Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Wiktor Pielewin - S.N.U.F.F.

Wiktor Pielewin - S.N.U.F.F.

Informacje o książce

dots Tytuł : S.N.U.F.F.
dots Autor: Wiktor Pielewin (Виктор Олегович Пелевин)
dots Ilość stron: 438
dots Wydawnictwo: Psychoskok
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 54,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Ubóstwo i luksus, technologia i zacofanie, barbarzyństwo i cywilizacja. Przyczyny i związki w konfliktach, jakie toczą się między dwoma kulturami, krajami.

Krążą miejskie legendy o istnieniu tzw. snuffów, czyli filmów ukazujących realne – bez cienia jakiegokolwiek aktorstwa – tortury, gwałty bądź nawet zabijanie innego człowieka. Trudno dziwić się zaadaptowaniu tego konceptu przez współczesną popkulturę, biorąc bowiem pod uwagę kolejne i kolejne przesuwające się granice tego co tolerowalne nie powinno zaskakiwać, iż tuż za nią zwykły kryć się zjawiska, które jeszcze niedawno nie mieściłyby się w głowie. A skoro zostało to zaprezentowane na takim czy innym ekranie, to musi być przecież prawdą, czyż nie?

Akcja omawianej książki rozgrywa się w dalekiej przyszłości, gdy ludzkość doświadczając licznych klęsk o bliżej niesprecyzowanym, lecz wybitnie zawinionym przez nią samym charakterze, ulega podziałowi na nawet nie dwie klasy, co prawie dwa różne gatunki – quasi-arystokratów (a właściwie korpokratów) zamieszkujących latające miasta oraz na wpół prymitywne rzesze zamieszkujące ląd, wiodące żywot właściwy dla tubylców z podręczników szkolnych szczytowego imperializmu.

Wiktor Pielewin   S


Ówczesny świat jest tak naprawdę rządzony przez media oraz ideologie, które współcześnie byśmy określili mianem progresywnych bądź hołdujących politycznej poprawności. Bynajmniej jednak nikogo nie obchodzi prawda, lecz nade wszystko rozrywka, przejawiająca się tak w relacjach „prywatnych”, jak i zamiłowaniu do oglądania wspomnianych snuffów, czyli spektakularnych filmów prezentujących działania wojenne niemal obok ginących ofiar? Prezentujących? Ależ nie tylko, lecz również inscenizujących oraz bezpośrednio realizujących!

Wiktor Pielewin jest pisarzem o specyficznym poczuciu humoru, do którego niekoniecznie łatwo przywyknąć, w tym również czytelnikom lubującym się chociażby w montypythonowskiej grotesce. Co więcej, lekturze jego książki winna towarzyszyć również pewna wiedza tak w zakresie globalnej współczesności, lecz również kodów kulturowych właściwych dla mieszkańca współczesnej Rosji. I choć pomagają tu przypisy, to nie wyręczają one czytelnika w całości.

„S.N.U.F.F.” to zdecydowanie książka nie dla każdego odbiorcy, wymaga ona bowiem tak pewnego wyrobienia, jak i samozaparcia. Pod pozłotą absurdu i żartu skrywa ona jednak niemałe pokłady głębi i poważniejszej – bynajmniej nie uprzedzonej – refleksji nad współczesnością i kierunku, ku któremu ta zmierza.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow