnych scenek, zwłaszcza w sytuacji niepowodzeń (a to przemyślnie umożliwiając ich „przewinięcie”). Urok całej produkcji polega jednak na tym, iż wbrew przygodówkowym tradycjom dróg prowadzących do sukcesu jest wiele, i mam tu na myśli nie tylko same zakończenia, lecz również i fakt, że z niemal każdym wyzwaniem można się uporać na co najmniej dwa sposoby, ku czemu sama produkcja zresztą zachęca.

Pilgrims 074425,2
Świat gry nie oszałamia rozmiarami


Co tym bardziej atrakcyjne, poszczególne interakcje cechują się pewną logiką, czasami potrafią rozbawić, nigdy jednak poirytować. Inna rzecz, że nie są one zbyt skomplikowane, z reguły również wystarczająca jest metoda „użycia wszystkiego na wszystkich”, choć uciekanie się do niej z reguły jest kompletnie zbędne. Pilgrims to również jedna z nielicznych gier, w przypadku których konieczny backtracking nie irytuje, a to z uwagi na możliwość radykalnego jego przyspieszenia.

Atutem gry jest również jej urokliwa oprawa audiowizualna. Poszczególne ujęcia choć niespecjalnie bogate w detale, to są estetyczne, choć nieco irytować może „promobilna” konwencja przewężonego ekranu. W tle pojawiają się elementy muzyki, tak naprawdę jednak kluczowe jest rozbawienie, a gdzieniegdzie przemycone fragmenty czeskiej mowy u Polaka mogą wywołać uśmiech na twarzy.

Pilgrims 074426,3
Nie godziłoby się, by nie było smoka


Pilgrims dowodzi, że Amanita Design nie tylko nie umarła, to nie zatraciła nic ze swego pogodnego zapatrywania na gry przygodowe, które potrafią ująć tak młodszych graczy, jak również ich starsze rodzeństwo, a nawet rodziców. Jest to kolejne dziełko wpisujące się w styl czeskich producentów, godnie moszczące się obok starszych produkcji.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/pilgrims

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots zabawna
dots zdatna do wielokrotnego podejścia
dots estetyka
dots cena
MINUSY
dots przeraźliwie krótka
Wymagania systemowe
Intel i5 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki, 800 NB HDD, Windows 7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow