Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Radek Rak - Agla. Alef

Radek Rak - Agla. Alef

Informacje o książce

dots Tytuł : Agla. Alef
dots Autor: Radek Rak
dots Ilość stron: 640
dots Wydawnictwo: Powergraph
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 59 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem.

Pewne miasta i pewne epoki mają szczególną moc przyciągania dla artystów wszelakiego autoramentu – składa się na to ich unikalny wygląd, specyfika wydarzeń ich dotykających, sprawiających wrażenie przyspieszenia historii bądź przeciwnie, pewnego zagadkowego niby-przestoju. Ów „posmak” w Polsce niewątpliwie ma Kraków, który jednocześnie miał szczęście do zaistnienia w krótkim okresie kilku zjawisk, które sprawiły, iż zapanowała swoista moda na dawną stolicę Polski. Swe literackie „kroki” ku niemu skierował (w końcu) również i Radek Rak.

Sama nazwa grodu Kraka w „Agli” jednak w ogóle się nie pojawia, autor bowiem lubi bez skrępowania przemieszać znaną nam (a przynajmniej tak by się wydawało) rzeczywistość z elementami wybitnie fantastycznymi, i to co najmniej w równych proporcjach, bynajmniej jednak nie krępując swej wyobraźni. Mamy więc do czynienia z magią i demonami, bytami nadnaturalnymi… i ubecją, niewątpliwym wszechświatem równoległym, lecz nie aż tak bliskim.

Radek Rak   Agla


Zarazem książka aż czuje się ducha prawdziwego Krakowa i nie mniej namacalnej epoki la belle époque, może wolnej od charakteru Autonomii, lecz nie jej dylematów i napięć o charakterze społecznym czy narodowościowym. Nie chodzi tu bynajmniej o nazwy, które raczej nie mają typowego celu informacyjnego, lecz przeciwnie, nieraz w istocie skrywają mniejsze i większe zagadki, rozwikłanie których jest zabawą podejmowaną przez literata z jego czytelnikiem.

Szkoda tylko nieco, że na tym wszystkim traci nieco fabuła. By dać rzeczy właściwie słowo – lektura bynajmniej nie nuży, poszczególne wątki frapują, ale chyba trudno uznać, by którykolwiek z nich porywał. Co gorsza, niespecjalnie się one ze sobą wiążą, choć autor nie ukrywa, że opowieść będzie miała dalszy ciąg (w kolejnych tomach) i zapewne wówczas należy się spodziewać ich splotu.

„Agla. Alef” potrafi oczarować, wciągnąć na nieprzerywany godzinami seans, jak i raczyć czytelnikami drobnymi dawkami. Jest to jednak bardziej książka tworząca nastrój i operująca emocjami niźli opowiadająca o „czymś”, powieść z kluczem, w przypadku którego jednak znajomość zamka jest więcej niż wskazana.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow