Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ursula K. Le Guin - Malafrena

Ursula K. Le Guin - Malafrena

Informacje o książce

dots Tytuł: Malafrena
dots Autor: Ursula K. Le Guin
dots Gatunek: fantastyka historyczna
dots Wydawca: Wydawnictwo „Książnica”
dots Rok wydania: 2007
dots Ilość stron: 410
dots Cena: 11,99 PLN


Amerykańska pisarka Ursula K. Le Guin znana jest jako autorka dwóch cykli – nieco space-operowego cyklu haitańskiego oraz serii pozycji z gatunku fantasy, których akacja rozgrywa się w Ziemiomorzu. Nieco zaskakującą, bo nie napiszę jednak niezwykłą, książką w jej dorobku jest zaś „Malafrena”, będąca zupełnie autonomiczną pozycją.

Tytułowa Malafrena to urokliwa kraina położona w nigdy nieistniejącym państwie europejskim, które po upadku Napoleona popada w coraz większą zależność od ościennego mocarstwa austriackiego, zaś czytelnik przygląda się losom dwóch rodzin (a właściwie dwóch młodych osób) wywodzących się z tego zakątku.

Początkowo mamy do czynienia wręcz z sielskim obrazkiem rodem z Arkadii, wszystko to wszakże zmienia się w wyniku decyzji głównego bohatera, który niczym nasz rodzimy Konrad-Gustaw zamierza cierpieć za miliony i wywołać rewolucję.

Ursula K


Świat przedstawiony w książce jest o dziwo pasjonujący, mimo że stanowi tak naprawdę kolaż różnorodnych kultur: włoskiej, węgierskiej, rumuńskiej czy słowiańskiej. Jakkolwiek jest to li tylko wytwór wyobraźni autorki, to każdy odkryje w nim coś rzeczywistego, autentycznego.

Czasami w trakcie lektury nasuwały mi się skojarzenia z twórczością Wiktora Hugo – być może to wynik tylko portretowanej epoki, a może i nieco podobnego sposobu myślenia, prowadzenia pióra.

Niestety sama akcja książki nie jest specjalnie porywająca, jakkolwiek właściwie nie ma „dłużyzn” i zbędnych przestojów, to tempo nie jest wielkie, może ze względu na przewidywalność fabuły, a po trosze i samych przemyśleń autorki.

„Malafrena” to dobrze napisana książka, aczkolwiek raczej niezbyt nowatorska. Po przeczytaniu nie zapada na długo w pamięć.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow