Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Labyrinth of Zangetsu

Labyrinth of Zangetsu

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Labyrinth of Zangetsu
dots Gatunek: dungeon crawler
dots Producent: ACQUIRE Corp., KaeruPanda Inc.
dots Cena: 138,99 PLN
dots Recenzent: „FaultyGear”
dots Ocena: 75%
Labyrinth of Zangetsu


Klasyczne dungeon crawlery, takie jak Wizardry, raczej nie są obecnie już tak popularne jak pokrewne im gry roguelike. Połączenie widoku z pierwszej osoby i mozolnego przedzierania się przez labirynty wraz z walką turową może wydawać się z perspektywy dzisiejszego gracza po prostu nudne. Nie znaczy to jednak, że nowe RPG tego typu już nie powstają, a także, że nie mogą być efektowne. Jednym z przykładów tego typu tytułów jest Labyrinth of Zangetsu.

Krainę zalał Tusz Ruiny – tajemnicza substancja wypaczająca wszystko na swej drodze. Zmienił ludzi i zwierzęta w potwory z legend, splugawił miejsca spoczynku zmarłych i przekształcił krajobraz w labirynty pełne niebezpieczeństw. W Ido, mieście będącym ostatnim bastionem ludzkości, z gotowych na wszystko poborowych tworzone są drużyny wojowników, których zadaniem jest zwalczanie stworów Tuszu i penetrowanie labiryntów w celu wydarcia ich pladze. To praktycznie misja samobójcza, więc musimy wieść naszych straceńców w bój mając świadomość, że w każdej chwili mogą zginąć.

Labyrinth of Zangetsu 104554,1


Większość naszej rozgrywki opiera się na łażeniu po lochach i walce. Eksploracja jest raczej prosta, stopniowo odkrywamy mapę labiryntu i otwieramy sobie przejścia. Dzięki odpowiednim zaklęciom lub przedmiotom zapewniamy sobie dodatkową pomoc przy eksploracji: światło do rozproszenia ciemności, oznaczenie kierunku, w którym zwrócona jest drużyna na mapie, zwiększenie czujności potrzebne do wykrywania ukrytych przejść i nie tylko. Przeciwnicy czekają na nas głównie w kłębach „mgły”, którą możemy napotkać w korytarzach, ale możemy też zostać zaskoczeni losową walką przy nieostrożnym bieganiu. Aby ograniczyć ataki wrogów mamy możliwość skradania się.

Kwestia walki również czerpie z klasyków. Mamy tutaj spodziewaną turowość starć, ale gra potrafi być w pewnych aspektach nieco enigmatyczna. Nie mamy czegoś takiego jak mana czy punkty umiejętności – używamy zaklęć w systemie ładunków dostępnych po kilka na każde poziomy zaklęć, zaś użycie skilli postaci niemagicznych w trakcie potyczki płacimy procentem punktów zdrowia. W czasie walki możemy nakładać też oczywiście zmiany statusu lub sami tychże doświadczyć, ale gra kompletnie zaniedbała aspekt informowania co dany symbol zmiany w ogóle oznacza.

Labyrinth of Zangetsu 104554,2


Skoki poziomu trudności rozgrywki potrafią dać w kość. Gra usiłuje oczywiście podkreślić tym samobójczy charakter naszej misji, ale nasza drużyna rozwija się w sposób po prostu ślamazarny, co wymaga sporego grindu, zwłaszcza do walk z bossami. W dodatku awans nie zawsze jest tożsamy podwyższaniem statystyk – o rozwoju decyduje losowość. Przy awansie niektóre, statystyki mogą się zwiększyć… ale też zmniejszyć. Może to znacznie pokrzyżować nasze plany odnośnie struktury drużyny. Możemy na przykład mieć pecha i nasz samuraj mający stanowić tarczę przed atakami wrogów ustawicznie będzie tracił punkty witalności, czyniąc go zaskakująco kruchym jak na kogoś przeznaczonego do pierwszej linii. Padłe postaci z drużyny możemy wskrzesić (powodzenie nie jest gwarantowane) w świątyni za odpowiednią do ich poziomu sumę. Możemy oczywiście zignorować zmarłych i zamiast tego nająć kolejnych ochotników – niestety trzeba ich wtedy też mozolnie awansować.

Większość skarbów w wyprawach zdobędziemy właśnie w walkach, toteż dobrze mieć w ekipie co najmniej jedną osobę zdolną do otwierania zamków (rozbijanie skrzynek zmniejsza nagrodę), rozbrajania pułapek na skrzynkach, a także identyfikacji znalezionych przedmiotów. Oczywiście możemy poczekać z zapoznaniem się ze znaleziskami aż do automatycznej identyfikacji przy powrocie do Ido, ale może być to problem ze względu na małą liczbę slotów w naszym ekwipunku. Możemy unieść bardzo ograniczoną liczbę przedmiotów, więc czasem będziemy musieli zastanowić się co zostawić, co wyrzucić, co założyć a czego nie. Dlatego też identyfikacja jest niezbędna do skutecznego wykorzystania dostępnego lootu.

Labyrinth of Zangetsu 104554,3


Sporym problemem potrafią być resetujące się momentami niektóre elementy, z którymi wchodzimy w interakcję. Objawia się to na różne sposoby – od wyświetlających się za każdym razem tych samych okienek dialogowych opisujących lokację, do której wkroczyliśmy (mimo, że już je widzieliśmy przy pierwszym wejściu do lokacji), aż po zepsute zadania poboczne w których klient zapomina, że dawno wręczyliśmy mu już przedmioty których poszukiwał i chce ich ponownie jak gdyby nigdy nic. Nie zmienia to może za dużo, ale potrafi być denerwujące.

Odnośnie grafiki – nie da się ukryć, jest naprawdę stylowa. Przypominające tradycyjne rysunki tuszem portrety postaci i potworów oraz ograniczona paleta barw wyglądają naprawdę ładnie. Same labirynty i ich rozliczne korytarze może nie wyglądają bardzo efektownie, ale spełniają swoją rolę. Niestety w kwestii animacji nie można wiele powiedzieć – gra stawia w tej kwestii na raczej spodziewany minimalizm.

Labyrinth of Zangetsu 104554,4


Kwestia dźwięku niestety pozostawia trochę do życzenia. Brak nagranych kwestii dialogowych nie jest tu problemem, ale niewielka liczba utworów, które w dodatku dość szybko mieszają się ze sobą, jest rozczarowaniem. Efekty dźwiękowe niespecjalnie wypełniają tą rolę, a potrafią być wręcz denerwujące w niektórych momentach – w szczególności gdy włączymy przyspieszenie tur walk.

Podsumowując – Labyrinth of Zangetsu jest niezłym dungeon crawlerem, wciągającym podobnie jak wiele innych gier z tego gatunku. Jednakże cierpi ona również na pewne bolączki, co może denerwować zwłaszcza osoby niegustujące w tego typu tytułach. Dla osób, które w grach RPG szukają raczej porywających historii i ciekawych postaci, nie będzie to dobry wybór, ale poza tym to kompetentna pozycja.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 50%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots ładny styl graficzny
dots wciągająca rozgrywka
dots potrafi być wymagająca
dots świetna dla fanów gatunku
MINUSY
dots brak wyjaśnień niektórych elementów, np. symboli zmiany statusów
dots zbugowane zadania
dots losowość zmian cech przy awansach
dots fabuła to bardziej pretekst niż cokolwiek innego
Wymagania systemowe
Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-8150 3.6 GHz, 32 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 550 Ti / Radeon HD 6790 lub lepsza, 80 GB HDD, Windows 10 64-bit



„FaultyGear”
Autor: FaultyGear


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow