Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Patricia Cornwell - PREDATOR

Patricia Cornwell - PREDATOR

Informacje o książce

dots Tytuł: PREDATOR
dots Autor: Patricia Cornwell
dots Gatunek: kryminał
dots Wydawca: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2007
dots Ilość stron: 320
dots Cena: 29,90 PLN


Dwa zwoje drutu przypominające jakieś piekielne okulary, czerwone ślady rąk i włosy z podpisem „scena zbrodni”. Nie jest łatwo uchwycić za pierwszym spojrzeniem sensu okładki najnowszego dzieła Patricii Cornwell. Rewers też nie przynosi rozwiązania, gdyż prezentuje zdjęcie na którym widnieje elegancko ubrana autorka. Do tego jeszcze ów intrygujący tytuł „PREDATOR”.

Jest to kolejna książka prezentująca poczynania Dr Kay Scarpetty – medyka sądowego; to postać za stworzenie której Patricia Cornwell otrzymała wiele nagród. Jest już uznaną pisarką, słynącą ze wspaniałych powieści kryminalnych. Tym bardziej dziwi tytuł, który w powszechnym rozumieniu nawiązuje do słynnych filmów science-fiction o tej samej nazwie. Nic bardziej błędnego. Otóż w książce nie pojawia się ani gram fantastyki, choć może wskazywać na to i tytuł, i opis na okładce. Zagadka wyjaśnia się już na pierwszej stronie powieści – tytuł PREDATOR otrzymuje jak najbardziej realne znaczenie. Tak naprawdę to okazuje się on jedynie spoiwem, które łączy pozornie rozbiegane wątki w jeden.

Początek książki łatwy nie jest. Akcja utworu dzieli się na coraz to więcej wątków; w krytycznym momencie trudno jest się odnaleźć w gąszczu nazwisk, imion, przezwisk, terminów i miejsc. Momentami niektóre epizody wydają się być zupełnie nieistotne i sprawiają wrażenie „wciśniętych na siłę”. Nie jest jednak możliwe by tak uznana pisarka pozwoliła sobie na amatorszczyznę – ostatecznie każdy wątek, każde zdarzenie zostaje wyjaśnione i połączone w piękną całość. Tu ujawnia się kunszt i artyzm „PREDATORA”, który trzyma, jak na dobry thriller przystało, w napięciu do samego końca, a rozwiązanie akcji okazuje się być co najmniej niezwykłe i tak skonstruowane, by nie można było do niego dojść wcześniej.

Owszem, podczas czytania tej książki wiele razy miałem przeczucie że wiem jak się skończy, kto jest winny danej zbrodni. Zakończenie wywróciło cały mój plan, legł on w gruzach równie prosto jak burzy się domek z kart. Co więcej, finisz daje wiele do myślenia nad samą istotą zbrodni, ludzką psychiką oraz nad istotą dobra i zła. Kiedy sprawca jest naprawdę winny? Autorka w miarę rozwoju akcji stara się akcentować to jak działa ludzki mózg w tej najmniej zbadanej części. W odpowiedzi otrzymujemy przerażający obraz tego co na pozór mało groźne bodźce potrafią zdziałać z ludzką psychiką. Jest to porażający obraz wskazujący jak bardzo podatna na zmiany i wypaczenia jest ludzka osobowość oraz jakie zagrożenie może stanowić dla innych niewłaściwe kreowanie swojej bądź cudzej świadomości.

Patricia Cornwell   PREDATOR 012305,1


Jak już wspomniałem, na końcu czytelnik dowiaduje się kto popełnił dane zbrodnie. Ale wyłącznie w jego gestii pozostaje osądzenie czy te osoby są naprawdę winne, a jeśli tak, to w jaki sposób je skazać? Te na pozór dziwne pytania otrzymują zupełnie nowe znaczenie w świetle wypaczeń i chorób psychicznych. Na tym poziomie trudne jest nawet pytanie, jak zdefiniować pojedynczą osobę? Utożsamiać z osobowością, czy należy bardziej ją wiązać z pojedynczą osobą w sensie fizycznym?

„PREDATOR” nie jest jednak li tylko przerażającą opowieścią o wypaczeniach psychicznych, jakimś psychodelicznym, przejmującym grozą dziełem. Jest to swoiste studium medycyny sądowej, tyle że w wydaniu epickim. Mnogość specjalistycznych nazw, takich jak np. „chromatograf gazowy”, „spektrofotometr”, „nihidryna”, „diazafluoren”, czy „skanujący mikroskop elektronowy z rentgenowskim systemem energii dyspersyjnej” powoduje, że czytelnik o słabszej pamięci do definicji (gdyż w pewnym miejscu wszystkie te terminy otrzymują wyjaśnienie) może się pogubić, ale jeżeli ktoś lubi różne ciekawostki, to z pewnością ucieszy się, że z książki może się dowiedzieć o tym, iż w wyniku ukąszenia pająka „pod mikroskopem zobaczysz przekrwienie i przenikanie białych krwinek, głównie granulocytów ezochłonnych”.

Czymże byłaby książka bez wątków miłosnych? W książce „PREDATOR” nie mogło zabraknąć silnie rozwiniętych więzi międzyosobowych, zindywidualizowanych osobowości, miłości, awersji, przyjaźni, złości – czyli jednym słowem tego wszystkiego co cechuje prawdziwe życie. Ponadto pojawiają się imponujące motocykle, drogie samochody, śmigłowce, odrzutowce i akcje rodem z filmów o służbach specjalnych. A to wszystko w upalnym słońcu Florydy i wysokich śniegach Bostonu.

Książka z pozoru „taka jak inne” a zupełnie unikalna. Ma wady, ale nie można zaprzeczyć, że Patricia Cornwell wielką pisarką jest. Książka jest wymagająca, oczekuje od czytelnika skupienia i stałej orientacji w mnogości różnych wątków. To wraz z tematyką powoduje, że grono potencjalnych czytelników jest nieco zawężone. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na przeczytanie, na pewno się nie zawiedzie, tym bardziej, że w pewnym momencie pojawia się mały wątek związany z Polską. Polecam.

Zalety:

  • głębokie ujęcie problemów
  • świetne budowanie napięcia
  • nieszablonowe zakończenie
  • nowe spojrzenie na ludzką psychikę

    Wady:

  • zbyt skomplikowana akcja


    Sławomir „Mande” Gdyk
    E-mail autora: mande(at)sztab.com
  • Autor: Mande


    Przedyskutuj artykuł na forum

    Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
    Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow