Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Sayaka Murata - Dziewczyna z konbini

Sayaka Murata - Dziewczyna z konbini

Informacje o książce

dots Tytuł: Dziewczyna z konbini (コンビニ人間)
dots Autor: Sayaka Murata (村田 沙耶香)
dots Ilość stron: 144
dots Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 40 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.

Nie jest łatwo być ekspedientem w dyskoncie – z jednej strony wymaga się od nich niewidzialności, z drugiej wszechobecności, ich praca jest tak naprawdę niezbędna dla stylu życia zdecydowanej większości z nas, z drugiej zaś strony dostrzega się niemal wyłącznie ich potknięcia (czy też raczej niezdolność sprostania nawet nie wygórowanym, co wręcz niemożliwym do spełnienia oczekiwaniom). Ale miejsce na widoku, niejako w jądrze społeczeństwa, może być również azylem, jak dla Keiko Furukury.

Nie jest trudno o łatkę dziwaka, którą nieraz już tylko krok dzieli od statusu odmieńca, w końcu zaś dewianta. Bohaterka powieści jest jednak o tyle inteligentna, że zdaje sobie świadomość ze swego nieprzystosowania do nawyków społeczeństwa, w którym przyszło jej żyć, jak też by znaleźć miejsce, w którym może się nie tylko schronić, co nawet i realizować.

Sayaka Murata   Dziewczyna z konbini 081021,1


Jednakże kontakt z Shirahą uświadamia jej, że problem jest w istocie głębszy, tkwi nawet nie w kulturze, co genomie dziedziczonym po prehistorycznych przodkach, a w konsekwencji szybko może zacząć narastać. I to pomimo faktu, że nosiciel owej wiedzy jest osobą antypatyczną nawet dla innej wyalienowanej jednostki.

Omawiana książka skrywa w sobie niemało satyry, z pewną ironią odnoszącą się właściwie do wszystkich prezentowanych postaci. Nawet cechy powszechnie uznawane za zalety prezentuje ona jeśli nie w kategoriach wady, co właściwości nie wolnej od podtekstów i zastrzeżeń.

Lektura omawianej pozycji następuje nawet nie szybko, co wręcz błyskawicznie, wywołując na twarzy czytelnika uśmiech, choć czasami – dosłownie na chwilę – odrobinę smutku. Nie da się ukryć, że historia jest nieco przerysowana, podobnie jak poszczególne postacie, jak się jednak zdaje był to świadomy zabieg mający na celu usprawnienie obcowania z tytułem.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow