Gatunek visual novel nie jest japoÅ„skim wynalazkiem, choć z pewnoÅ›ciÄ… cieszy siÄ™ popularnoÅ›ciÄ… wÅ›ród graczy – i producentów – wywodzÄ…cych siÄ™ z Kraju KwitnÄ…cej WiÅ›ni. Co innego jednak tego rodzaju produkcje utrzymane w klimacie romansowania z co powabniejszymi przedstawicielami pÅ‚ci piÄ™knej – to już zdecydowanie japoÅ„ska specyfika. Co powstanie gdy zmierzÄ… siÄ™ z niÄ… twórcy wywodzÄ…cy siÄ™ z innego krÄ™gu kulturowego?
Bohaterem – naszym alter ego – w No One But You jest uczeÅ„ szkoÅ‚y Å›redniej, wiÄ™c trudno o wiÄ™kszÄ… klasykÄ™. Rzecz jasna jednak nie bÄ™dziemy mieli do czynienia z intensywnÄ… naukÄ…, nie bÄ™dziemy też z niczego odpytywani. IdeÄ… produkcji jest bowiem flirtowanie, i tylko ono.
Do „upolowania” mamy kilka niewiast (a także jednego chÅ‚opaka! Cóż, jesteÅ›my nowoczeÅ›ni…), z których rzecz jasna wszystkie sÄ… powabne i nad wiek, hm, rozwiniÄ™te. Klucz do każdej z nich jest jednak inny, w przypadku jednych musimy imponować statecznoÅ›ciÄ… i prymusostwem, w przypadku innych wÅ‚aÅ›ciwsze bÄ™dzie reprezentowanie nieco bardziej swobodnego podejÅ›cia do życia.
Zgodnie z konwencjami gatunku zakończenia dzielą się na dobre i złe, choć właściwie osiągnięcie ich zależy tylko od wyborów podejmowanych pod sam koniec, tak że poznanie rozwiązania alternatywnego nie jest skomplikowane, szczególnie że twórcy wyposażyli swoją produkcję w wygodne narzędzie przewijania tekstu.
Tego ostatniego jest zaś całkiem sporo, scenarzystom należy oddać, iż dość przyłożyli się do swojej pracy, jak na pozycję ufundowaną społecznościowo nie dostrzega się typowej dla takowych produkcji budżetowości.
Ta ostatnia nie jest też cechÄ… oprawy audiowizualnej, ze wszech miar klasycznej, mangopodobnej. UjÄ™cia statyczne dzielimy na typowe i specjalne, caÅ‚a frajda zaÅ› tkwi w „dogrzebywaniu siÄ™” do tych ostatnich. Niestety równie udana nie jest muzyka, która nie przeszkadza, lecz wÅ‚aÅ›ciwie żaden z utworów nie zapada na dÅ‚użej w pamięć.
No One But You mogÅ‚oby siÄ™ jawić jako idealny prezent na Walentynki, pod warunkiem, że druga osoba jest miÅ‚oÅ›nikiem wirtualnej rozgrywki, i to niekoniecznie ukierunkowanej wyłącznie na akcjÄ™ i zrÄ™czność. Pod warunkiem, że – o ile darczyÅ„cÄ… bÄ™dzie niewiasta – bÄ™dziemy potrafili przytÅ‚umić w sobie uczucie zazdroÅ›ci.
Metryczka
| Grafika |
70% |
| Muzyka |
60% |
| Grywalność |
80% |
|
|
Ocena końcowa |
70% |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 10 |
20 |
30 |
40 |
50 |
60 |
70 |
80 |
90 |
100 |
|
+ / -
Wymagania systemowe
|
Procesor 1 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 512 MB VRAM, 1 GB HDD, Windows XP/Vista/7
|
|
| Autor: Klemens
|
|
|
|
|