Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition

Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition
dots Gatunek: jRPG + przygodówka tekstowa
dots Producent: Square Enix
dots Cena: 69,99 PLN
dots Recenzent: „FaultyGear”
dots Ocena: 70%
Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition


Nie mam żadnej nostalgii związanej z pierwszym Playstation. Nigdy nie doświadczyłam magii grania przy telewizorze w świeżo wydawane na ten system perełki. Sporo słynnych tytułów z przepastnej biblioteki konsoli Sony poznałam znacznie później, w dodatku przez emulację. Pamiętam doskonale wyszukiwanie odpowiednich wskazówek dotyczących ustawień wtyczek, czasami też (z powodu braku wiedzy technicznej) poruszanie się po omacku i wypróbowywanie różnych opcji po kolei, aby znaleźć te które pozwolą na uruchomienie gry prawidłowo. Przypadek Chrono Crossa pamiętam szczególnie, gdyż tam właśnie trafiłam na sekcję która wyświetlała się tak niepoprawnie, iż po raz pierwszy musiałam (o zgrozo!) odezwać się na forum aby poprosić o pomoc. Dobrzy ludzie pomogli, grę ukończyłam bez problemu.

Dlaczego więc, dobrych kilkanaście lat po tym jak męczyłam się z ustawieniem Chrono Crossa na emulatorze aby działał, muszę walczyć z oficjalnym wydaniem Chrono Crossa na platformę Steam?

Chrono Cross The Radical Dreamers Edition 114450,1
Kontrast pomiędzy wyglądem pola bitwy a modelami postaci razi


Historia w grze zaczyna się od Serge’a – siedemnastolatka mieszkającego w małej rybackiej wiosce Arni na wielkim archipelagu El Nido. Chłopak, choć w przeszłości doświadczył kilku traumatycznych wydarzeń, obecnie żyje w miarę spokojnie. Na prośbę swojej sympatii, Leeny, spotyka się z nią na Plaży Opassa. W trakcie spotkania Serge słyszy czyiś głos wołający jego imię, po czym doświadcza dziwnej wizji i traci przytomność. Gdy ją odzyskuje i wraca do wioski, okazuje się iż wszyscy których znał od dzieciństwa traktują go jak obcą osobę, jego dom zajmuje ktoś inny, a nawet Leena wydaje się kompletnie nie wiedzieć kim jest! W dodatku mówi mu, że kojarzy, iż jako dziecko miała sąsiada o imieniu Serge… ale ten utonął w morzu dziesięć lat temu. Serge odwiedza „swój” grób i zostaje napadnięty przez kilku żołnierzy, którzy najwyraźniej dostali cynk, że chłopak się tam pojawi. W starciu z nimi pomaga mu tajemnicza złodziejka o imieniu Kid. Od tego momentu zaczyna się niezwykła podróż ku temu aby rozszyfrować co tak właściwie się stało.

Recenzja ta sprawia mi niemały problem. Chrono Cross: The Radical Dreamers Edition jest remasterem ponad dwudziestoletniego tytułu na Playstation, z bonusem w postaci jeszcze starszego, tekstowego Radical Dreamers wydanego pierwotnie na Super Famicom (do tej pory niewydanego oficjalnie poza Japonią tytułu, będącego czymś w rodzaju pierwszej wersji historii z Chrono Cross).Chcę więc skupić nie tyle na tym czy Chrono Cross i Radical Dreamers są dobrymi grami same w sobie (bo to akurat wiadomo od wielu lat - wystarczy spojrzeć na oceny), ile na tym jak wyszedł remaster. No bo tu zaczynają się schody…

Chrono Cross The Radical Dreamers Edition 114450,2
Niestety, pani nie załapała się na konkurs poetycki


Gra potrafi sprawić problem nawet przy samym uruchomieniu. Najwyraźniej ma jakieś problemy z co najmniej niektórymi kartami graficznymi, gdyż przy uruchomieniu potrafi pojawić się komunikat o… niewystarczającej ilości VRAM. Jeżeli mimo to uruchomi się grę, pojawia się problem z przejściami na mapę świata – gra wtedy po prostu odmawia posłuszeństwa i się wyłącza. Szukając rozwiązania problemu znalazłam również informację o tym, iż innym osobom przy tym komunikacie pojawiły się również błędy w wyświetlaniu czcionek. Ostatecznie jednak przy tym problemie pomocne okazało się ustalenie specjalnie dla Chrono Crossa odpowiednich ustawień w panelu sterowania karty graficznej. Problem wychodzenia do pulpitu zniknął, ale niestety nie był jedynym zgrzytem – tych innych niestety tak łatwo pozbyć się nie da.

Bardzo często można zaobserwować spadki liczby klatek. Gra potrafi, zwłaszcza podczas walki, brzydko chrupnąć. W mojej opinii to coś niedopuszczalnego przy czymś, co było reklamowane jako pełnoprawny remaster ponad dwudziestoletniego tytułu. Co zabawne, gra nie dostała też opcji wyłączenia jej z poziomu menu. Trzeba to robić np. zamykając okno gdy gramy w tymże trybie, lub przez [Alt] + [F4].

Chrono Cross The Radical Dreamers Edition 114450,3
Wybitnie malownicze miejsce na pochówek


Radical Dreamers, z racji bycia grą tekstową z prostymi animacjami, nie wymagało najwyraźniej wielu zmian (poza, rzecz jasna, tłumaczeniem). Niestety, przy uruchomieniu pojawia się identyczny komunikat w sprawie braku VRAM, dlatego również dla tej gry trzeba użyć takiej samej metody jak dla CC.

Dużym plusem w Chrono Crossie są odświeżone portrety bohaterów, które wyglądają bardzo ładnie. Ponadto część postaci, konkretnie zaś te które możemy zobaczyć w drużynie, otrzymały nowe i ładniejsze modele widoczne w trakcie walki – są one naprawdę dobre. Niestety przy modelach przeciwników i modelach na mapie świata ograniczono się do oczyszczenia ich z pikselozy. Najgorzej jednak na tymże oczyszczaniu wyszły tła. Próbując osiągnąć efekt przypominający malowane farbami obrazy, niestety wszystko rozmazano. Czasem wygląda to w miarę ok, niestety jednak w większości budzi gorzki śmiech – przykładowo już w pokoju Serge’a witają nas paskudnie „poprawione” liście roślin doniczkowych. Niestety im dalej, tym więcej takich „kwiatków”. Nawet cutscenki zostały tylko i wyłącznie lekko muśnięte – co szczerze mówiąc boli, jeżeli pomyśleć iż Square postarało się znacznie bardziej nawet przy mającym miejsce jakiś czas temu crossoverze Chrono Crossa z inną produkcją – Another Eden na telefony/Steam.

Chrono Cross The Radical Dreamers Edition 114450,4
Malowany Świat Ariamis w wersji tropikalnej


Jednym z elementów który wyszedł chyba najlepiej jest soundtrack. Jest to praktycznie nieco poprawiony w brzmieniu, nieskompresowany oryginał, co powitałam z olbrzymią ulgą. Muzyka Chrono Crossa broni się więc sama, bez żadnego obciążenia z „remastera”.

Chrono Cross miał wiele do udźwignięcia jako spadkobierca jednego z „najlepszych jRPG wszechczasów”, tj. Chrono Triggera. I choć wiele osób uważa iż nie podołał zadaniu, nie da się odmówić grze rozmachu w innych aspektach (zamiast podróży w czasie mamy tu nieco inny, aczkolwiek pokrewny, motyw) i wspaniałego klimatu historii. Jest to po prostu gra inna od poprzedniczki, która jednak nie dała rady wyjść z cienia tego giganta. Tym bardziej szkoda, że najlepszą wersją tej przygody dalej jest oryginał uruchomiony czy to z pierwszego Playstation, czy poprzez któryś z licznych emulatorów. Proponuję poczekać z zakupem aż Square spatchuje grę. No, i może jak pojawi się w obniżce.

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 95%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots to wciąż Chrono Cross, kawał dobrego klasycznego jRPG
dots Radical Dreamers po raz pierwszy oficjalnie poza Japonią
dots niezła cena
MINUSY
dots problemy techniczne
dots wiele aspektów wygląda jak zrobione na kolanie
dots jeżeli emulacja jest lepszym sposobem na ogranie tytułu to widać, że producent pokpił sprawę
Wymagania systemowe
Intel Core i3-3210 3.2 GHz / AMD A8-7600 3.1 GHz 8 GB RAM karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 / Radeon RX 560 lub lepsza 4 GB HDD Windows 10 64-bit„FaultyGear”
Autor: FaultyGear


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow