Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Peter Watts - Echopraksja

Peter Watts - Echopraksja

Informacje o książce

dots Tytuł : Echopraksja (Echopraxia)
dots Autor: Peter Watts
dots Ilość stron: 352
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Zbliża się XXII wiek. Jest to świat, w którym ci, co odeszli, wysyłają żywym pocztówki z Nieba, wierni wprowadzą się w ekstazę religijną, dokonując rewolucji w nauce; w którym genetycznie zrekonstruowane wampiry rozwiązują problemy nierozwiązywalne dla zwykłych ludzi, a żołnierze mają w głowie przełącznik trybu zombie, odcinający im samoświadomość podczas walki. A wszystko to monitoruje obca inteligencja, która nie zamierza się ujawnić.

„Ślepowidzenie” było dość niestandardową dla fantastyki zaliczanej do podgatunku sci-fi socjologiczno-przyrodniczą próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie o esencję człowieczeństwa – kim właściwie jesteśmy i czy cokolwiek – a jeśli tak, to co – odróżnia nas od otaczającego świata, wszystko to zaś z obcymi w tle. Zakończenie tej pozycji mogło się jednak jawić jako niejasne, pozostawiając czytelnika z pewnym niedosytem. Nic więc dziwnego, iż autor postanowił wrócić do wykreowanego przez siebie wcześniej świata i pociągnąć rzeczone wątki dalej. Tak oto powstała „Echopraksja”.

Rzeczona publikacja może się jednak jawić dla czytelnika przywykłego do pewnych jeśli nie konwencji, to chociażby kanonów gatunku jako dość egzotyczna. Niemal od pierwszych stron amerykański pisarz raczy czytelnika wątkami o charakterze religijnym, czyniąc z nich nie tylko stereotypowo obskurancką otoczkę fabularną, lecz punkt wyjścia do refleksji nad miejscem Boga w świecie zaawansowanych technologii.

Peter Watts   Echopraksja 071200,1


Autor bynajmniej nie traci z pola widzenia potrzeby zapewnienia swej pozycji frapującej fabuły, tak więc czytelnika czeka podróż z ziemi do gwiazd, a następnie nie mniej spektakularny powrót, niemniej jednak nie można pozbyć się wrażenia, że akcja pełni w tej książce pozycję służebną, może nawet zbyt bardzo.

Rozczarowani pozostaną również czytelnicy, których najbardziej w pierwszej odsłonie serii pociągał wątek Kontaktu – w przypadku „Echopraksji” jest on właściwie nieobecny. Samą tą pozycję trudno zresztą uczciwie określić mianem kontynuacji, raczej bardzo luźno nawiązuje ona do wątków „Ślepowidzenia”.

„Echopraksja” to pozycja niestandardowa – bardzo „przyrodnicza” w oczach osób nastawionych na bardziej filozoficzne zagadnienia oraz zarazem stanowczo „metafizyczna” dla osób preferujących czysto fizyczno-matematyczne podejście do problemów współczesności i potencjalnej przyszłości. Pozostawia ona czytelnika z niedosytem, choć zarazem z niemałym bagażem nowych refleksji.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow