Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Beyond the Edge of Owlsgard

Beyond the Edge of Owlsgard

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Beyond the Edge of Owlsgard
dots Gatunek: przygodówka point’n’click
dots Producent: WatchDaToast
dots Cena: 114,99 PLN
dots Recenzent: „FaultyGear”
dots Ocena: 80%
Beyond the Edge of Owlsgard


Kickstarter nie jest wprawdzie niezawodnym miejscem na poszukiwania przyszłych hitów, ale raz na jakiś czas można natrafić na prawdziwy projekt z pasją i perełki, które w żaden inny sposób nie miały szans na powstanie. Zrecenzowałam już trochę owoców crowdfundingu, a Beyond the Edge of Owlsgard jest kolejnym z nich. Czy ten projekt z pasją się udał, czy może raczej okazało się że nie mierzono sił na zamiary?

Beyond the Edge of Owlsgard 084800,1
Foka-marynarz nosi wyjątkowo swojskie imię Bolek


Akcja dzieje się w królestwie stworzonym przez wyjątkowo inteligentne zwierzaki, których cywilizacja znajduje się mniej więcej na poziomie ludzkiego średniowiecza. Nasz bohater, młody samiec sarny o imieniu Finn wraca właśnie po okresie nieobecności do domu aby spędzić razem z rodziną czas festiwalu. Niestety, okazuje się, że jego dom został zniszczony, a rodzice zniknęli w tajemniczych okolicznościach. Rodzice Finna nie są jednak bynajmniej jedynymi ofiarami tajemniczych zdarzeń, które nie umknęły też uwadze króla. Władca, podobnie jak zdecydowana większość obywateli, podejrzewa wygnane wiele lat temu i odgrodzone od reszty murem wilki, ale Finn postanawia sam znaleźć odpowiedzi zamiast czekać na rozwój wydarzeń.

Beyond the Edge of Owlsgard w każdym calu swojej prezentacji składa hołd klasycznym przygodówkom point’n’click, zwłaszcza tym od Sierry i LucasArts. Już na pierwszy rzut oka widać inspiracje – gra używa systemu komend znanego z przygodówek ze SCUMM. Mamy więc osobne przyciski na akcje takie jak oglądanie, używanie, pchanie, podnoszenie itd. Jeżeli ktoś uznaje to za zbyt duże rozmienianie się na drobne, gra umożliwia odpalenie poziomu trudności w którym oznaczone są miejsca w których możemy coś zrobić, a komendy które działają w danym miejscu są podświetlone. Gra jednak nawet bez tych ułatwień ma wyważony poziom trudności, zagadki nie wymagają księżycowej logiki, a jedynie umiejętności obserwacji i kojarzenia faktów. Tyle odnośnie inspiracji mechanikami gier LucasArts. Co zaś tytuł podpatrzył u Sierry? No cóż… kojarzycie śmieszkowanie, że w przygodówkach nie da się umrzeć? W tytułach Sierry, a także właśnie w Beyond the Edge of Owlsgard nie jest to prawda. Życie Finna jest autentycznie zagrożone w wielu momentach. Gra przypomina o regularnym zapisywaniu, ale to od nas zależy rozpoznanie co może uśmiercić naszego bohatera i jak tego uniknąć.

Beyond the Edge of Owlsgard 084800,2
Gra w wyraźny sposób ostrzeba przed potencjalnym niebezpieczeństwem


Oprawa graficzna to całkiem ładny pixel art. W dodatku mamy również pikselowe animowane cutscenki. Całość zaś przypomina nieco pikselowy serial animowany. Plansz które zwiedzamy nie jest może strasznie dużo, ale są one bardzo ładne, tła są bez zarzutu a postaci urocze.

Oprawa dźwiękowa naprawdę bardzo dobra. Muzyka jest przyjemna, ale prawdziwą gwiazdą w tej produkcji jest autentycznie świetny dubbing. Wszystkie teksty są czytane, głosy idealnie pasują do postaci, a całość trzyma poziom od początku do końca.

Beyond the Edge of Owlsgard 084800,3
Mam nadzieję, ze wiecie, że sarna to nie żona jelenia, a kompletnie inny gatunek!


Beyond the Edge of Owlsgard to gra, po którą sięgnąć powinien chyba każdy fan klasyków. Choć wiele osób może oburzyć „archaiczne” rozwiązanie interfejsu, nie da się ukryć iż całość to po prostu owoc miłości do złotej ery przygodówek. Gra niestety jest dosyć krótka, co kontrastuje z jego zaskakująco wysoką ceną. A że to właśnie od klasyka gatunku przygodówek usłyszeliśmy złotą poradę „neverpaymorethan 20 bucks for a computergame”… to może dobrze poczekać na przecenę.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/en/game/beyond_the_edge_of_owlsgard

Metryczka
Grafika 75%
Muzyka 80%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots idealna dla miłośników starych przygodówek
dots naprawdę dobry pixel art
dots świetny dubbing
dots przyjemna historia i postaci
dots niezłe, logiczne zagadki
MINUSY
dots zgony jak w przygodówkach Sierry!
dots wysoka cena!
dots bardzo krótka
Wymagania systemowe
Procesor Pentium lub lepszy, DirectX 8, Windows 7„FaultyGear”
Autor: FaultyGear


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow