Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

My Brother Rabbit

My Brother Rabbit

Informacje o grze

dots Nazwa gry: My Brother Rabbit
dots Gatunek: przygodówka HOBA
dots Producent: Artifex Mundi
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
My Brother Rabbit


Pewnym fenomenem dla mnie są gry z gatunku HOBA, czyli polegające tak naprawdę na wypatrzeniu różnorakich ukrytych obiektów. Co jednak najbardziej intrygujące, choć brzmi to niczym przepis na przezwyciężenie bezsenności, potrafią one wzbudzić zaciekawienie. Swego rodzaju mistrzem tego gatunku jest polskie studio Artifex Mundi, którego najnowsza produkcją jest My Brother Rabbit.

Nie do końca zgodnie ze standardem rzeczona produkcja oferuje nam coś więcej niż pozorną fabułę – owszem, ta może nie stanowi porywającej opowieści, o której można by było godzinami rozprawiać w gronie nerdów przy okazji różnorakich konwentów, lecz jednak nadaje ona całości pewnego klimatu. Jest to tym bardziej niebagatelne, zważywszy na cukierkowo-laurkową oprawę, która jednak w ten sposób nabywa posmaku pewnej goryczy, co stanowi jednak wartość dodaną.

My Brother Rabbit 115554,1
Spoglądając w powietrzne przestworza...


Mechanika zabawy jest dość prosta – od samego początku natykamy się na konieczność wywołania określonej interakcji, by móc jednak takową przedsięwziąć, musimy zgromadzić określoną – z góry znaną – liczbę określonych przedmiotów, cały diabeł zaś tkwi w trudności ich wypatrzenia na poszczególnych planszach. Niejednokrotnie jednak gdy już to osiągniemy, będziemy musieli się zmierzyć z dodatkową łamigłówką, której jednak poziom trudności adresowany jest raczej do młodszego gracza, wyjadacze gatunku wszystkie te koncepty mogli już poznać przy okazji innych produkcji.

Niestety dość dużym felerem gry jest fakt, że wymusza ona wręcz nieustanny backtracking. Od początku bowiem wiemy, że dane biedronki czy inne klocki zbyt często się powtarzają, by pełnić funkcję wyłącznie ozdobnika, jednakże dopóki nie uruchomimy wymogu ich kolekcjonowania (co często jest możliwe dopiero po zrealizowaniu kilku wcześniejszych etapów), dopóty nie będziemy mogli ich wzruszyć z ich miejsca.

Jeszcze bardziej frustrujące są momenty, gdy tak naprawdę musimy się domyśleć co musimy zrobić, by w ogóle gra zaczęła od nas wymagać chomikowania. Nie są to częste momenty, jednakże mają one charakter niejednorazowy i w związku z tym w pewnej chwili mogą wywołać może niezbyt dużą, jednak frustrację.

My Brother Rabbit 115554,2
...nurzając się w morskich otchłaniach


Jak wspomniano wyżej, My Brother Rabbit jest utrzymany w niezwykle barwnej estetyce, dosłownie każda plansza przyciąga oko, momentami nawet nie tyle wypatrujemy relewantnych fabularnie „znajdziek”, co po prostu rozkoszujemy się detalami. Koresponduje z tym muzyka, która może nie zapada głęboko w pamięć, lecz jednak współtworzy atmosferę całości.

My Brother Rabbit to gra prosta lecz nie prostacka, dowodząca, iż nawet produkcje HOBA, wszak dość specyficzne i adresowane raczej do młodszych użytkowników, potrafią dostarczyć przyjemności z rozgrywki, o ile nie przekracza ona – jak w przypadku rzeczonej pozycji – kilku godzin.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/my_brother_rabbit

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots piękne plansze
dots klimat
dots szereg motywów muzycznych
MINUSY
dots backtracking w niezwykle męczącej formie
dots oklepane łamigłówki
Wymagania systemowe
Intel Pentium 4 2.0 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow