Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Richard Morgan - Modyfikowany węgiel

Richard Morgan - Modyfikowany węgiel

Informacje o książce

dots Tytuł: Modyfikowany węgiel (Altered Carbon)
dots Autor: Richard Morgan
dots Ilość stron: 544
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy.

To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało...

Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Jednakże ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów.


Science fiction jest wdzięcznym gatunkiem, pozwalającym popuścić wodze wyobraźni, kreując zarazem dość wiarygodne psychologicznie społeczeństwo. Ot, wystarczy zmienić jedno czy dwa założenia, by wykreować zupełnie nowy problem i zbudować wokół niego nowe uniwersum.

Motyw zamiany ciał nie stanowi bynajmniej nowego twórczego wkładu Richarda Morgana do konwencji, albowiem bez większego problemu można wymienić dziesiątki, jeśli nie setki dzieł nawiązujących do tego motywu. Brytyjczyk ten wątek tylko niejako „ucywilizował”, podbudowując go solidną naukową bazą, jakkolwiek stroniącą od jakichkolwiek naprawdę istotnych szczegółów.

Richard Morgan   Modyfikowany wegiel 063639,1


Ciało czy dusza? Cóż tak naprawdę stanowi o esencji człowieka? To pytanie nasuwa się już niemal od pierwszych stron powieści, acz niestety autor nie podejmuje tego tematu, traktując niemal jako dość oczywistą kwestię, że z grubsza wszyscy jesteśmy tacy samy, zaś rola fizjologii choć nie może zostać zupełnie pominięta, tym niemniej to nie ona definiuje nasze jestestwo.

Konstrukcja powieści jest dość wtórna – ot, mamy do czynienia ze swego rodzaju kryminałem noir garściami czerpiącym ze stylistyki „Blade runnera” czy „Brudnego Harry’ego”, autor bowiem świadomie i z pewnym uczuciem zadowolenia pławi się w różnorakich brudach, acz bez podejmowania ryzyka zbliżenia się do wywołania odruchów wymiotnych. I jakkolwiek momenty akcji są niespodziewane, to sam fakt ich pojawienia się nie jest niczym szokującym.

Co gorsza, pisarz wyraźnie odczuwa radość z używanych sformułowań, których spektakularności towarzyszy jedynie ich sztuczność. Stwierdzając wprost nie sposób pozbyć się wrażenia, że podczas lektury czasami – choć na szczęście w niewielkich porcjach – ma się do czynienia z grafomanią, samozachwytem autora nad wykuwanymi frazami.

„Modyfikowany węgiel” bynajmniej nie jest książką nudną, stosunkowo niewiele w niej dłużyzn, niektóre tematy czy spostrzeżenia są zaś wcale niebanalne. Niestety, wyróżniają się one nie swym fundamentalnym znaczeniem, lecz niejako wybiciem się na obszernym tle przeciętności.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow