Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Pinhead Games
dots Cena: 35,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe


Przejście przygodówek w trzeci wymiar nie okazało się dla gatunku tak szczęśliwą zmianą, jak chociażby upowszechnienie interfejsu manualnego czy możliwości wyświetlania licznych kolorów. Często bowiem nowe silniki cechowały się nieporównywalnymi z wcześniejszymi dziełami stopniami złożoności, tak że autorom po prostu brakowało mocy przerobowych, by całość opatrzeć jeszcze przemyślaną i sensowną fabułą. Śmiem twierdzić, że w ostatnich latach nastąpił pewien odwrót od owej konwencji, tak iż poza bardzo specyficznymi produkcjami od Telltale Games oraz Quantic Dreams większość najbardziej udanych przedstawicieli gatunków hołdowała klasycznej mechanice point’n’click. Czy Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe miał więc jakiekolwiek szanse?

Gra jest utrzymana w konwencji kryminału noir – przy czym słowo-klucz to „konwencja”, albowiem mamy do czynienia z pozycją, która właściwie każdym czynem i gestem hołduje klasycznym wyobrażeniom związanym z tym (prawie) minionym gatunkiem – nasz główny bohater nosi się w starym stylu (brakuje mu tylko niedopasowanego i wyświechtanego prochowca), zasiada w klasycznie zagraconym biurze, zostaje nawiedzony przez piękną kobietę, jego zadanie zaś na pierwszy rzut oka sprowadza się do odnalezienia mordercy…

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe 151031,1
Aż strach pytać o dogłębność badań


…tyle że autorzy właściwie każdą chwilę poświęcają na obśmianie gatunku, i to na zasadzie mniej czy bardziej subtelnego kontrastu. I tak tytułowy Nick od razu dostrzega u tajemniczej klientki obrączkę, co „kładzie” motyw romansu, jego stereotypowe biuro rodem z połowy minionego wieku jest zaopatrzone w nowoczesny sprzęt służący analizie DNA czy audio-wideo, przykłady zaś można mnożyć i mnożyć.

Samo wyzwanie fabularne stawiane przed graczem nie jest specjalnie wymagające, w ciągu całej rozgrywki odwiedzimy lokacje w liczbie nie przekraczającej palców na dwóch dłoniach niespecjalnie kompetentnego drwala. Co więcej, większość z nich dane nam będzie odwiedzić jednokrotnie, czasami tylko konieczne będą powtórne odwiedziny po wyposażeniu się w przedmiot, który odnajdziemy gdzie indziej. Gra jest nawet na tyle uprzejma, iż informuje nas o odnalezieniu wszystkich istotnych elementów w danym miejscu… później uniemożliwiając powrót doń. Doprawdy naprawdę trudno tu utknąć.

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe 151031,2
Ta inteligencja...


Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe to tak naprawdę swego rodzaju samograj, w trakcie którego rozwiązania stawiane przed graczem nasuwają się same przez się, od tego ostatniego zaś wymagana jest odrobina czujności i spostrzegawczości. Gra ta nie dysponuje mechaniką podświetlenia punktów interakcji i właściwie jest to jedyna niedogodność podczas rozgrywki, nieco sztucznie wydłużając czas zabawy.

Autorzy mając świadomość ograniczoności prezentowanego uniwersum podejmowali kroki mające na celu urozmaicenie ich tytułu – a to poprzez zaimplementowanie od czasu do czasu scen „przerywnikowych” w rodzaju ulicznej bójki tudzież możliwość zwerbowania współpracownika (dokonany wybór nie ma jednak żadnego istotnego znaczenia). Trzeba przyznać, iż udało się im uniknąć niebezpieczeństwo uśpienia gracza.

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe 151031,3
Czasy chodzenia po wodzie bynajmniej nie minęły


Wbrew dość infantylnej oprawy jest to mimo wszystko pozycja adresowana do nieco bardziej dojrzałych użytkowników. Nie chodzi tu bynajmniej o kwestię morderstwa jako takiego czy nagiego ciała ofiary (choć z w pełni osłoniętymi „kluczowymi” fragmentami), lecz raczej specyfikę gagów, iskrzących się podtekstami i nawiązaniami do popkultury, których wyłapanie wymaga nie tylko inteligencji, lecz nade wszystko pewnego wyrobienia oraz doświadczenia.

Nick Bounty and the Dame with the Blue Chewed Shoe to zarazem hołd oraz pastisz pod adresem tyleż kryminałów noir, co i gier przygodowych jako takich. Pomimo dość „indyczego” anturażu jest to jednak dzieło, do którego swą rękę przyłożyło wielu weteranów gatunku, by wskazać chociażby na osoby pracujące wcześniej w rzeczonym Telltale Games. Można nawet odnieść wrażenie, iż pomimo mocno ograniczonych środków mogli oni w końcu zacząć gry wedle własnych upodobań, gdyż Nickowi znacznie bliżej do serii Sam&Max niźli późniejszych epizodycznych tasiemców wykorzystujących znane marki.

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots inteligentne operowanie kliszami
dots całkiem udane dialogi
dots pełne udźwiękowienie
dots skromne wymagania sprzętowe
dots cena
MINUSY
dots samograj
dots za krótka
Wymagania systemowe
Procesor obsługujący SSE, 1 GB RAM, 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow