Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Szczepan Twardoch - Prawem Wilka

Szczepan Twardoch - Prawem Wilka

Informacje o książce

dots Tytuł: Prawem Wilka
dots Autor: Szczepan Twardoch
dots Ilość stron: 280
dots Wydawnictwo: SuperNOWA
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 28 PLN


Książka składa się z czterech opowiadań. Nie łączy ich główny bohater, ani konkretny wątek. Wspólne za to jest połączenie elementów narracji nawiązującej do powieści historycznej, fantastycznej i sensacyjnej. We wszystkich też znajdziemy wartką akcję oraz interesujące postacie zmagające się z rzeczywistością i rzeczami, które poza nią wykraczają.

Akcja pierwszego opowiadania rozgrywa się we wczesnym PRL-u. Głównym bohaterem jest polski partyzant, który po wojnie nie zaprzestał walki z sowieckim najeźdźcą. Po latach walki, ukrywania się w lesie, dochodzi do wniosku, że pora na niego. Zastrzeli tylu ubeków ilu los pozwoli. Będzie do nich strzelał, aż oni zastrzelą jego. Proste? Nie do końca. Nie wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Bohaterem drugiego opowiadania jest esbek, który dostaje trudne zadanie zdobycia relikwii świętego Felicjana oraz nadzorowania działań mających na celu wykorzystanie ich ku chwale władzy ludowej. Okaże się, że ani zdrowy rozsądek, ani oficjalna doktryna materializmu dialektycznego nie będą w stanie pomóc mu w poradzeniu sobie z trudnościami, które wynikną przy wykonywaniu operacji. Będzie sobie musiał poradzić sam.

W trzecim opowiadaniu spotkamy literata, który nie jest pewien swojego talentu. Pracuje w wydawnictwie, wziął kredyt na dom, a przytłaczająca go codzienność nie pozwala mu tworzyć. Miał nadzieję, że kolejne wyjazdy służbowe, poznawane osoby i wiele ciekawych wrażeń pozwolą mu któregoś dnia stworzyć wielkie dzieło. Dzień ten jednak nie nadchodzi, a zaczyna się dziać coś bardzo interesującego. Spotkania z zapomnianymi przyjaciółmi, aresztowanie, czy odwiedziny w burdelu bynajmniej nie będą z tego wszystkiego najdziwniejsze. We wszystkim zaś można dostrzec pewien plan. Czy jest on efektem działania sił nieczystych?

Czwarte opowiadanie zabiera czytelnika w podróż po meandrach narracji. Po drodze mijamy oddające się miłosnemu szaleństwu pary, pisarzy o bardzo dużym ego, luksusowy statek o miłym mianie „Cesarzowa Zofia”, miłą pokojówkę, zdradliwą żonę i męża które też nie jest bez winy. Na koniec zaś wszystko zacznie się od początku.

Szczepan Twardoch   Prawem Wilka 205502,1


Całość czyta się bardzo przyjemnie. Zaskakujące zwroty akcji, interesujące postacie, ciekawe techniki literackie. Poszczególne opowiadania osadzone są w odmiennych realiach. Jednak we wszystkich są pewne nawiązania do okoliczności historycznych XX-wiecznej Europy. Mimo lekkości lektury książka ta nie unika poruszania trudnych tematów. Zazwyczaj dzieje się to nie poprzez bezpośrednie moralizowanie, czy luźne uwagi poszczególnych bohaterów, a poprzez ukazanie pewnych trudnych sytuacji i dylematów moralnych poszczególnych bohaterów. W pierwszym opowiadaniu główny bohater zostanie wplątany w rozgrywkę między siłami o wiele większymi od niego, które walczą ze sobą od wieków i jeszcze przez wieki będą się ze sobą ścierać. Mimo to jego decyzje będą miały swoją wagę, a wybór pomiędzy poszczególnymi sposobami postępowania nie będzie łatwy. Bohaterowie drugiego opowiadania zdają się mieć ustalone poglądy na świat już choćby z racji swojej przynależności partyjnej. Okazuje się jednak, że oficjalna linia partii czy kościoła katolickiego nie oddaje skomplikowanej rzeczywistości wewnętrznej księży i partyjnych oficjeli oraz że raz przyjęta tożsamość nie jest wyborem, którego nic ani nikt nie jest władny zmienić. Trzecie opowiadanie opisuje sposób w jaki różne słabości i szlachetne w swych początkach motywacje, czy działania, mogą doprowadzić w konsekwencji do sytuacji, w której jesteśmy postawieni przed wyborem: albo wierność zasadom i sobie, albo na pozór niewinny kompromis, od którego zaczyna się nasza droga w stronę moralnej zgnilizny. Wydawałoby się, że nic prostszego niż pozostać po stronie światła, co jednak zrobisz kiedy nie będziesz miał pieniędzy? Stracisz dom? Stracisz pracę? Stracisz żonę? A wszystko dlatego, że nie chciałeś się zgodzić. Jak wiele będziesz w stanie znieść? Dylematy z czwartego opowiadania nie wzbudzą może tak wielkiego zainteresowania za to wspomniana już interesująca narracja i ciekawa historia nie dadzą czytelnikowi się ponudzić. Miłej lektury.


Virwen
E-mail autora: virwen(at)gmail.com
Autor: Virwen


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow