Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series

Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Telltale Games
dots Dystrybutor: Techland
dots Cena: 89,90 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series


Minecraft wdarł się przebojem na listy przebojów, ale także – co dla jego twórców istotniejsze – wygenerował ogromne dochody, wielokrotnie przewyższając jakiekolwiek oczekiwania. W konsekwencji Magnus „Notch” Persson już do końca życia (najprawdopodobniej) będzie mógł przebierać pomiędzy słonecznymi wyspami i drinkami, jego następcy zaś z Microsoftu głowią się, jak dalej zmonetyzować ten sukces. Tak doszło do porozumienia ze studiem Telltale Games, owocem którego jest epizodyczna gra przygodowa Minecraft: Story Mode.

Myśl o stworzeniu bardziej sensownej fabuły osadzonej w świecie, w przypadku którego fabuła była najmniejszym ze zmartwień jego twórców była dość karkołomna. Jakkolwiek autorzy recenzowanej pozycji co najmniej kilkukrotnie zaskakują gracza niektórymi rozwiązaniami czy zwrotami akcji, całość jednak dość intensywnie razi sztucznością. Po trosze jednak gra jest adresowana do młodszych użytkowników, którzy w tym zakresie będą bardziej wyrozumiali.

Gracz wciela się w postać Jesse bądź Jesse’ego, zależnie od określonej przez niego płci postaci (możliwy jest także wybór rasy, pozostający jednak bez wpływu na imię bohatera czy bohaterki). Jest to zwykła szara „myszka”, której przeznaczenie powierza los „od zera do bohatera” – wskutek pewnych drobnych poczynań i zbiegów okoliczności całemu uniwersum nagle zagraża zagłada, rolą zaś gracza jest odnalezienie legendarnych bohaterów i skłonienie ich do ponownego działania.

Minecraft Story Mode   A Telltale Games Series 142726,1
Może wybór białego mężczyzny jest sztampowy, ale w końcu jestem białym mężczyzną...


Jak już przygodówki Telltale przyzwyczaiły gracza, jego rola sprowadza się głównie do prowadzenia rozmów, od czasu do czasu zmierzenia się z niezbyt wymagającymi (nawet dla kilkulatka) elementami zręcznościowymi, momentami zostanie on również uraczony jakąś łamigłówką, która w większości przypadków rozwiąże się sama. Wbrew pozorom jest to wcale strawna mieszanka.

Niezmienna pozostaje również kwestia podejmowania istotnych wyborów – i ich stosunkowo mało istotnego wpływu na dalszy przebieg rozgrywki. Światami Telltale rządzi przeznaczenie, które w ten czy inny sposób skieruje rozwój wypadków na jedyne możliwe tory, od gracza zaś właściwie zależy jedynie w czyjej obecności i z jakim wyposażeniem będzie się temu przyglądał.

Minecraft Story Mode   A Telltale Games Series 142726,2
Strach się bać


Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż twórcom stosunkowo szybko skończyły się pomysły na wielką opowieść, tak że (pierwszy) główny wątek kończy się już przy okazji czwartego epizodu. W konsekwencji później gracz raczony jest nową opowieścią, ale każda z odsłon jest dość wymagająca i stanowi zupełnie inny rodzaj historii. Można by było odnieść wrażenie, że jest to takie deweloperskie „upychanie po kątach”, gdyby w istocie te epizody nie były ciekawsze od poprzednich.

Telltale przyzwyczaiło użytkowników do atrakcyjnej oprawy audiowizualnej swych produkcji i zasadniczo trudno coś zarzucić Minecraft: Story Mode, z wyjątkiem jednego – przeciętności, swego rodzaju miałkości. Zadanie było fatalne, wokselowa konwencja nie pozwalała na pełne rozwinięcie skrzydeł. W żaden sposób nie usprawiedliwia to jednak faktu, że choćby taka muzyka, jakkolwiek nie razi, to nie porywa absolutnie żadnym motywem.

Minecraft: Story Mode to typowy produkcyjniak wykorzystujący znaną markę. Producenci co prawda są zbyt klasowym zespołem, by zejść poniżej pewnego poziomu, nie sposób jednak nie zauważyć, że raczej nie pracowali oni z całym sercem czy choćby przekonaniem. W konsekwencji gra nie oferuje właściwie niczego nowego, a znacznie ciekawsze są inne produkcje studia.

Metryczka
Grafika 60%
Muzyka 65%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niestresująca
dots elementy zręcznościowe odprężają
dots późniejsze epizody wciągają...
MINUSY
dots ...wcześniejsze jednak nużą
dots nie zapada w pamięć
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza, 3 GB HDD, Windows XP(SP3)Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow