Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Blacktail

Blacktail

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Blacktail
dots Gatunek: hybryda gry przygodowej i cRPG
dots Producent: The Parasight
dots Cena: 119,99 PLN
dots Recenzent: „Bu:)”
dots Ocena: 80%
Blacktail


Podróżujemy jako bohaterka Yaga poszukująca swojej siostry. Podążając szlakiem okruchów z piernika bohaterce w dialogach całą opowieść towarzyszy nieznany, tajemniczy GŁOS wprowadzający trochę psychologicznej atmosfery. Oczywiście nic nie przychodzi łatwo i po drodze występuje masa prostych problemów typu zawalony most lub blokujący przejście kamień który bez rozmowy i konieczności wykonania zadania nigdzie się nie ruszy. Z czasem dochodzą burzliwe wspomnienia fabularne z innymi dziećmi. Całkiem nieźle jak na początek.

Twórcy wykonali dynamiczny półotwarty świat składający się z osobliwych przeciwników. Na każdym kroku trzeba uważać na toksyczne grzyby, mięsożerne rośliny, pająki przypominające oko zwisające z drzew lub skał. Poziom trudności przez większość czasu nie jest wygórowany, choć bywają i cięższe momenty. Podstawowych surowców jest pod dostatkiem i się szybko odnawiają, nie trzeba się martwić np. brakiem amunicji.

Blacktail 084317,1


Podczas zwiedzania można porozmawiać z wieloma fantastycznymi nietypowymi postaciami np. królową mrówek, panem larwą czy gadającymi grzybami. Wszystkie dialogi z nimi prowadzone są oczywiście w miodnym bajkowym klimacie. Doskonały dobór nazw stworzeń i rozmówców, podobne zadowolenie z tego towarzyszyło mi przy Valheimie i dawno, dawno temu przy pierwszych Gothicach.

Gra zawiera wiele cudacznych smaczków: czarny kot teleportujący bohaterkę do chatki, rechoczący żabo-worek, w którym co jakiś czas można zebrać trochę składników, po zniszczeniu elementów otoczenia wyrastają w ich miejscu kwiaty, złote chochliki, które dla odmiany nie zaatakują, tylko będą uciekać najszybciej jak potrafią, boboki (małe figurki), po trafieniu których usłyszymy polski dubbing podpowiadający co trzeba dalej robić, słowem bardzo sympatyczny akcent (gra ma angielski dubbing).

Blacktail 084317,2


W chatce przy kociołku można rozwijać za zgromadzone surowce umiejętności. Całość zaprojektowano w sposób, który ma zachęcić do eksploracji i poszukiwania rzadkich drobiazgów, np. zębów. Niektóre talenty do odblokowania wymagają odnalezienia zaginionych stron.

Odnotować należy również system moralności: wszystko co robi Yaga może mieć zły lub dobry charakter, postacie, którym się pomaga lub się je oszukuje, również mają na to wpływ. Możemy przykładowo ustrzelić łukiem ptaka schwytanego dla zabawy przez roślinę żywo łapkę, wtedy zyskamy pióra, ale staniemy się bardziej źli, albo go uwolnić i zrobić dobry uczynek stając się bardziej dobrym. Zarówno zła, jak i dobra postawa zapewnia nagrody, np. dodatkowe surowce, obrażenia albo leczenie.

Blacktail 084318,3


Jest chatka, jest Baba, jest Yaga, to musi być i Miotła, jak to w bajkach o czarownicach. Tu służy jako przedmiot defensywny do wabienia przeciwników i trzeba ją wytworzyć z kilku patyków nim będzie dostępna. Natomiast bronią ofensywną bohaterki jest kilka rodzajów strzał i łuk, za pomocą którego pokonuje przeciwników, niszczy przeszkody i nawet się teleportuje. Do walki w bezpośrednim kontakcie jest też jeden czar. I to właściwie cały arsenał trochę skromny.

W Blacktail można spotkać również elementy zręcznościowe podczas walk z bossami oraz gier platformowych 2D w paru scenach i to niekrótkich.

Blacktail 084318,4


Grafika artystycznie jest świetna. Mapy są zaprojektowane bardzo pomysłowo, czuć powiew świeżości czegoś czego się nigdy wcześniej nie widziało, od urokliwych lasów, jaskiń, aż po zaskakujące wręcz odwrócone do góry nogami lokacje i wiele więcej. Kolorystycznie jest dla mnie tylko poprawnie, były momenty lepsze i gorsze. Po cichu liczyłem na porywającą krainę w HDR, niestety gra na razie go nie obsługuje, szkoda, tego typu gra aż się prosiła w 2022 roku o takie fajerwerki, i wiele osób lubiących współczesną grafikę na pewno by się ucieszyło. Warto wspomnieć również, że po bokach ekranu jest zastosowana aberracja chromatyczna (dla części graczy kontrowersyjny efekt, którego nie da się w opcjach wyłączyć ), mnie to nie przeszkadzało. Muzyka na wysokim poziomie jest solidnym dopełnieniem gry.

Jako ciekawostkę należy odnotować fakt, ze zapisy gry odbywają się przy kapliczkach, po ważnych wydarzeniach i przy opuszczeniu rozgrywki, nie ma tu swobodnego zapisu i wznowienia w dowolnym miejscu. Technicznie na szczęście nie zauważyłem problemów wszystko działało jak należy.

Blacktail 084318,5


Podsumowując, pierwsze godziny gry są bardzo fajne, czuć wiele nowości, zwłaszcza wizualnie. Jednak po czasie zabawa staje się trochę schematyczna. Uważam grę za wartą uwagi i jak najbardziej można zagrać dla odmiany i z ciekawości.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/blacktail

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 85%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots pomysł artystyczny
dots muzyka
dots wciągająca opowieść
MINUSY
dots trochę schematyczna
dots brak HDR
Wymagania systemowe
Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Super / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza, 20 GB HDD, Windows 10 64-bit„Bu:)”
Autor: Bu:)


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow