Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Demetrios: The BIG Cynical Adventure

Demetrios: The BIG Cynical Adventure

Informacje o grze

dots Nazwa gry:Demetrios: The BIG Cynical Adventure
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: COWCAT
dots Cena: 35,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Demetrios: The BIG Cynical Adventure


Nie sposób nie odnieść wrażenia, że pewną uniwersalną cechą ludzkich aktywności niezależnie od ich charakteru jest postępująca specjalizacja. Tytułem przykładu gry przygodowe posiadały pewne stałe cechy rozgrywki, różniły się zaś między sobą fabułą czy strukturą dialogów. Tymczasem współcześnie formułując opinię o zainteresowaniu (tudzież jego braku) tzw. przygodówkami wypada dookreślić, czy ma się na myśli klasyczne point’n’clicki, produkcje określane skrótowcem HOBA, tzw. powieści graficzne (visual novel) i całe mnóstwo innych mniej czy bardziej uznanych podgatunków. Twórcy gry Demetrios – The BIG Cynical Adventure wyraźnie wyszli z założenia, że ograniczanie się do jednego z nich jest co najmniej passé.

Głównym bohaterem gry jest… nie, wcale nie tytułowy Demetrios, lecz niejaki Bjorn Thonen, będący mieszkańcem Paryża (nie sposób nie docenić prawdziwie żabojadzkiego charakteru jego personaliów), wiodącym sobie spokojną egzystencję…aż do czasu, gdy budzi go telefon informujący o śmiertelnym niebezpieczeństwie wiszącym nad nim. Ten nie przejmuje się tym zbytnio, stopniowo jednak uświadamia sobie, iż śmierć stanowi rzeczywistą ewentualność.

Demetrios The BIG Cynical Adventure 085007,1
A gdzie straż miejska?


Autorzy gry swobodnie żonglują konwencjami i komizmami, w tym garściami raczą użytkownika chociażby takim czarnym humorem – nasze wirtualne alter ego co i rusz natyka się na mniej i bardziej oczywiste niebezpieczeństwa, które mogą zakończyć się jego śmiercią, opatrzoną stosownym, mniej czy bardziej zabawnym (czasami nawet nie na siłę) komentarzem. Nie oznacza to bynajmniej końca gry, ta bowiem automatycznie cofa nas do momentu poprzedzającego błędną decyzję – nie ma więc się co lękać utknięcia pozbawionego odwrotu, nie ma również potrzeby dokonywania częstego zapisu stanu gry (jakkolwiek twórcy udostępnili graczowi pięć slotów do swobodnego wykorzystania).

Sama mechanika nieco przypomina starsze point’n’clicki, eksplorujemy bowiem kolejne i kolejne plansze, gromadząc zalegające tam przedmioty i poddając je różnorakim, mniej czy bardziej absurdalnym interakcjom. Poszczególne ekrany są jednak statyczne w sposób właściwy dla HOBA, nasza postać – poza bardzo nielicznymi wyjątkami – nie jest prezentowana, można by rzec, iż obserwujemy świat jej oczami, choć ten opis również stanowi daleko posunięte uproszczenie.

Demetrios The BIG Cynical Adventure 085007,2
Pomocna dłoń


Od czasu do czasu zostaniemy uraczeni również jakąś łamigłówką tudzież minigrą wymagającą śladowej zręczności – żadna z nich nie jest specjalnie angażująca, czy to intelektualnie, czy manualnie. Stanowią one raczej odskocznię, drobne urozmaicenie, nie są bowiem jakimkolwiek realnym wyzwaniem.

Sama fabuła nie wymyka się standardom, podobnie jak i dialogi między postaciami, choć można odnieść wrażenie, że te ostatnie są stanowczo przegadane – wpływ gracza na ich bieg jest stosunkowo niewielki, trudno również zboczyć na tematy nieistotne. Ot, taka średnia krajowa…

Demetrios The BIG Cynical Adventure 085008,3
Pewna interakcja jest dość oczywista


W żadnym razie wadą, lecz również niespecjalną zaletą przedmiotowej produkcji jest jej oprawa audiowizualna. O ile niektóre lokacje potrafią na chwilę przyciągnąć oko (zupełnie zbędnymi fabularnie) detalami, to nie stanowi to normy, co gorsza zaś żadnej z nich nie sposób określić mianem pięknej. Podobnie rzecz się ma z muzyką – jej głównym atutem jest fakt, iż nie irytuje…

Demetrios – The BIG Cynical Adventure pomimo swej teoretycznej oryginalności to produkcja jakich wiele – jakkolwiek potrafi niejednokrotnie rozbawić, to właściwie ani przez moment nie wywołuje specjalnej ekscytacji czy też syndromu „jeszcze jednego kwadransa”. Owszem, fajnie jest znaleźć ukryte ciasteczka, owszem, czasami skłonimy się mentalnie przed przewrotnością twórców, produkcja ta jednak nie pozostawia gracza z jakąkolwiek bardziej angażującą refleksją po jej ukończeniu.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/demetrios_the_big_cynical_adventure

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 70%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots relaksująca
dots czarny humor
dots urozmaicona rozgrywka
MINUSY
dots przegadana
dots niezbyt porywająca fabuła
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 1.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 600 MB HDD, Windows XP/7/8.1/10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow