Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Rafał Kosik - Cyberpunk 2077. Bez przypadku

Rafał Kosik - Cyberpunk 2077. Bez przypadku

Informacje o książce

dots Tytuł: Cyberpunk 2077. Bez przypadku
dots Autor: Rafał Kosik
dots Ilość stron: 456
dots Wydawnictwo: Powergraph
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 54,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Szóstka nieudaczników, na pozór zwykłych ludzi, zostaje zaszantażowana i zmuszona do przeprowadzenia napadu niemożliwego. Nie znają się nawzajem, nie wiedzą, co mają ukraść. Powoli odkrywamy, kim tak naprawdę są: były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. W mroku złych dzielnic i w jasnych światłach luksusowych wieżowców Night City stają oni przeciwko brutalnym przestępcom o ciałach zmodyfikowanych wszczepami, bezwzględnym korporacjom i skorumpowanej policji.

Cyberpunk 2077 to zjawisko zupełnie unikalne w skali kraju nad Wisłą, którego niezwykłość jednak dość łatwo przeoczyć. Jest to bowiem produkt kojarzony na całym świecie, którego reklamy pojawiały się w miejscach z perspektywy typowego zjadacza bigosu zupełnie egzotycznych. Ale współczesny marketing w swej „wielkiej” odmianie nie kończy się na bannerach. W konsekwencji niedawno przy okazji premiery dodatku Widma wolności mogliśmy uświadczyć również debiutu książki z akcją osadzoną w spopularyzowanym przez grę CDPR uniwersum – a o niezwykłości tego zdarzenia świadczy już fakt, że polski autor jednocześnie doczekał się zagranicznych przekładów.

Początek książki jest dość chaotyczny, a co gorsza, w owym nieuporządkowaniu przewidywalny. Po trosze wynika to z rozdarcia samego autora między założeniem, iż czytelnik zna już uniwersum, a jego wolą przybliżenia takich czy innych szczegółów potencjalnie nowym odbiorcom. Efekt końcowy jest jednak dość mizerny i przywodzi na myśl smakołyk właściwy dla polskiej kuchni znany jako kogel-mogel.

Rafal Kosik   Cyberpunk 2077


Stopniowo jednak autor zaczyna sobie poczynać z większą swobodą, najciekawsze są jego refleksje (a właściwie „przetransferowany” przezeń dorobek popularnonaukowy w tym zakresie) na temat ludzkiej świadomości, tego, co czyni nas odrębnymi bytami i możliwości „zdigitalizowania duszy” – które to wątki są stanowczo zbyt lekko traktowane przez różnorakich innych twórców sci-fi.

Całość próbuje utrzymywać sznyt właściwy dla filmu animowanego Cyberpunk: Edgerunners, lecz nieco brakuje wdzięki właściwego dla rzeczonego obrazu. Pewnym panaceum mogłoby być wzmocnienie wymowy filozoficznej książki, na to chyba jednak zabrakło pomysłu i ram wskutek przyjętego modelu.

„Cyberpunk 2077. Bez przypadku” to książka, która może się tak naprawdę okazać interesującą tylko dla osób, które dały się już uwieść wizji Mike’a Pondsmitha i osób zrzeszonych w CD Projekt RED. Nie oznacza to, że jest to pozycja zupełnie miałka czy wręcz tandetna – śmiem twierdzić, iż jakością wyróżnia się na tle innych „franczyzowych dziełek” – lecz jej hermetyczność raczej nie będzie sprzyjać otwarciu się niezaangażowanego czytelnika na nowe wrażenia.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow