Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

William Elliot Griffis - Baśnie koreańskie

William Elliot Griffis - Baśnie koreańskie

Informacje o książce

dots Tytuł :Baśnie koreańskie (Korean Fairy Tales)
dots Autor: William Elliot Griffis
dots Ilość stron: 256
dots Wydawnictwo: Replika
dots Rok wydania: 2024
dots Cena: 54,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Dawno, dawno temu, w odległej galak… a nie, to nie tym razem. Zacznijmy raz jeszcze. Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmi… Co, to też nie? A no właśnie, nie wszystkie baśnie muszą rozpoczynać się w ten sposób, przeciwnie, jest to bardzo lokalna maniera, ograniczona do europejskiego kręgu kulturowego. W epoce globalnej wioski łatwiej jednak o wzajemne przenikanie się, niemal dosłowne odkrywanie nowych światów. Takoż i daleka Korea niejako dotarła nad Wisłę, a to za pośrednictwem Amerykanina.

Przedmiotowa antologia obejmuje około trzydziestu opowiadań, z których zdecydowana większość jest tekstami dość krótki, raptem kilkustronicowymi. Początek fabuły szybko więc przechodzi w jej zakończenie, akcja jest więc dość wartka i pozbawiona wątków pobocznych. Pomysły towarzyszące kolejnym historiom są więc dość klarowne.

Nie oznacza to bynajmniej ich banalności, przynajmniej nie za każdym razem. W istocie daje o sobie znać kulturowe zróżnicowanie, czasami nieco stojące w sprzeczności z przyzwyczajeniami wyniesionymi z lektury braci Grimm czy Andersena. Praktycznie jednak żadna z opowieści nie zawiera elementów drastycznych czy kontrowersyjnych, można wręcz podejrzewać „łagodzące” interwencje redaktora.

William Elliot Griffis   Basnie koreanskie 082242,1


Atutem danej pozycji jest fakt, że obejmuje ona teksty stanowiące dorobek całej Korei a nie tylko jej otwartej na świat południowej części. Przyczyna tego stanu jest dość prosta – omawiana książka w istocie powstała przed stuleciem, gdy jeszcze cały Półwysep stanowił jeden byt polityczny (choć poddany japońskiej dominacji).

Nieco zastrzeżeń mam wobec warstwy edytorsko-redakcyjnej. Okładka książki prezentuje są bardzo atrakcyjnie, niestety sama jakość papieru i krój czcionki są już jednak dość przeciętne. Nadto czytelnicy nieoswojeni z koreańską kulturą czy historią nieraz przeoczą pewne niuanse związane z opowiadanymi historiami, czasami prosiłyby się one o stosowne przypisy.

„Baśnie koreańskie” to pozycja wzbudzająca dość mieszane uczucia. Z jednej strony obawiam się, że może się ona okazać frapująca głównie dla osób z orientalną gorączką. W oczach innych czytelników jawić się ona będzie raczej w kategoriach zbioru bajek a nie baśni.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow