Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Marcin Meller - Czerwona ziemia

Marcin Meller - Czerwona ziemia

Informacje o książce

dots Tytuł : Czerwona ziemia
dots Autor: Marcin Meller
dots Ilość stron: 352
dots Wydawnictwo: W.A.B.
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 45,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Rok 1996. Wiktor Tilszer, młody dziennikarz, przemierza Afrykę wzdłuż i wszerz, przeżywając prawdopodobnie najpiękniejszą i jednocześnie najbardziej ryzykowną przygodę swojego życia.

Rok 2020. Marcin Tilszer, syn uznanego reportera, rusza śladami ojca do Ugandy, jednak nigdy nie dociera do Gulu, z którego 25 lat wcześniej jego ojciec ledwo uszedł z życiem.

Wiktor musi porzucić dziennikarskie śledztwo, nad którym pracuje jego redakcja, i ruszyć na poszukiwania syna. A w Afryce to, co niemożliwe okazuje się prawdopodobne, a czasem nawet pewne, tropy prowadzą donikąd, zaś podjęte przed laty decyzje niosą za sobą nieoczekiwane konsekwencje.


Afryka – Czarny Ląd, kraina kojarząca się z upałami, bogatą w gatunki przyrodą i ogólnym chaosem. Najlepiej ją obserwować z oddalenia, jak też liczyć na to, że jej problemy nigdy nie przekroczą granic Morza Śródziemnego i ekranów telewizorów. Nie wszyscy jednak myślą w tych kategoriach, owocem zaś tej postawy jest książka Marcina Mellera.

Lubię o sobie myśleć, że o afrykańskich realiach wiem więcej niż statystyczny zjadacz pierogów i bigosu, choć moja stopa nigdy nie stanęła na owym kontynencie, chętnie nadstawiam uszu dla wiadomości dobiegających z owych jakże różnorodnych krain, zwłaszcza tych położonych na południe od Sahary. Uczciwie jednak muszę przyznać, że moja wiedza o Ugandzie była bardzo skromna i zwykła się kończyć wraz z rządami Idi Amina. Już więc z tego powodu byłem usatysfakcjonowany z lektury, albowiem autor bynajmniej nie ogranicza swej refleksji do tamtejszych krajobrazów.

Marcin Meller   Czerwona ziemia 073255,1


Sam tytuł książki jest zresztą swego rodzaju żartem, jakkolwiek bowiem w książce czytelnik w istocie odnajdzie passusy poświęcone nietypowej – z europejskiej, zwłaszcza nadwiślańskiej – geologii owego zakątku świata, to Marcin Meller stroni od taniego powielania pióra Karen Blixen, nie podąża również ścieżkami wytyczonymi przez polskich Naczelnych Globtroterów czy Ryszarda Kapuścińskiego, choć w taki czy inny sposób doń nawiązuje.

Sama opowieść potrafi zaintrygować, jakkolwiek tzw. główny wątek ostatecznie nieco rozczarowuje. Powieści tej jednak nie należy – wbrew marketingowym informatorom – traktować w kategoriach kryminału czy nawet i thrillera. Śmiem twierdzić, że przy tego rodzaju podejściu całość raczej zyskuje niźli traci.

„Czerwona ziemia” to powieść zupełnie różna od Sienkiewiczowskich wywodów o Stasiu i Nel, acz dość opacznie podobna doń w potencjale zafascynowania czytelnika zupełnie innymi smakami i kolorystyką, zdolna do ukształtowania u niego nowych wyobrażeń. Całość została przyprawiona specyficznym humorem przywodzącym na myśl prozę Łukasza Orbitowskiego (bardziej) czy Szczepana Twardocha (mniej), zachowuje jednak swą niewątpliwą suwerenność.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow