Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Paul M. Levitt - Fryzjer Stalina

Paul M. Levitt - Fryzjer Stalina

Informacje o książce

dots Tytuł : Fryzjer Stalina (Stalin's Barber)
dots Autor: Paul M. Levitt
dots Ilość stron: 480
dots Wydawnictwo: Fronda
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 90/100


Josif Wissarionowicz Dżugaszwili, znany bardziej jako Józef Stalin, to postać, o której z pewnością każdy słyszał. Dyktator, który krwawymi literami zapisał się na kartach historii. Z książki można dowiedzieć się wiele na temat wodza, jego poglądów, a także życia ludzi w sowieckiej Rosji, która miała być niczym raj, a stała się dla wielu mogiłą.

Książka od pierwszych stron wyzwala w czytelniku wiele emocji. Sięgając po nią nie sądziłam, że pomimo trudnej tematyki, jaką dotyka, będzie mi się tak dobrze czytało. Tymczasem od lektury trudno odejść i z każdym kolejnym rozdziałem pochłania coraz szybciej, mocno wiążąc czytelnika z losami bohaterów. Przeżywamy wraz z nimi trudne chwile, codzienną walkę o przetrwanie w tych okrutnych czasach, gdzie każdy przyjaciel może okazać się wrogiem za kromkę chleba czy dodatkowy metraż mieszkania.

Akcja powieści została osadzona w roku 1931 w ZSRR. Głównym bohaterem jest znany ze swojego fachu golibroda żydowskiego pochodzenia Awraham Bahar. Postanawia w pogoni za lepszym życiem i w trosce o własne bezpieczeństwo opuścić Albanię i wyjechać do Rosji, w której budowany jest nowy porządek za rządów Stalina. Miał to być raj na ziemi. Na skutek różnorodnych wydarzeń Awraham dostaje szansę poznać wodza osobiście stając się jego fryzjerem. Niestety często najbliżsi współpracownicy po pewnym czasie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak potoczą się losy golibrody i jego rodziny?

Paul M


Awraham to barwna i bardzo dobrze zarysowana postać i właściwie w całej lekturze tylko tacy bohaterowie występują. Pełni życia i słabości. Każda osoba wzbudza emocje i jest nakreślona z odpowiednią drobiazgowością.

Na uwagę zasługuje obraz codziennego życia w sowieckiej Rosji przedstawiony przez autora. Przybliża w sposób niezwykle sugestywny czasy, które opisuje zapadając głęboko w pamięci. Losy postaci, które dokładnie lub tylko pobieżnie poznajemy są poruszające, wzbudzające grozę i często niedowierzenie. Zastanawiający jest fakt, że w ludziach potrafi być tyle nienawiści, obłudy i siły niszczycielskiej. Okrucieństwo w czystej postaci lub zawoalowane jest widoczne na każdym kroku i niektóre obrazy jeszcze długo będę pamiętała. W książce „Fryzjer Stalina” uderza prawdziwość oraz rozmach, z jakimi wydarzenia zostały przedstawione. Autor wymienia też szereg źródeł, z których czerpał wiedzę przekazując ją czytelnikowi na kartach książki.

Fabuła jest ciekawa i precyzyjnie obmyślona. Poznajemy wiele faktów z życia Józefa Stalina, jego współpracowników, a także pewne cechy jego osobowości. Dyktator miał wiele twarzy i równie wiele sobowtórów. Jak poznać, która z tych twarzy jest prawdziwa?

„Każda osoba ma przynajmniej jedną minę, stanowiącą sumę miliarda jej nastrojów. Dla Stalina to jego wąsy, które mogą tańczyć, śpiewać, martwić się, świętować lub potępiać – wszystko zależy od roli, jaką aktualnie odgrywa w odpowiedzi na bieżące wydarzenia.” (str. 274)

Ne pozostawia wątpliwości ilustracja życia w kraju nazywanym „rajem”, z którym niewiele ma jednak wspólnego. Wszechobecne donosicielstwo, poczucie zagrożenia, akty okrucieństwa i zniszczenia, czystki i wręcz nieograniczona władza służb specjalnych to realia codzienności, z jaką mieszkańcy muszą się zmierzyć. Różne aspekty poznajemy z różnych perspektyw patrząc na nie oczami poszczególnych bohaterów, a lawirowanie między ich losami sprawia, że napięcie z każdą przeczytaną stroną wzrasta.

Akcja płynie w odpowiednim tempie i wiele w niej zaskakujących momentów. Lektura wyróżnia się także sposobem przedstawienia wydarzeń – z brutalną szczerością, ale też co zadziwiające z humorem. Każdy element jest jednak tak wyważony, że doskonale komponuje się w spójną całość, napisaną zgrabnie i w sposób odpowiednio uderzający w struny naszego serca i sumienia. Autor prezentuje obraz codziennych zmagań i często nierównej walki o przetrwanie, w której granica między dobrem a złem jest bardzo krucha.

„Fryzjer Stalina” to mocna i trzymająca wysoki poziom lektura, która była moim pierwszym spotkaniem z twórczością pisarza. Książka jest pouczająca i ukazuje nam skrawki historii w sposób łatwy w odbiorze i dający do myślenia. Lektura dotyka trudnej tematyki i z dużą siłą oddziałuje na czytelnika. Moim zdaniem powieść zasługuje na uznanie i warta jest poznania.


„Meggie”
E-mail autora: meggie(at)sztab.com
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow