Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Minae Mizumura - Prawdziwa powieść

Minae Mizumura - Prawdziwa powieść

Informacje o książce

dots Tytuł : Prawdziwa powieść (本格小説)
dots Autor: Minae Mizumura (水村 美苗)
dots Ilość stron: 744
dots Wydawnictwo: Tajfuny
dots Rok wydania: 2023
dots Cena: 85 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Tarō Azuma, sierota znikąd, trafia pod pieczę Fumiko, pokojówki w domu bogatej rodziny. Tam poznaje płochliwą Yōko, najmłodszą córkę państwa Utagawów. Dziecinna bliskość przeradza się w trwającą dziesięciolecia fascynację. On emigruje i staje się jednym z najbardziej wpływowych Japończyków w USA, ona zostaje w Japonii, ich losy są jednak wiecznie splątane. Historię tej obsesyjnej miłości relacjonują kolejni bohaterowie, wreszcie trafia na karty powieści autorstwa japońskiej pisarki rezydującej na amerykańskiej uczelni.

Miłość i przemijanie – to zapewne dwa z czołowych toposów od tysiącleci przenikających ludzką kulturę, niezależnie od cywilizacji, w kierunku której skierujemy swoje badawcze spojrzenie. Czy pisarka z dalekiego Orientu w konsekwencji może zaoferować jakąś nową perspektywę na te tematy, która nie trąciłaby banałem?

Budowa „Prawdziwej powieści” jest dość przewrotna, początkowo czytelnik zastanawia się, na ile ma do czynienia z książką o charakterze autobiograficznym, na ile narratorka i autorka są tymi samymi osobami, w końcu zaś na ile ma do czynienia z historią prawdziwą, na ile zaś „tylko” z powieścią. Oceny tej nie ułatwia również fakt szkatułkowej konstrukcji całości, o granicach przejścia niezwykle płynnych.

Minae Mizumura   Prawdziwa powiesc 134823,1


Część osób sięgających po recenzowany tytuł będzie spodziewała się egzotyki, zapachu płatków wiśni, złożonych gestów towarzyszących parzeniu herbaty czy chociażby dźwięku automatów pachinko – i zapewne czeka ich nie lada rozczarowanie. Owszem, natknie się on na gejsze czy japoński cud gospodarczy, autorka jednak świadomie już na pierwszych stronach „ucieka” w stronę najbardziej amerykańskiej – bo nowojorskiej – z Ameryk.

Nie zmienia to faktu, iż na ponad siedmiuset stronach przedmiotowej powieści dominuje nade wszystko nastrój, umiejętność pewnego zdystansowanego – by nie rzec, iż wycofanego – opisu rzeczywistości, niejednokrotnie pełnej cierpienia i rozczarowania, jednakże bez taniego sentymentalizmu i melancholii.

„Prawdziwa powieść” to książka dość przekorna, choć w dość wyrafinowany sposób. Miejscami jej wysublimowanie razi, ulega pewnemu „zderzeniu” z szarą codziennością prezentowanej opowieści, nawet jednak odnajdując w niej motywy właściwe raczej dla baśni trudno się obrażać na wdzięczność pióra autorki.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow