Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Full Throttle Remastered

Full Throttle Remastered

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Full Throttle Remastered
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Double Fine Productions, Inc.
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 59,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 60%
Full Throttle Remastered


Na przekór utyskiwaniom przedstawicieli tzw. starej szkole nie jestem wrogi konceptowi „odświeżania” klasyków, o których jakości krążą legendy, wyolbrzymiane wraz z upływem lat, lecz po które nie jest skłonny sięgnąć żaden ze współczesnych graczy z uwagi na ich przestarzałą mechanikę (vide SCUMM) czy oprawę audiowizualną wywołującą dreszcze wspomnień związanych z PC Speakerem. Czy więc po tego rodzaju wizażu warto sięgać po Full Throttle Remastered?

Akcja rzeczonej produkcji odbywa się w środowisku amerykańskich bezdroży, wywołujących skojarzenia z południowym wschodem tego kraju – natkniemy się więc na skaliste góry i mało zachęcające widoki prerii, zagospodarowane jednakże przez nowoczesne fabryki i inne tego rodzaju przedsiębiorstwa. Głównym bohaterem jest zaś niejaki Ben Throttle, należący do gangu motocyklistów, który nagle zostaje wplątany w korporacyjną intrygę z morderstwem w tle.

Full Throttle Remastered 074825,1
Gdzieś na Midweście


Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy w komparycji wobec współczesnych tytułów jest fakt, iż rzeczona produkcja nie jest bynajmniej łatwą. Zagadki bynajmniej nie są klarowne, często trudno domyślić się jakimi to krętymi ścieżkami podążały myśli twórców. Co więcej gracza czeka żmudne przeszukiwanie piksela za pikselem pod kątem ewentualnych punktów interakcji, musi on zapomnieć o pomocy w postaci opcji podświetlenia hotspotów.

Śmiem twierdzić, iż autorzy remastera nie zaimplementowali tej ostatniej opcji z uwagi na fakt, że jednak przyspiesza ona rozgrywkę uwalniając gracza od zbędnych tak naprawdę dłużyzn, tymczasem wówczas okazuje się, iż cesarz jest nagi – rzeczona produkcja jest bowiem tytułem krótkim, uporanie się z nim w raptem trzy godziny jest jak najbardziej wykonalne, i to uwzględniając ten prosty fakt, że znaczącą część tego okresu stanowić będzie bezczynne oglądanie przerywników filmowych.

Full Throttle Remastered 074825,2
Rumaki mogły się zmienić, ale nie to jak hołdowanie tradycji


Nie zestarzał się z kolei humor tej produkcji, choć pewność siebie głównego bohatera, jego „chropawość” współcześnie nieco bawi, sprawia wrażenie dość sztucznej. Gra nie epatuje licznymi i oczywistymi nawiązaniami do popkultury, te są bardziej subtelne – i dobrze!

Siłą rzeczy gros wysiłku twórców zostało poświęcone oprawie audiowizualnej, która wedle współczesnych standardów jest znośna, aczkolwiek widziałem ładniejsze remastery. Nieodmiennie atutem produkcji jest voice acting dubbingowców, z Markiem Hamillem na czele (czyli Luke’em Skywalkerem), acz ich linie dialogowe są dość skromne.

Full Throttle Remastered 074825,3
Takie palenie gum to ja rozumiem!


Full Throttle Remastered to odświeżenie hitu sprzed lat, który mimo wszystko dość nieładnie się zestarzał, i to niestety nie tyle nawet w zakresie oprawy – której autorzy pospieszyli na odsiecz – lecz w zakresie treści, która pozostała przez nich nietknięta. Produkcja ta potrafi rozbawić, nie wywołuje frustracji nawet obecnymi w niej elementami zręcznościowymi, ale niespecjalnie wyróżnia się na tle współczesnych co bardziej godnych reprezentantów gatunku, ratować ją zaś może tylko sentyment.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 75%
Grywalność 55%


Ocena końcowa
60%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niebanalna
dots dość wymagająca
dots nieirytujące elementy zręcznościowe
dots muzyka
MINUSY
dots krótka
dots umiarkowanie wygodne sterowanie
dots konieczność przeszukiwania pikseli
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon X2 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 896 MB GeForce GTX 260/1 GB Radeon HD 4870 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows 7/8/10



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow