Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Diablo

Diablo

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Diablo
dots Gatunek: Hack and slash
dots WWW: www.diablo.com
dots Producent: Blizzard
dots Cena: 49,99 zł (w Antologii Blizzard)
Diablo Box


Diablo – dzięki tej grze Blizzard wniósł się na szczyt i (moim skromnym zdaniem) dalej się na niej trzyma. Diablo to znakomita gra z gatunku Hack'n'Slash, która zawojowała świat i w dalszym ciągu jest masę osób, które nadal w nią gra. Dlaczego? Dowiecie się czytając ten tekst...

Dawno temu, Diablo, jeden z Piekielnej trójcy w, której skład wchodził Mefisto – Pan Nienawiści oraz Ball – Pan zniszczenia został złapany w pułapkę przygotowaną przez archanioła Tyraela, zakonnika Horadrimu oraz zamknięty w Kamieniu Dusz. Diablo był jednak zbyt silny i uparty, aby pozwolić sobie na spędzenie reszty życia w niewoli. Zawładnął on więc umysłem Arcybiskupa Lazarusa, a następnie nakłonił go do zniszczenia kamienia, a co za tym idzie – uwolnienia Diablo. Lazarus nie potrafił się oprzeć pokusie i tak oto ponownie nastały czasy śmierci. Wielu śmiałków próbowało już się z nim zmierzyć, lecz nikomu się to nie udało. Nawet król Leoric i jego armia nie poradziły sobie z potęgą Pana ciemności, jednak w Tristam ponownie zaczęto wierzyć w to, że Diablo w końcu umrze, a wszystko to za sprawą nowoprzybyłego, bezimiennego, małomównego bohatera, który wypowiedział odwieczną walkę siłą zła.

Diablo 000944,1


Brzmi ciekawie? Pewnie, że tak! Przyznam, że pomysł na główny wątek fabuły był ciekawy, a jego wykonanie wprost genialne. Historia, opowiadana jest w czasie rzeczywistym co sprawia wrażenie, jakbyśmy brali udział w interaktywnym filmie. Wszystko to oddziałowuje na gracza w tak silny sposób, że pierwsze kilka godzin gry uchodzi jednym tchem.

Przypuszczam jednak, że na początku wszyscy spytają co w tej grze jest takiego niezwykłego? Uważać przecież będą, że jest to nic innego jak kolejny hack’n slash z marną grafiką i ograniczonymi możliwościami. Dlatego też ja wam w tym momencie odpowiem na nurtujące was pytanie. Otóż głównym czynnikiem, odpowiedzialnym za znakomitość tej gry jest KLIMAT. Klimat wgniatający w fotel, przerażający, a zarazem fascynujący, klimat dający do myślenia, gotycki klimat, który przenosi gracza do wirtualnego gracza i pozwala wziąć udział w przygodzie życia.

Diablo 000945,2


Po rozpoczęciu gry do wyboru mamy dwa tryby: single i multiplayer (zaznaczę na początku, że są od siebie całkiem odrębne). Pierwsza nasza czynność to kreacja naszego herosa i to zadanie ogranicza się do wybrania jednej z trzech klas postaci (wojownik, łuczniczka, czarodziej) - nie ustawiamy tutaj wstępnych statystyk, ani atutów czy umiejętności. Uważam to za duży plus na korzyść gry, ponieważ nie musimy zastanawiać się godzinami czy nasz bohater jest odpowiednio silny. Rozwój naszego pupilka jest bardzo prosty – na każdy zdobyty poziom przypada 5 punktów, które rozdzielamy pomiędzy 4 statystykami: Siłą, Zręcznością, Celnością, Magią. Prócz tego, każda klasa ma jedną umiejętność specjalną. U wojownika jest to naprawianie broni, u łuczniczki otwieranie zamkniętych drzwi i wykrywanie pułapek, a czarodziej potrafi ponownie naładować magiczną mocą swoją broń. Szkoda tylko, że umiejętności maga i wojownika wpływają niekorzystnie na ogólną wartość wytrzymałości naprawianej broni – ta spada za każdym razem o 1 lub 2 punkty. Przypuszczam jednak, że Blizzard zrobił to celowo i nie można tego liczyć jako wadę gry, ponieważ bezsensowne byłoby wybieranie pomiędzy naprawą darmową, a naprawą płatną jeżeli obie miałyby ten sam efekt.

Diablo 000950,3


Rozwój postaci jest bardzo ciekawy, szczególnie jeżeli chodzi o czarodzieja. Otóż - czarów nie poznajemy tutaj poprzez uczenie się skilli, tylko poprzez tajemnicze księgi, które możemy znaleźć w zatęchłych pieczarach. Na przykład jeżeli znajdziemy księgę uzdrawiania i ją przeczytamy, zniknie ona z naszego ekwipunku, ale na naszej liście czarów pojawi się ten oto czar albo jego poziom podniesie się o jeden stopień.

Równie dobrze wypadają zaprojektowane poziomy. Gra posiada 16 zróżnicowanych plansz, podzielonych na cztery grupy - podziemia, katakumby, jaskinie, aż wreszcie piekło (które naprawdę robi wrażenie). Są one długie i wyczerpujące, a najciekawsze jest to, że za każdym razem poziomy wyglądają inaczej – dzieje się tak za sprawą losowego generatora plansz, dzięki czemu zabawa wydłuża się tak, że nawet po kilku tygodniach intensywnego grania nie odczujemy znużenia.

Diablo 000951,4


Również od strony technicznej grze nie można wiele zarzucić. Owszem, grafika wygląda dosyć archaicznie, ale nie ma się co dziwić - powstała ponad 10 lat temu. Jednak mimo tego, tekstury nie są najlepszej jakości, zawsze można na czymś zawiesić oko, między innymi na znakomitym wyglądzie postaci i przeciwników. Nasi wrogowie są bardzo zróżnicowani, a komnaty bossów (jak i sami bossowie zresztą) robią piorunujące wrażenie. Mam tu na myśli głównie Butchera - jest to gruby, potężny demon z gigantycznym tasakiem w ręku, a jego komnata zapiera dech w piersiach i wywołuje realne stany lękowe – co tam jest? dowiecie się jak zagracie :). W cieniu nie pozostaje także sam Diablo, który równie mocno straszy jak cała gra i naprawdę wypadł całkiem nieźle. Od strony dźwiękowej programowi także nie można nic zarzucić. Muzyka buduje klimat i stopniowi podnosi napięcie, potęgując atmosferę strachu i niepokoju. Jednym słowem jest to najlepsza ścieżka dźwiękowa, jaką dane mi było usłyszeć w grach z gatunku RPG i okolic (nie licząc świetnego Morrowinda).

Diablo 000954,5


Blizzard 10 lat temu stworzył grę bliską ideałowi. Grę, która jest popularna do dziś i nadal masa ludzi prowadzi o niej dyskusje na forach internetowych. Ja również należę do tego grona, ponieważ dobrze pamiętam jak dniami i nocami okupywałem serwery Battle.net (co robię zresztą do dziś) i wchodziłem do magicznego świata gry, jaką niewątpliwie jest Diablo. Polecam gorącą tą grę, ponieważ jest ona o wiele lepsza od swojego młodszego brata i mogę przysiąc, że zajmie was na długie tygodnie.

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 100%
Trudność 65%
Grywalność 100%


Ocena końcowa
100%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots muzyka
dots modele postaci i potworów
dots długość gry
dots całokształt
MINUSY
dots grafika trochę trąci myszką
Wymagania systemowe
Procesor 60 MHz, 8 MB RAM, karta graf. SVGA, Windows 98/ME/2000/XP, napęd CD/DVD.E-mail autora: Hunter
Autor: Hunter


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow