Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Citizen Sleeper

Citizen Sleeper

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Citizen Sleeper
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Jump Over The Age
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Citizen Sleeper


Gdybym trudnił się dewelopingiem, to niekoniecznie byłbym zachwycony obecnymi czasami, jednakże jako gracz tęsknię właściwie tylko za „samodzielnymi”edycjami gier – tj. niewymagającymi połączenia z żadną infrastrukturą sieciową, jak też ściągania z Internetu żadnych pakietów danych (wszak nie ma jakiejkolwiek gwarancji „wieczystości” Steama i jego pobratymców) – lecz nade wszystko ujmuje mnie bogactwo dostępnych pozycji, łatwość cyfrowej dystrybucji sprawia bowiem, że do woli mogę eksplorować nisze, o których istnieniu nie wie nawet większość wydawców. A właśnie tam kryją się nieraz prawdziwi artyści, tacy jak Lucas Pope, a teraz już nie lękam się do tego grona dodać studia Jump Over The Age.

„Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” – jest to jedna z bardziej wyeksploatowanych fraz osób pragnących zabłysnąć znajomością klasyki sci-fi, a zarazem popisać się rzekomą kontrkulturowością i nimbem niebanalności (niejednokrotnie osiągając skrajnie odmienny rezultat). Bywa jednak, że potraktowawszy temat serio można uświadczyć całkiem interesujących odpowiedzi, przy innej okazji z kolei dowiedzieć się czegoś interesującego o sobie jako człowieku. To drugie podejście zdecydowanie bardziej przemawiało do twórców gry Citizen Sleeper, choć nietrudno weń dostrzec również czerpania garściami z dzieł(k)a Philipa K. Dicka.

Citizen Sleeper 090909,1
Nie będziemy musieli wybierać koloru przewodu podlegającego przecięciu, choć losowość ma i tak duże znaczenie - jak w życiu


Wcielamy się w osobę swego rodzaju androida, tj. twór sztuczny służący realizacji ściśle określonych zadań, który jednak wyzwala się z korporacyjnych okowów i „odnajduje się” na pokładzie stacji kosmicznej położonej na rubieżach Pustki. Pragniemy dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, pragniemy uciec przed ścigającymi nas tropicielami, zarazem musimy egzystować w środowisku nieświadomym naszej wyjątkowości. Prawda że brzmi znajomo?

Mechanika rozgrywki garściami czerpie ze stołowych gier planszowych, czego doskonałym przejawem jest jej oparcie na sześciennych kostkach. Każdy dzień – zwany cyklem – rozpoczynamy z losowym zestawem kości, te zaś wykorzystujemy do poznania rezultatu podejmowanych przez nas aktywności. Możemy więc uświadczyć pełnego sukcesu, sukcesu, lecz nie pozbawionego przykrych efektów ubocznych, w końcu zaś mniej czy bardziej spektakularnych porażek. Losowość wyników nie jest fikcją – co przetestowałem korzystając z opcji „zapisz-wczytaj” – choć odniosłem również wrażenie, że zwykły rachunek prawdopodobieństwa został w pewnym stopniu „podrasowany”.

Citizen Sleeper 090909,2
Na początku nie ma wiele do zwiedzania, lecz to stopniowo ulega zmianie


Liczba kostek nie jest jednak tożsama na początku każdego cyklu, przeciwnie, jest ona uzależniona od naszej kondycji (nazwijmy) fizycznej. W konsekwencji nie możemy się skupić wyłącznie na zgłębianiu wątków fabularnych, lecz na uwadze winniśmy mieć również „prozę życia”. Żywność – czy szerzej energia – nie ma jednak charakteru darmowego, pieniądze zaś możemy uzyskać poprzez pracę czy np. kradzież. Wspominałem o prozie życia?

Citizen Sleeper to gra opierająca się na zarządzaniu czasem i podejmowaniu decyzji co do wątków eksplorowanych i porzucanych, przez to cechująca się dużą dozą niepowtarzalności i dysponująca pewnym replayability. Choć autorom należy oddać, iż jeżeli dotrwamy w jednym kawałku do napisów końcowych i nie porzucimy naszego lokum, to będziemy mogli kontynuować rozgrywkę już w warunkach wolnych od stresu.

Citizen Sleeper 090909,3
Czasami bogactwo wyborów oszałamia


A czy chce się „grać w grę”? Citizen Sleeper w istocie sprowadza się do nieustannego czytania, jak w klasycznych „powieściach wizualnych”, osoby stroniące więc od tego gatunku raczej więc nie dadzą się uwieść nowemu dziełu autorów In Other Waters. A szkoda, bo są to opowieści świetnie napisane, z pomysłem i wdziękiem zarazem!

Niewątpliwie ku rozgrywce skłania oprawa audiowizualna tytułu. Delikatność, subtelność, eteryczność, urok, gracja, elegancja – wszystkie te wyrazy nasuwają się na myśl podczas zabawy, o ile kogoś nie razi pewna ascetyczność czy powściągliwa umowność.

Citizen Sleeper 090910,4
Prawie jak R2D2


Citizen Slepper ujął mnie, może nie aż tak jak to miało miejsce w przypadku debiutu Jump Over The Age, lecz zarazem dowiódł, iż ten nie był przypadkiem. Osoby szukające nowych doznań i form wyrazu winny zapamiętać rzeczoną markę – kultura gier wideo doczekała się kolejnych Artystów.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/citizen_sleeper

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 85%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots świetnie napisane opowieści
dots banalnie prosta mechanika
dots znakomita muzyka
dots klimat
MINUSY
dots tylko jeden slot zapisu?! i to niespecjalnie wygodny
dots losowość nie w pełni losowa
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo 4 GB RAM karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza 2 GB HDD Windows 7 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow