Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Osamu Dazai - Zmierzch

Osamu Dazai - Zmierzch

Informacje o książce

dots Tytuł: Zmierzch (斜陽)
dots Autor: Osamu Dazai (太宰 治)
dots Ilość stron: 152
dots Wydawnictwo: Tajfuny
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką przenoszą się z Tokio na wieś, gdzie oczekują na powrót walczącego na froncie brata. Bohaterka posłusznie opiekuje się podupadającą na zdrowiu matką, zagubioną w świecie damą z poprzedniej epoki, i uciekającym w alkohol i narkotyki bratem - niespełnionym artystą, ale to właśnie ona ma do opowiedzenia najbardziej poruszającą historię.

O teraźniejszości zwykło się mawiać, że jest wieczna, choć zauważyć również można, iż jest przeraźliwie krótka, albowiem zachodzące w jej trakcie zmiany dostrzega się nieraz dopiero post factum, gdy stanowią one już materię przeszłości i ich osadzenie w niej jawi się wszystkim jako oczywiste. Trudno nie przeczytać przez ten pryzmat krótkiej powieści autorstwa Osamu Dazai.

Jest to książka traktująca o japońskiej arystokracji, czyli bycie zachodniemu czytelnikowi kojarzącemu się raczej z epoką szogunów, sengoku czy jeszcze wcześniejszymi czasami, a wszak istniejącą również w XX stuleciu (według notacji Okcydentu). Arystokracji doświadczającej nawet nie deklasacji w powojennym świecie, co wręcz pauperyzacji, choć nie bez własnej przewiny.

Osamu Dazai   Zmierzch 083115,1


Zarazem jest to opowieść znacznie bardziej uniwersalna, traktująca o przemijaniu jako takim, bezlitośnie dotykającym każdego człowieka, ale także całe uniwersa funkcjonujące w ich jaźni oraz pamięci. I choć we własnym zakresie można zdynamizować ten proces, to jednak niczym fatum nie sposób go uniknąć.

W końcu przedmiotową powieść można odczytać jako niewątpliwie autobiograficzną, zarazem sygnalizującą ścieżkę, którą autor tyleż podąża, jak i zamierza podążyć jeszcze dalej. Aż trudno uwierzyć, że w żadnym z momentów nie wymyka mu się spod pióra (czy pędzelka) „ja”…

„Zmierzch” to pozycja bardzo melancholijna, wręcz dedykowana jesiennym wieczorom. Nie tylko w otoczeniu drzew wiśni.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow