Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Genesis Noir

Genesis Noir

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Genesis Noir
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Feral Cat Den
dots Cena: 53,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Genesis Noir


Skąd jesteśmy i ku czemu zmierzamy? Pytania te towarzyszą ludzkości od zarania jej zdolności wpatrywania się w horyzont ku zachodzącemu słońcu bądź w stronę rozgwieżdżonego nieba, lecz nie zwykły nam się kojarzyć z kinem noir, wszak przesyconym melancholią i atmosferą straty. Aż powstało Genesis Noir.

Wcielamy się w… no właśnie trudno powiedzieć kogo, ot, pokątnego sprzedawcy zegarków, z wszelkim prawdopodobieństwem niekoniecznie legalnego pochodzenia, w którego życiu nagle dochodzi do wstrząsu o typowo kryminalnym podłożu – a przynajmniej tak mogłoby się zdawać na pierwszy rzut oka. W celu ustalenia przebiegu zdarzeń dokonujemy kolejnych retrospekcji… cofając się aż do początku czasu.

Genesis Noir 075201,1
Noir bez ciemnego, obskurnego zaułka się nie liczy


Tych zaś upatrujemy nie w tekście Księgi Rodzaju (choć tytułowi temu absolutnie nie sposób przypisać na poważnie jakiejkolwiek antyreligijnej wymowy), lecz ustaleniach współczesnej nauki, a więc wydarzeniu (przyjmując adekwatność tego wyrazu) Wielkiego Wybuchu, przez formowanie się materii, a następnie jej większych skupisk, w postaci gwiazd i planet, po czym mamy do czynienia z historią życia (bardzo mocno skróconą) i ludzkości.

Osoby lękające się naukowego żargonu pragnę jednak uspokoić – całość ma bardzo, ale to bardzo metaforyczny charakter, czasami tak naprawdę trzeba dość solidnej wiedzy, by dostrzec sens skrywający się w prezentowanych działaniach, jakkolwiek twórcy zwykli sięgać po dość upowszechnione i spopularyzowane parabole, by wskazać chociażby na drzewo życia.

Genesis Noir 075201,2
Koncept podążania w stronę światła zyskuje tutaj na wieloznaczności


Największą wadą omawianej produkcji jest chyba fakt, że tak naprawdę mało w niej „gry w grze” – przedsiębrane przez nas aktywności często mają zupełnie symboliczny charakter i nie pozostawiają nam niemal żadnego pola do popisu, poza domyśleniem się, czy autorzy oczekują od nas pojedynczych kliknięć czy też bardziej posuwistych ruchów, czasami po prostu niezbyt wiadomo o co chodzi. Z kolei miłośnicy tzw. powieści graficznych kilka razy mogą poczuć się skonfundowani koniecznością uporania się z taką czy inną łamigłówką, której poziomowi trudności daleko do chociażby takiego Mysta, ale stanowiącą mimo wszystko pewne zaburzenie wcześniej oswojonej konwencji.

Genesis Noir jednak nade wszystko znakomicie buduje nastrój, operuje klimatem – każda scena jest do cna przemyślana, choć często owo dno ujawnia się dopiero wiele później, składając się w pełną całość z innym elementem. Gra ta wymaga nade wszystko obserwacji i refleksji, miłośnicy bardziej intensywnych doznań nie mają jednak czego specjalnie tutaj szukać.

Genesis Noir 075201,3
Nie ma to jak przeszukiwanie piksel za pikselem


Niewątpliwym, rzucającym się od razu w oczy atutem rzeczonej produkcji jest jej oprawa. Bynajmniej nie ogranicza się ona do kanonicznej bieli i czerni, każdorazowe wykorzystanie kolorów jest jednak bardzo głęboko przemyślane i wręcz symboliczne. Początkowo niejako w tle pozostaje muzyka, pełniąc niejako służebną rolę, koniec końców jednak zajmuje ona właściwe miejsce.

Gdzieniegdzie w opisach marketingowych (i nie tylko) danej produkcji natykałem się na określanie jej mianem „muzycznej przygodówki” – i była to jedna z większych aberracji, absurdalnych nieporozumień ostatnich lat. Genesis Noir to artyzm w czystej postaci, momentami frustrujący z uwagi na mechanikę, lecz ostatecznie głęboko zapadający w pamięć.

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots koncept
dots bezapelacyjny artyzm
dots cena
MINUSY
dots mało gry w grze
dots czasami niezbyt intuicyjna
Wymagania systemowe
Dual Core 2.6 GHz 6 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560 Ti / Radeon R9 285 lub lepsza 8 GB HDD Windows 10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow