Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Card Shark

Card Shark

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Card Shark
dots Gatunek: przygodowa
dots Producent: Nerial
dots Cena: 80 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Card Shark


Każdy zna zasady takiej czy innej gry karcianej, nie musi to być od razu brydż czy cribbage, ale zapewne dla przytłaczającej części czytelników niniejszego tekstu nie jest to regularna bądź preferowana rozrywka, a wielu z nich myśląc o „karciankach” wizualizuje przed swymi oczami różne produkcje o bardziej zróżnicowanych taliach. Podejrzewam jednak, iż większość graczy podczas rozgrywki zastanawiała się nad jakąś formą zwiększenia swych szans na wygraną, niekoniecznie od razu o oszukańczym charakterze, np. chociażby przez wykonywanie różnorakich obliczeń. Prawdziwi oszuści są jednak wśród nas. A przynajmniej byli.

W Card Shark przenosimy się do Francji z okresu rządów Ludwika XV, czyli kraju wciąż pełnym blichtru i pozłoty właściwej dla Króla-Słońce, lecz już dotkniętego „oświeceniową zarazą” i coraz mocniej kipiącego od społecznych napięć. Wcielamy się w niemego kelnera usługującego w karczmie i na sugestię jednego z gości bez głębszej refleksji pomagamy mu w oszustwie przy grze w karty. Ofiara jednak domyśla się szwindlu i w przypływie pragnienia samodzielnego wymierzenia sprawiedliwości w przepychance śmiertelnie rani naszą matkę-pryncypałkę, co sprawia, że nasz świat wali się w gruzy. Pozostaje nam ucieczka z naszym podżegaczem ku złemu, który okazuje się znacznie ciekawszą postacią, niźli nam się pierwotnie wydawało.

Card Shark 095101,1
Nie ma to jak uznanie dla fachowości


Stopniowo jesteśmy więc wprowadzani w arkana kolejnych metod oszukiwania w grach karcianych, a przy okazji będziemy również rzucali monetą czy… pojedynkowali się szpadami. Łącznie na odkrycie czekać nas będzie niemal trzydzieści minigier, choć spora część z nich stanowi taką czy inną wariację kilku podstawowych z nich. Wykazać będziemy się musieli tak zręcznością, jak i spostrzegawczością, a i bez pomyślunku nieraz się nie obejdzie. Wszystko to zaś z reguły będzie się rozgrywało pod presją czasu.

Warto jednak pamiętać o tym, iż ta gra nie nauczy nas jak wygrać oszukując – wszak w przypadku znacznej liczby gier np. sama znajomość kolorów kart rywali nie wystarczy dla osiągnięcia sukcesu, a w takim pokerze trójka dwójek wygrywa wszak z parą asów – ale i tak wzbudza u gracza fascynację samym pomyślunkiem trików. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że pomysł na grę powstał pod wpływem jakiejś prezentacji tychże lub lektury publikacji im poświęconych.

Card Shark 095101,2
A była szansa na trójkę dwójek...


Owo ostatnie wspominane wrażenie umacnia niestety fakt, że Card Shark sam w sobie cechuje się umiarkowaną grywalnością, łatwo o uczucie, iż twórcy nie wykorzystali pełnego potencjału kryjącego się w ich dziele – czy to karciankowego, czy to strategicznego, czy to w końcu fabularnego (opowieść nasuwa pewne skojarzenia z twórczością Alexandre’a Dumasa (ojca) – ba, w czasie rozgrywki dane nam będzie nawet zetknąć się z jego antenatem) – lecz za każdym razem niejako zatrzymali się oni w połowie drogi.

Niewątpliwie urokliwa jest również oprawa omawianej pozycji, właściwie w każdym elemencie skromna, a czasami wręcz minimalistyczna, lecz nie sposób jej odmówić gustowności i wewnętrznej zborności. Całość aż kipi od barw i dźwięków właściwych dla filmów kostiumowych, ani przez moment jednak nie prowadząc do przesytu.

Card Shark 095102,3
Niby pojedynki zostały zakazane stulecie wcześniej, lecz Korsyka nie należała wówczas do Francji


Card Shark to pozycja dalece niebanalna, dowodząca, iż myśli ludzi ze studia Nerial chadzają zupełnie niestandardowymi ścieżkami. Jest to produkcja zachwycająca konceptem oraz ogólnym artyzmem, tym bardziej więc szkoda, że nie ma w niej zbyt wiele „gry w grze”.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/card_shark

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots intrygujący pomysł
dots zróżnicowane rodzaje wyzwań
dots oprawa
dots klimat
MINUSY
dots nie w pełni wykorzystany potencjał
dots tylko jeden slot zapisu
Wymagania systemowe
Intel Core i5-760 2.8 GHz / AMD A10-5800K 3.8 GHz 8 GB RAM karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti / Radeon HD 7750 lub lepsza 2 GB HDD Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow