Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Déraciné

Déraciné

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Déraciné
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: FromSoftware
dots Cena: 124 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Déraciné


Powoli zaczynamy zapominać o goglach wirtualnych rzeczywistości, co rodzi podejrzenie, że powtórne podejście do tej technologii zakończy się porównywalną klapą. Kilku dużych graczy rynku wirtualnej rozrywki nie poddaje się jednak, jednym z nich jest zaś Sony, które wsparło japońskie From Software w opracowaniu gry przygodowej wymagającej nie tylko rzeczonego zestawu odwołującego się do wzroku, lecz również kontrolerów ręcznych (Move).

Déraciné
to opowieść o duchach – przy czym my właśnie wcielamy się w jednego z nich. Dysponujemy dość niecodzienną, wręcz zatrważającą możliwością „transferowania” czasu pomiędzy istotami żywymi, odbieraniem go jednym, by wykorzystać go następnie w celu uratowania innych.

Deracine 082752,1
Ech, te anglosaskie internaty...


Akcja rzeczonej pozycji rozgrywa się w swoistym anglosaskim internacie, odwołującym się swą budową oraz wyglądem do bliżej niesprecyzowanej przeszłości. Od czasu do czasu dane nam będzie opuścić jego ściany, głównie w celu zachwycenia się parkiem, choć czeka nas również… wyprawa na ośnieżone szczyty gór.

Mechanika zabawy jest prosta – ot, musimy uruchomić stosowną interakcję, od czasu do czasu wymagającą przeniesienia przedmiotu z jednego miejsca w drugie. Początkowy tutorial sugeruje nam szereg możliwych zachowań, szybko jednak odkrywamy, że większość z nich ma charakter jeśli nie jednorazowy, to co najwyżej epizodyczny. Nie grozi nam również noszenie obszernego ekwipunku, przeciwnie, każdy przedmiot jest właściwie jednorazowego użytku, z reguły zresztą ze wszech miar oczywistego. Prawda, że nie tego spodziewaliście się po twórcach serii Dark Souls?

Deracine 082752,2
Ech, ci kierownicy anglosaskich internatów


Dość szybko w oczy rzuca się daleko posunięta prostota tego tytułu również w innych sferach. Potencjalnych lokacji, które możemy odwiedzić, nie ma zbyt wiele, większość z nich w trakcie poszczególnych etapów jest zaś tu czy tam akurat zablokowana. Z reguły również ewentualne zmiany od razu rzucają się w oczy, trudno tak naprawdę cokolwiek przeoczyć – czy tez się zgubić.

Szkoda również, iż owa prostota dotyczy również fabuły. Owszem, doznaje ona pewnego zawikłania typowego dla produkcji z Dalekiego Wschodu, niejednokrotnie jednak skrzeczy ona pod względem logiki czy psychologicznego prawdopodobieństwa. Czasami po prostu lepiej się nad tym nie zastanawiać.

Deracine 082752,3
Niedobry duch!


Z przykrością również stwierdzam, że autorom nie udało się wykorzystać potencjału płynącego z wykorzystywanej technologii. Ot, nie mamy nawet możliwości płynnego przemieszczania się, przeciwnie, dokonujemy „skoków” niczym w przygodówkach studia Cryo rodem z zamierzchłej przeszłości, co niezbyt sprzyja poczuciu rzeczywistości prezentowanego środowiska.

Przypadło mi do gustu z kolei udźwiękowienie. Pomijając fakt pełnego spolszczenia danego tytułu (co jednak nie wymagało jakiejś monstrualnej pracy) motywy muzyczne towarzyszące rozgrywce potrafią zapaść tyleż w pamięć, co i serce. I jakkolwiek momentami uświadczamy mniejszej czy większej grozy, ani przez moment nie tracimy wiary w efekt końcowy, w czym duża zasługa muzyki docierającej do naszych uszu.

Deracine 082752,4
Dramatis personæ


Déraciné to pozycja interesująca, która jednak z pewnością nikogo nie skłoni do zakupu nowych komponentów do posiadanego sprzętu. Pozbawiona otoczki VR jawi się ona jako przedstawiciel wyższych stanów średnich, jakkolwiek urokliwy i sympatyczny.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots nastrój
dots piękno w minimaliźmie
dots lokalizacja
dots muzyka
MINUSY
dots niewykorzystany potencjał VR
dots archaiczna mechanika
dots cena
Wymagania systemowe
PS4, PS VR, dwa kontrolery MovePiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow