Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Patrick DeWitt - Bracia Sisters

Patrick DeWitt - Bracia Sisters

Informacje o książce

dots Tytuł : Bracia Sisters (The Sisters Brothers)
dots Autor: Patrick DeWitt
dots Ilość stron: 336
dots Wydawnictwo: Czarne
dots Rok wydania: 2013
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Akcja powieści rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Słynący ze swojej brutalności bracia Eli i Charlie Sisters zostają wysłani z Oregon City do Kalifornii ze zleceniem zabicia wroga swojego szefa.

Znawcy problematyki westernów bez uronienia choćby jednej kropli potu są w stanie wskazać jak bardzo zmienił się ten gatunek filmowy na przestrzeni raptem kilku dekad. O ile w czasach Johna Wayne’a były to dość sielankowe opowieści o walce dobra ze złem, w imię Objawionego Przeznaczenia Stanów Zjednoczonych Ameryki, o tyle gdzieś od lat 60-70 minionego stulecia na wizerunku tym zwykło pojawiać się coraz więcej plam, czasami skutkując brakiem jakiejkolwiek niewątpliwie pozytywnej postaci, by przywołać chociażby „Nienawistną ósemkę” Quentina Tarantino. Filmy te, których głównym bohaterem zwykła być przemoc jako taka, zdobyły dużą popularność, którą cieszą się do dnia dzisiejszego, a swoistym oddanym im hołdem jest książka „Bracia Sisters”.

Na wstępie warto zauważyć, że w tłumaczeniu zaginął niestety żart związany już z samym tytułem, który wyraźnie wskazuje na dość pastiszową konwencję całości. Bo i w istocie, jakkolwiek trudno w niej odnaleźć jednoznacznie absurdalnie nierealistyczną scenę, ani na moment nie grozi czytelnikowi poddanie się wątpliwości, że ma do czynienia z tzw. poważną literaturą.

Patrick DeWitt   Bracia Sisters 055500,1


Główni bohaterowie są bowiem „typowymi” zabójcami na zlecenie, działającymi zresztą w ramach organizacji, którą współcześnie można by określić mianem gangu. Lider wskazuje cel, zaś ich zadaniem jest doprowadzenie wyprawienia go do św. Piotra. Co więcej, ani przez moment nie budzi wątpliwości fakt, że osoba ta nie jest żadnym „profesjonałem”, po prostu śmiała zaleźć za skórę niewłaściwemu człowiekowi.

Opowieść jest snuta z perspektywy jednego z dwóch tytułowych braci, którego zresztą można by określić mianem lepszego z tej pory, przez co czytelnikowi łatwiej powinno się z nim utożsamić. Gdy jednak tylko na moment zacznie się wobec niego żywić sympatię, dopuszcza się on podłości nieakceptowalnej nie tylko w świetle Dekalogu.

„Bracia Sisters” to książka ironiczna, zręcznie żonglująca znanymi konwencjami, momentami czyniąc sobie z nich obiekt kpiny, acz nie bez pewnej życzliwości. Nie zmieni ona jednak sposobu postrzegania zjawiska trywializacji zła, do dyskusji nad nim nie dodaje ani jednego nowego słowa.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow