Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Bloodstained: Ritual of the Night

Bloodstained: Ritual of the Night

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Bloodstained: Ritual of the Night
dots Gatunek: hybryda gry RPG i platformówki
dots Producent: ArtPlay
dots Cena: 169,19 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Bloodstained: Ritual of the Night


Od co najmniej kilkunastu lat obserwujemy odwrót niemal wszystkich gatunków gier od płaszczyzn dwóch wymiarów, uparte podążanie ku „głębi”, nawet gdy efekt końcowy jest niespecjalnie estetyczny, przeciwnie, wręcz refluksyjny. Wśród twórców minął już jednak bezrefleksyjny zachwyt nad trójwymiarem, tak iż część z nich zaczęła na powrót nieco bardziej łaskawym okiem spoglądać ku przeszłości.

Bloodstained: The Ritual of the Night
to produkcja na wskroś współczesna, którą jednak śmiało można określić mianem hołdu oddanego przeszłości. Wcielamy się w postać niejakiej Miriam (którą co prawda można nazwać inaczej, ale i tak wszyscy w świecie gry określać ją będą mianem preferowanym przez twórców…), która… a zresztą kogo ja próbuję oszukiwać, fabuła w tej produkcji ma nawet nie drugo-, nawet nie trzecio-, ale wręcz pięciorzędne znaczenie, jest ona swoistym listkiem figowym, który ma stworzyć wrażenie, iż gracz ku czemukolwiek podąża, podczas gdy w produkcji tej chodzi nie tyle o sam cel, co podążanie ku niemu.

Bloodstained Ritual of the Night 181400,1
Niektórzy przeciwnicy są doprawdy zatrważający


Rzeczona pozycja raczy użytkownika wręcz setkami różnorakich lokacji, wpisujących się w kilkanaście większych „regionów” – każdy „pokój” (określenie to chyba najlepiej oddaje specyfikę tych miejsc) jest dość skromnym obszarem, z reguły zawierającym przejście do co najmniej jednej innej lokacji, po prawem czy lewej, ale czasami również z góry czy dołu.

Co więcej, niemal w każdym pomieszczeniu natkniemy się na co najmniej jednego wroga, który każdorazowo ulega swoistemu wskrzeszeniu gdy tylko opuścimy dane miejsce. „Ekspienie” w rzeczonej pozycji nie stanowi więc żadnego problemu, w pewnym momencie jednak przyjęte rozwiązanie zaczyna irytować, gdy tylko planujemy pokonać większy dystans.

Gra prosiłaby się aż o losowy generator poziomów, lecz ku zaskoczeniu stwierdzam, iż tak nie jest – każdorazowo mamy do czynienia z tą samą siatką pomieszczeń, co sprawia, że w istocie jest to pozycja na jedno podejście, o ile intryguje nas fabuła. Jak wskazałem jednak wyżej, jest to bardzo mało prawdopodobne, zaś jako choćby chwilowa odskocznia od codzienności i substytut dla Pasjansa tytuł ten sprawdza się znakomicie.

Bloodstained Ritual of the Night 181400,2
Czasami gra nabiera niespodziewanej głębi


Bloodstained oferuje całkiem obszerny bestiariusz, choć dość często mamy do czynienia tylko z różnymi wariacjami tego samego motywu. Mimo wszystko „rozrzut charakterologiczny” jest dość znaczny, czasami wręcz absurdalny, choć jak się zdaje jest to efektem kickstarterowego gromadzenia funduszy na produkcję tego tytułu.

Irytujące są również blokady pomiędzy poszczególnymi regionami, odblokowanie kolejnych lokacji często wymaga nabycia szczególnych zdolności bądź zdobycia pewnych przedmiotów, jednakże gra w żaden sposób nie podpowiada panaceum na daną zagwozdkę.

Bloodstained Ritual of the Night 181400,3
...z reguły jednak hołduje aż nazbyt klasycznej dwuwymiarowości


Atutem gry jest oprawa audiowizualna. Muzyka jest dość „konsolowa”, niemniej cieszy ucho swą energetycznością, jest również dość urozmaicona. Podobnie rzecz się ma z grafiką – decydując się na 2,5D autorzy „dopieścili” poszczególne lokacje, które często cieszą oko jakimś nieoczywistym detalem czy chociażby ręcznie malowanym tłem.

Bloodstained: The Ritual of the Night to gra w zadziwiający sposób łącząca relaks z absorpcją uwagi użytkownika, dopieszczona w najdrobniejszych szczegółach, tak iż nawet jej pomniejsze wady nie irytują, lecz spotykają się z wyrozumiałością gracza. Jest to produkcja dość droga, mimo to nie tylko ortodoksyjni miłośnicy gatunku będą skłonni do konkluzji, że adekwatna do oferowanej jakości.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/bloodstained_ritual_of_the_night

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots wciągająca
dots zróżnicowana
dots rozbudowana
dots mimo wszystko oprawa
MINUSY
dots czasami męczący backtracking
dots sztuczna czasowa niedostępność niektórych lokacji
Wymagania systemowe
Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD FX-4350 4.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepszaPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow