Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Szczepan Twardoch - Ballada o pewnej panience

Szczepan Twardoch - Ballada o pewnej panience

Informacje o książce

dots Tytuł : Ballada o pewnej panience
dots Autor: Szczepan Twardoch
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Podejrzewam, iż jednym ze współczesnych polskich pisarzy, wyimki z którego zawitają w przyszłości w krajowych podręcznikach szkolnych, jest Szczepan Twardoch. Nie chodzi tu bynajmniej o jego warsztatową maestrię – której w mej ocenie trudno mu odmówić – lecz pewien duch epoki wyłaniający się spod jego pióra. I wcale się nie zdziwię, jeśli pewną demonstracją dorobku owego pisarza o śląskich korzeniach będzie właśnie których z tekstów opublikowanych w „Balladzie o pewnej panience”.

Już choćby tytułowy tekst, otwierający omawiany zbiór, jest swego rodzaju kwintesencją stylu Twardocha - bez najmniejszego skrępowania eksplorującego rejony historyczne i geograficzne dotychczas spenetrowane tylko wedle pewnego kanonu, drażniącego się z czytelnikiem pewnymi modyfikacjami znanej mu rzeczywistości, przez co nieco bardziej magicznej i pociągającej, lecz wciąż pozostającej w stałym kontakcie z brudem wypełnionych spływającymi kałużami rynsztoków oraz kopalnianych czeluści.

Szczepan Twardoch   Ballada o pewnej panience 074208,1


Bohaterowie poszczególnych tekstów często zresztą nie zasługują na samo to miano, bliżej im do antyheroizmu jakiegokolwiek rodzaju. Zarazem jednak nie sposób nie odnieść wrażenia, iż odstręczając czytelnika stanowią oni jednak również projekcję jego pragnień, starannie skrywanych, czy wręcz wypieranych.

Coś dla siebie w przedmiotowym zbiorze znajdą tak osoby ujęte lekturą „Króla”, jak te preferujące jego dzieła z optyką ukierunkowaną na Śląsk, nie zabraknie tak podróży w krainy czarnych bogów, jak i na salony promieniujące egzotyką, erotyką i pieniądzem. Dla każdego coś nie-miłego.

Omawiana antologia to prawdziwe spektrum twórczości Szczepana Twardocha w swego rodzaju miniaturze (liczonej jednak w niemal każdym przypadku w dziesiątkach stron). Sądzę, iż pod wpływem jej lektury nie doznają zawodu tak miłośnicy, jak i kontestatorzy literatury wspomnianego autora.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow