Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lisa Smedman - Wojna Pajęczej Królowej. Księga IV. Zagłada

Lisa Smedman - Wojna Pajęczej Królowej. Księga IV. Zagłada

Informacje o książce

dots Tytuł : Wojna Pajęczej Królowej. Księga IV. Zagłada (War of the Spider Queen. Extinction)
dots Autor: Lisa Smedman
dots Ilość stron: 384
dots Wydawnictwo: ISA
dots Rok wydania: 2005
dots Cena: 28,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Halisstra Melarn przez całe życie służyła Lolth, w każdej sekundzie wierząc, że po śmierci spędzi wieczność u boku swej bogini. Spełnianie kaprysów chaotycznej bogini demonów nigdy nie było proste, ale rokowało wielkie nadzieje. Jednak Pajęcza Królowa zniknęła i może nigdy nie wrócić. Co teraz? Przynajmniej dla jednej kapłanki odwrócenie się od bogini, która ją opuściła, może być jedynym wyjściem, jedynym sposobem, aby uniknąć pogrążenia się w niebycie.

Podczas gdy Pharaun, Quenthel, Jeggred, Danifae i Valas szukają drogi do gorejącej nieskończoności Otchłani - przez cały czas wypatrując okazji, by wbić któremuś z towarzyszy nóż w plecy - Halisstra i Ryld odkrywają świat, gdzie życie ma wartość, a w mroku nie czają się skrytobójcy. Ale czy próbując przeżyć, nie stracą tego wszystkiego, co czyni ich mrocznymi elfami? Samo zadanie tego pytania może doprowadzić całą rasę drowów na skraj Zagłady.

Wojna Pajęczej Królowej robi się osobista.


Czego jak czego można się spodziewać po książkach fantasy, ale z reguły nie rozważań natury religijnej, oczywiście w ramach konwencji, gdzie istoty boskie przyjmują kształty pająków czy jeszcze bardziej groteskowe. I pod tym względem „Zagłada” jest dość zaskakującą pozycją, co prawda absolutnie nieporównywalną z twórczością takiego Jacka Dukaja, niemniej jednak rzadko kiedy kwestia wewnętrznych pragnień duchowych postaci o mniej czy bardziej spiczastych uszach odgrywa tak dużą rolę.

WojPajKrZaglada 214616,1


„Zagłada” to bynajmniej nie jest książka filozoficzna czy nawet pozycja o metafizycznym „skrzywieniu”, akcja w niej wszakże posuwa się do przodu wolniej, niźli to bywało w przypadku poprzednich pozycji cyklu. Nie wynika to bynajmniej z braku konceptu autorki, przeciwnie, traktuję to w kategoriach ukłonu w stronę realizmu – tak jak na przebieg większości wojny w dominującej mierze składa się nuda, tak i postacie głównych bohaterów muszą dokonywać uciążliwych przemarszów czy wylizywać się z ran.

Ucieszyło mnie większe niż dotychczas skupienie się na postaciach Rylda Argitha, a po części – choć w mniejszym stopniu – Valasa Hune, służące nieco „pogłębieniu” ich charakterystyk, a odejściu od klisz tęgiego rębajły czy kompetentnego najemnika-zwiadowcy z podejrzanymi i niezbyt prawomyślnymi znajomościami. Paradoksalnie, wraz z odbrązawianiem oraz uczłowieczaniem – że się powołam na Papcia Chmiela – tych osób stają się one bardziej godnymi szacunku.

Nieco ciekawiej zaczynają się także prezentować losy miasta Menzoberranzan, a to za sprawą wracającego do głównego nurtu zdarzeń Grompha, z pewnością będącego jedną z mniej jednoznacznych postaci, właściwie budzącego sympatię mimo niewątpliwej jego zbrodniczości. Szkoda tylko, że coraz bardziej sztampowa staje się jego adwersarka, Quenthel Baenre.

„Zagłada” nie jest książką tak dobrą jak chociażby „Potępienie”, momentami bowiem skłonny byłem zacząć mą recenzję od zdania, iż płeć autorki najsilniej charakteryzuje jej styl – co nie miało być komplementem – ale już w kolejnym rozdziale uświadczałem tego, czego wyraźnie brakowało u wcześniejszych, bardziej pobudzonych testosteronem pisarzy. I jakkolwiek jest to pozycja nierówna, to bliżej jej do miana dzieła niźli stosu zadrukowanego papieru.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow