Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Thomas M. Disch - Obóz Koncentracji

Thomas M. Disch - Obóz Koncentracji

Informacje o książce

dots Tytuł: Obóz koncentracji (Camp concentration)
dots Autor: Thomas M. Disch
dots Ilość stron: 196
dots Wydawnictwo: Solaris
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 23,90 PLN


Relacje z więzień, obozów, zsyłek i innych miejsc karnego osiedlania ludzi są lekturą wstrząsającą. Pod względem treści są różne, jedne są bardziej dokumentalne, inne literackie. Niestety tragiczna historia człowieczeństwa niejednokrotnie wytworzyła tego typu dzieła. Warto spośród nich wymienić rodzimy „Inny Świat” Herlinga-Grudzińskiego czy „Wspomnienia z domu umarłych” Dostojewskiego. Zapiski Discha w przeciwieństwie do wyżej wymienionych nie mają w sobie wątków autobiograficznych. „Obóz koncentracji” to twarda fantastyka, której lektura nie należy do łatwych. Ale może od początku…

Postać autora jest równie niejednoznaczna jak jego twórczość. Duże wrażenie zrobiła na mnie jedna ze sztandarowych książek Discha: „Na skrzydłach pieśni”. Z miłą chęcią, ale również obawą sięgnąłem po „Obóz koncentracji”. Nie zawiodłem się, bo powieść pozostawiła we mnie głęboką rysę. Jest bardzo wartościową książką i pozycją obowiązkową dla czytelnika nie tylko literatury fantastycznej. W znanych mi utworach autora można dostrzec mocne wpływy egzystencjalizmu, a także pogardy dla życia ludzkiego. Nie wzbudziła we mnie zatem tak dużego szoku wieść o samobójczej śmierci pisarza. Powróćmy jednak do „Obozu koncentracji”.

Thomas M


Kluczową postacią jest Louis Sacchetti, poeta, który staje się ofiarą systemu sądownictwa Stanów Zjednoczonych, ponieważ odmówił służby wojskowej. I właściwie nie tyle absurdalny jest sam powód trafienia za kratki, co cel, jaki temu przyświeca. Nasz literat otrzymuje zadanie obserwowania życia więźniów i prowadzenia dziennika. A więzienie to nie jest bynajmniej typowym amerykańskim zakładem karnym.

Miejsce to raczej przypomina wielkie centrum badań, a osadzeni w nim „przestępcy” pełnią rolę królików doświadczalnych. Otrzymują oni środek zwany Pallidynem, przez który powoli stają się geniuszami w dziedzinach, które są ich pasją. I wszystko pięknie, gdyby nie fakt, że specyfik ów to odpowiednio zmutowana forma krętka, drobnoustroju odpowiedzialnego między innymi za takie schorzenie jak syfilis. Efektem tego jest wyzwolenie ukrytych możliwości intelektualnych, lecz przy okazji również stopniowe wyniszczanie komórek mózgowych. Współwięźniowie poety to wybitni dramatopisarze, poligloci posługujący się wszystkimi znanymi językami oraz matematycy pełniący funkcje chodzących tablic ze wzorami. Ceną ich umiejętności jest postępujące szaleństwo prowadzące do śmierci, co Sacchetti skrupulatnie notuje.

I tu zaczynają się kwiatki. Bo obserwacje Louisa to opis zbiorowej histerii i hipokryzji, szczególnie, że osadzeni doskonale zdają sobie sprawę ze swego losu, lecz mimo to pragnienie wiedzy jest u nich większe, niż chęć życia. Jak prawdziwi geniusze, dla nauki są zdolni do wszelkich wyrzeczeń. Wśród osadzonych znajduje się jednak grupa planująca rozpętać bunt. Powstanie to może zakończyć się sukcesem, gdyż buntownicy poznali miejsce swej katorgi na wylot, z czego nie do końca zdają sobie sprawę pracownicy placówki. Poza tym sam Louis zaczyna się gubić w rzeczywistości, bo jednocześnie sumiennie wykonuje zleconą mu misję, a z drugiej strony wyczuwa coraz częściej niespodziewany przypływ weny twórczej, co skłania go do refleksji, że staje się bliższy więźniom.

Lektura tej książki jest chwilami szokująca, miejscami odrzucająca, ale niewątpliwie niesamowicie wciągająca. Nie można obok niej przejść obojętnie. Ostrzegam jednak, nie jest to utwór, który możemy sobie poczytać w ramach rozluźnienia. To ciężki kawał literatury, który trudno przegryźć, jednak moim zdaniem naprawdę warto spróbować. Słowami zakończenia pragnę przytoczyć ( w zniekształconej formie) jedną opinię dotyczącą twórczości autora: „Thomas M. Disch to jeden z czołowych twórców Nowej Fali w fantastyce popularno-naukowej. Spośród pisarzy amerykańskich jest najwyżej ceniony, za to najmniej czytany.”


Michał „Regis” Bonk
E-mail autora: radagast90(at)o2.pl
Autor: Regis


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow