Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Salman Rushdie - Miasto Zwycięstwa

Salman Rushdie - Miasto Zwycięstwa

Informacje o książce

dots Tytuł : Miasto Zwycięstwa (Victory City)
dots Autor: Salman Rushdie
dots Ilość stron: 336
dots Wydawnictwo: Rebis
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 65 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Salman Rushdie przyzwyczaił swoich czytelników do łączenia Wschodu z Zachodem, pichcenia potraw niejednokrotnie bardzo eklektycznych, a mimo to jednak niezwykle satysfakcjonujących. Czy ostatni atak nożownika, jak też „zwykły” proces starzenia wpłynęły na talent owego pogrobowca Imperium Brytyjskiego?

„Miasto Zwycięstwa” to książka o dość przewrotnym tytule, albowiem traktuje ona o… dziejach tytułowego polis mieszczącego się gdzieś w bardziej południowej części Subkontynentu, od jego założenia, aż do nieuchronnego upadku. Całość stylizowana jest na streszczenie kroniki, a właściwie źródła literackiego o charakterze lekko zbliżonym do „Iliady”.

Salman Rushdie   Miasto Zwyciestwa 115821,1


Rzecz jednak w tym, iż od początku do właściwie końca mamy do czynienia z oczywistą fikcją literacką, co do której autor już na wstępie nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, wskazując na iście magiczne pochodzenie danej miejscowości i jej mieszkańców, jak i czarodziejską proweniencję jego założycielki i matriarchini. Miłośnicy „Szatańskich wersetów” czy „Dwóch lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu ośmiu nocy” od razu poczują się znajomo.

Momentami jednak pióro indobrytyjskiego pisarza może nie tyle zawodzi, co skrzypi, niektóre jego pociągnięcia jawią się jako zanadto kanciaste, pozbawione wcześniejszego wyrafinowania. Wątki religijnego obskurantyzmu czy feminizmu praktycznie zawsze były obecne w prozie Rushdiego, ale z reguły przemyślenia autora na ich tle były subtelniejsze.

„Miasto Zwycięstwa” to oczywiste banialuki, które cieszą jak historie właściwe dla wcześniejszej twórczości autora, zupełnie bez znaczenia pozostawiając fakt, iż w oczywisty sposób nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością. Jakże ładnie to opowiedziana nieprawda!


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow