Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Agatha Christie - Murder on the Orient Express

Agatha Christie - Murder on the Orient Express

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Agatha Christie - Murder on the Orient Express
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Microids Studio Lyon
dots Cena: 167 PLN
dots Recenzent: „FaultyGear”
dots Ocena: 70%
Agatha Christie - Murder on the Orient Express


Morderstwo w Orient Expressie jest najbardziej znaną powieścią pierwszej damy kryminałów – Agathy Christie. Choć ograna historia może stanowić problem przy tworzeniu interaktywnej przygody, Microids Studio Lyon postanowiło stawić tej zagwozdce czoła.

Agatha Christie   Murder on the Orient Express 072530,1
Jedzie pociąg z daleka...


Kontrolujemy rzecz jasna słynnego detektywa Herculesa Poirot, który stawia czoła zagadce śmierci jednego z pasażerów w trakcie podróży słynnym Orient Expressem. Jednakże twórcy gry postanowili wprowadzić do historii parę zmian.

Najbardziej uderzającą, jest zmiana czasu akcji na współczesność. Doprawdy, widok Poirota ze smartfonem w ręku wywołał u mnie wręcz dysonans poznawczy! Po pewnym czasie jednak tak drastyczną zmianę udaje się oswoić, zwłaszcza, że służy ona kolejnym. Otóż przy prowadzeniu naszego śledztwa natykamy się na pewną postać, której w książkowym oryginale nie było… Choć można by było krzyknąć „herezja!”, ostatecznie nowe elementy okazują się być bardzo ciekawe i pozwalają wyjść poza przysypany śniegiem Orient Express, eksplorując między innymi historię, która była w oryginale głównie tłem.

Agatha Christie   Murder on the Orient Express 072530,2
Oto nasz przyszły denat w całej okazałości


Praca detektywa jest żmudna – przesłuchujemy świadków, badamy miejsce zbrodni, szukamy wskazówek i łączymy fakty. Gra daje nam dostęp do swoistej mapy myśli, dzięki której możemy w miarę łatwo śledzić wszystko czego się dowiadujemy. Poza tym mamy również dostęp do profili postaci, z którymi wchodzimy w interakcję. W większości wypadków samodzielnie ustalamy na podstawie rozmów i interakcji pochodzenie, zawód oraz wiek w trakcie profilowania, co jednak działa… tak sobie. O ile część rzeczy łatwo możemy wywnioskować, w przypadku wieku musimy raczej strzelać. Narodowość rozmówcy też może sprawić czasem problem, mimo podpowiedzi w postaci nazwisk oraz… dość przesadzonych akcentów. Poirot ma też okazję rozwiązać zaskakującą liczbę maleńkich zagadek – otwieramy „magiczne” pudełka, układamy bagaże niczym klocki z Tetrisa i zgadujemy składniki deseru. Są to takie typowe, przygodówkowe wypełniacze, które jednak mimo wszystko są całkiem przyjemne.

Wcześniej wspomniałam o wyjściu poza główne miejsce akcji. Liczba lokacji w grze jest bardzo ograniczona, ale ta w której spędzamy najwięcej czasu – czyli pociąg – jest szczerze mówiąc jak najbardziej nieźle wyglądająca. Orient Express, którym mamy okazję jechać, to jubileuszowa podróż luksusowej maszyny, kontrastującej swoimi eleganckimi (choć nieco staroświeckimi) wnętrzami z nowoczesnością XXI wieku do tego stopnia, że na chwilkę możemy wręcz zapomnieć o tym, iż przeniesiono czas akcji. Niestety, większość pozostałych lokacji nie sprawia już takiego miłego wrażenia. Widać już przy nich zdecydowanie mniejsze skupienie na ich dopieszczeniu. Dość zaskakujące są jednak momenty w których gra doładowuje, przecież wyjątkowo niewielkie, pomieszczenia i sceny.

Agatha Christie   Murder on the Orient Express 072530,3
Typowe przedstawienie mapy myśli detektywa


Niestety braki w warsztacie lub środkach widoczne są też w innych aspektach oprawy. Choć próbowano polepszyć wrażenia z grafiki lekką stylizacją, nie da się nie zauważyć wielu słabych animacji. Na minus wyróżnia się zwłaszcza mimika postaci. Tak więc zdarzają się takie kwiatki jak mężczyzna opowiadający o mającej miejsce niedawno śmierci swojej ukochanej żony z tym samym łagodnym wyrazem twarzy, który miał gdy rozmawialiśmy z nim przed tragedią.

Gra posiada pełen dubbing, w większości jest on dość dobry. Nasz Poirot brzmi przekonująco – jest to spokojny dżentelmen, potrafiący jednocześnie z pewną dramaturgią przedstawić swoje teorie odnośnie sprawy. Zresztą większość postaci słucha się dobrze – minusem są jednak wspomniane wcześniej komicznie przesadzone akcenty niektórych z nich, które psują ogólne wrażenie. Muzyka nie wyróżnia się specjalnie, ale stanowi całkiem dobre tło dla naszego śledztwa.

Agatha Christie   Murder on the Orient Express 072530,4
Nawet Poirot czasem traci cierpliwość


Podsumowując, w nową wersję Morderstwa w Orient Expressie gra się nieźle. Nie jest to wysokobudżetowa, hitowa produkcja, ale jest to przyjemna przygodówka z ciekawymi zmianami w niesamowicie znanej historii. Nie da się ukryć, że brakuje tutaj przede wszystkim dopracowania spraw technicznych i oprawy. Ogólnie warto zagrać, ale może po przecenie, bo jest ona dość wysoka jak na ilość oferowanego czasu rozgrywki. Choć z drugiej strony trzeba zacząć się przyzwyczajać, iż ceny gier nie będą już takie jak dawniej...

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/en/game/agatha_christie_murder_on_the_orient_express

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 65%
Grywalność 70%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots ciekawe zmiany w znanej historii
dots przyjemne zagadki
dots pewne elementy łączenia faktów i wysnuwania wniosków
dots niektóre miejsca wyglądają ładnie
MINUSY
dots dość droga
dots niezbyt udana kwestia akcentów
dots kiepska animacja postaci – zwłaszcza mimika
Wymagania systemowe
Intel Core i7-9700 3.0 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza, 25 GB SSD, Windows 10 64-bit„FaultyGear”
Autor: FaultyGear


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow