Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Death Stranding
Z reguły zwykłem stronić od rozgrywki wieloosobowej, w przypadku Death Stranding została ona jednak zaimplementowana w dość niezwykły sposób – mianowicie gracze niejako wzajemnie kształtują eksplorowane przez siebie światy, są niejako duchami w uniwersach innych użytkowników, mogącymi jednak pozostawić weń swój realny wkład – pojazd, urządzenie czy porzucony ładunek. Z jednej strony często prowadzi to do swego rodzaju zaśmiecenia otoczenia kompletnie zbędnymi ustrojstwami, z drugiej jednak skutkować może jednak realnymi ułatwieniami i płynącym stąd poczuciem realnej wspólnoty. Nie ma też żadnych przeszkód, by na każdym etapie rozgrywki z tego trybu zrezygnować bądź też doń wrócić. Śmiem twierdzić, że z daną mechaniką jeszcze nie raz się zetkniemy w przyszłości.

Death Stranding 175927,4
I tak więcej w tym sensu niż w większości FPS-ów


Atutem gry jest oprawa audiowizualna, stworzona z niewątpliwym rozmachem. Muszę przyznać, iż przypadły mi do gustu lokacje, nasuwające skojarzenia z tundrowymi oraz arktycznymi krajobrazami – choć podejrzewam, iż w trakcie rozgrywki niejeden gracz zatęskni za widokiem dowolnego drzewa, choćby rozpikselowanego – ale chyba większe wrażenie zrobił na mnie fakt ich płynnego przechodzenia pomiędzy sobą (na co mój sprzęt przyzwalał), jak też bardzo sprytnego (w większości) zakamuflowania granic eksplorowanego świata. Momentami żałować tylko można, że gra nie oferuje cyklu dnia i nocy, jakkolwiek ryzyko rozczarowania byłoby większe.

Spore wrażenie robi również fakt zaimplementowania licznych cut-scenek, w których obsadzono kilka Wielkich Nazwisk – by wskazać na Madsa Mikkelsena czy Guillermo del Toro. W pewnym momencie jednak rodzą one u gracza uczucie frustracji, a to z uwagi na fakt, że nieco sztucznie wydłużają rozgrywkę, nie wprowadzają do niej dynamiki, której brak podczas ogólnej zabawy.

Death Stranding 175927,5
Metafora roboczej środy


Wiele ciepłych słów można sformułować pod adresem muzyki, która… przez większość czasu gry jest nieobecna, pojawia się jedynie w ściśle określonych miejscach oraz momentach rozgrywki. Jest ona jednak doń świetnie dopasowana, jednakże nie tyle rodzi ona nowe emocje, co je współtworzy. Odsłuchiwana oddzielnie od gry – jako soundtrack towarzyszący chociażby lekturze książki – nieco (choć niezupełnie) jednak traci. Paradoksalnie jednak fakt ten można rozpatrywać w kategoriach atutu kompletnego dzieła a nie jego słabości.

Przypadło mi do gustu również nasycenie świata gry różnorakimi easter-eggami. Niektóre z nich co prawda subtelnością budzą skojarzenia z pięścią uderzającą w twarz, lecz chociażby wspomnienie w luźnej korespondencji przez Deadmana – czyli postać odtwarzaną przez Guillermo del Toro – o starym filmie o tytule „Kształt wody” – który w rzeczywistości został wyreżyserowany przez wspomnianego meksykańskiego producenta – wywołał na mej twarzy niewymuszony uśmieszek. Ciekawe ile takich „mrugnięć” przeoczyłem?

Death Stranding 175927,6
To uczucie, gdy parasol nad Twoją głową trzyma (w zamkniętym pomieszczeniu) sam Guillermo del Toro


Death Stranding to tytuł niebanalny i trudny do zignorowania, pozostawiający swój niejeden ślad u gracza również po wyłączeniu stacji gier. Jego techniczne zaawansowanie, ocierające się o doskonałość, nie stanowi li tylko pozłoty skrywającej miałką treść. Od perfekcji dzielą go jednak nie tylko fabularne szczegóły, lecz również bardziej dotkliwy brak tzw. miodności rozgrywki od pewnego jej etapu.

Metryczka
Grafika 90%
Muzyka 85%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots rozmach
dots poczucie swobody
dots sposób wprowadzania gracza w kolejne mechaniki rozgrywki
dots przerywniki filmowe
dots bogactwo szczegółów
dots niebanalna (choć nieco zagmatwana) fabuła
dots świetne rozwiązania multiplayerowe
MINUSY
dots sama rozgrywka w pewnym momencie zaczyna nużyć
dots przesycenie cutscenkami
dots bieganie po plaży w szpilkach
dots cena
Wymagania systemowe
Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza, 80 GB HDD, Windows 10



Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens
<< poprzednia | 1 | 2


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow