Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Peter Watts - Poklatkowa rewolucja

Peter Watts - Poklatkowa rewolucja

Informacje o książce

dots Tytuł : Poklatkowa rewolucja (The Freeze-Frame Revolution)
dots Autor: Peter Watts
dots Ilość stron: 160
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 29 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Jak zorganizować bunt na pokładzie, kiedy budzą cię z hibernacji na parę dni co milion lat? Jak konspirować, gdy garstka potencjalnych sojuszników zmienia się co wachtę? Jak zaatakować wroga, który nigdy nie śpi, patrzy twoimi oczyma, słucha twoimi uszami i autentycznie chce dla ciebie jak najlepiej? Sunday Ahzmundin, uwięziona na pokładzie statku kosmicznego Eriophora, odkrywa, że na udaną rewolucję musi się złożyć spisek, szyfry i nieuniknione ofiary.

Akcja książek z gatunki sci-fi zwykła się rozgrywać w stosunkowo nieodległych czasach, niejednokrotnie jeszcze w bieżącym stuleciu, ewentualnie następnym, do rzadkości zaliczają się dłuższe interwały, ale i one rzadko kiedy przekraczają granicę bieżącego millenium. Jest to o tyle dziwne, że wielu autorów zwykło jednak szanować przynajmniej najbardziej oczywiste ograniczenia nakładane przez naukę, z prędkością światła jako granicą na czele. W konsekwencji ewentualne podróże kosmiczne winny rozciągać się na dziesiątki milionów lat – jak w najnowszej książce Petera Wattsa.

Paradoksalnie autor też unika stanowczego zdeklarowania się co do prędkości poruszania się w kosmosie przez swoich bohaterów, gdyż jego wizja nie ogranicza się wyłącznie do Drogi Mlecznej (nazwa ta nie pada ani razu), lecz wspomina raczej o Supergromadzie Laniakei, co przy podawanej przezeń chronologii także by było dalekie od prawowiernemu przywiązaniu do teorii względności. Tak czy owak, kosmiczna podróż stanowi tu wyłącznie tło – nie wiemy nawet dokładnie czym trudnią się nasi gwiezdni argonauci – acz z poszanowaniem dla samego zrozumienia monstrualnego jego rozmiaru i skali komplikacji wiążących się z jego realnym podbojem.

Peter Watts   Poklatkowa rewolucja 082737,1


Tak naprawdę jednak „Poklatkowa rewolucja” to raczej powieść socjologiczna, dotykająca chyba najbardziej frapującego dla kanadyjskiego pisarza zagadnienia sztucznych inteligencji i ich rozwoju. Jakkolwiek sprzecznie to zabrzmi, główna bohaterka wcale takową nie jest, nie jest nią nawet grupa ją otaczająca, lecz raczej ich opiekun – i Nemezis w jednym – o sztucznym pochodzeniu.

Autor określa swój utwór nowelą i z pewnością zasługuje on na to miano, w istocie bowiem lektura sprawia na tyle dużą przyjemność, że nim czytelnik się zorientuje, jego oczom ukaże się już posłowie w postaci typowych podziękowań końcowych. Dzieła tego nie sposób jednak nazwać pobieżnym - Watts nie miał ambicji stworzenia dzieła życia, lecz w zakresie dotkniętych zagadnień wykazuje on niemało refleksji.

„Poklatkowa rewolucja” to książka doskonale obrazujące jak wielkie połacie zagadnień związanych z sięgnięciem gwiazd nie zostały przez literatów bądź w ogóle dostrzeżone, bądź też tylko pobieżnie – z chlubnymi wyjątkami – dotknięte. Mniemam, że tacy Clarke czy Lem zadumaliby się głębiej nad jej treścią.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow