Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lisa Jewell - Prawdziwa Historia Melody Browne

Lisa Jewell - Prawdziwa historia Melody Browne

Informacje o książce

dots Tytuł: Prawdziwa historia Melody Browne (The Truth About Melody Browne)
dots Autor: Lisa Jewell
dots Ilość stron: 364
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2010
dots Cena: 32,90 PLN


Gdy Melody Browne miała dziewięć lat, w pożarze straciła dom, a wraz z nim wszystkie zabawki, zdjęcia i pamiątki. Ogień zniszczył nie tylko jej skarby dzieciństwa, wraz z nim przepadły wszystkie wspomnienia – Melody nie pamięta niczego do dnia swoich dziewiątych urodzin.

Teraz ma około trzydziestki, mieszka w mieszkaniu komunalnym w Londynie ze swoim siedemnastoletnim synem. Nie odwiedziła rodziców, odkąd opuściła dom w wieku piętnastu lat. Melody wybrała własną drogę i stara się być szczęśliwa na tyle, na ile to możliwe.

Pewnego dnia zdarza się coś niezwykłego. W trakcie seansu hipnotyzerskiego na scenie traci przytomność - a kiedy dochodzi do siebie, zaczyna jednocześnie odzyskiwać pamięć. Początkowo wspomnienia nic dla jej nie znaczą, ale powoli, dzień po dniu, składa po kawałku prawdziwą wersję wydarzeń ze swego dzieciństwa.

Trafia do miejsc, które nagle okazują się dziwnie znajome, spotyka ludzi, którzy ją pamiętają i w jakiś sposób byli częścią jej życia. Jednakże z każdym pytaniem pojawia się coraz więcej tajemnic, a każda rozwiązana z trudem zagadka prowadzi do następnej. Melody zaczyna się zastanawiać, czy kiedykolwiek uda jej się poznać prawdę o sobie samej…


Wstęp ten, zaczerpnięty z okładki, bardzo przybliża nam fabułę opowieści, jednak ponieważ mamy tu do czynienia z recenzją, postaram się zdradzić jeszcze kilka szczegółów. Melody jako nastolatka wyprowadziła się (a właściwie została wyrzucona) z domu, po tym, jak powiedziała rodzicom o nieplanowanej ciąży z niezbyt odpowiedzialnym facetem. Trafiła do domu opieki dla nastoletnich matek, gdzie poznała swoją, jak się później okazało, wieloletnią przyjaciółkę. W jakiś czas po porodzie, otrzymała mieszkanie komunalne i tak zaczęło się jej dorosłe życie z dzieckiem u boku. Każdy z nas jest w stanie sobie wyobrazić egzystencję samotnej matki, która nie może nawet liczyć na pomoc ze strony rodziny. Mimo to jednak Melody jest zadowolona - ma kochającego syna, przyjaciółkę i spokój. Pewnego dnia wszystko to ulega lekkiej zmianie - otóż w autobusie poznaje Bena, przystojnego, sympatycznego mężczyznę, zafascynowanego jej osobą. Jak to w życiu bywa, następuje pierwsza randka, wszystko wydaje się miłe i przyjemne do pewnego momentu. Otóż Ben zabrał naszą bohaterkę na pokaz umiejętności hipnotyzerskich i jak można się było spodziewać, to właśnie Melody zostaje wybrana spośród publiczności, na królika doświadczalnego. Pomimo, iż nie za bardzo wierzy w tego typu sprawy, Wielki Hipnotyzer wprowadza ją w trans, który całkowicie odmieni jej życie.

MelodyBrowne 210540,1


Dalsze losy Melody, to poszukiwanie własnych wspomnień, historii swojego dzieciństwa, które utraciła wraz z pożarem, mającym miejsce po jej dziewiątych urodzinach. Młoda kobieta poznaje sekrety swojej rodziny, odnajduje miejsca, w których przebywała, ludzi, których kochała. Nagle okazuje się, że nie jest już samotna - ludzie, którzy niegdyś byli jej rodziną odnajdują się i wypełniają jej dotychczas puste życie. Ciężko jest mi się nie wdawać w szczegóły, więc zakończę streszczenie fabuły w tym miejscu.

Co do postaci, to mamy tu Melody - główną bohaterkę, kobietę doświadczoną przez życie już od najmłodszych lat, jednocześnie silną i niekiedy zagubioną, pogodną, zdeterminowaną i kochającą. Ta postać zajmuje niemalże całą powieść, reszta bohaterów jest bardzo blada, jednak każda z nich jest dopełnieniem całości. Poznajemy je przez pryzmat postrzegania kilkuletniego dziecka, co daje bardzo interesujący obraz i pozwala lepiej zrozumieć samą bohaterkę.

Coś o czym muszę wspomnieć, to fakt, iż rzadko sięgam po tego typu literaturę. Nie przepadam za „obyczajami” w jakiejkolwiek postaci, jednak muszę przyznać, że książka jest naprawdę dobra. Nie ma w niej akcji, pościgów czy walk, mimo to trzyma w napięciu (choć innego rodzaju) i zmusza do dalszej lektury. Konstrukcja zasługuje tu na uwagę, gdyż mamy do czynienia z jednoczesnym biegiem wydarzeń w czasie teraźniejszym i przeszłym. Równorzędnie z bohaterką odkrywamy poszczególne partie jej dzieciństwa, poznajemy ludzi, o których istnieniu do tej pory nie wiedziała, tragiczne losy dziecka i jej rodziny, które ukształtowały obecną osobowość Melody. Wszystko tworzy bardzo spójną całość, styl jest przystępny i lekki, nie ma tu miejsca na zbędne dialogi czy wymuszony humor, każde zdanie jest odpowiednio wyważone a sama fabuła naprawdę wciągająca.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się pozytywnej reakcji na tę pozycję, jednak zostałam mile zaskoczona. Autorka jest zdecydowanie dobrą pisarką, potrafiącą zainteresować, stworzyć coś rzeczywistego i zachęcającego do lektury. Mogę z czystym sumieniem polecić „Prawdziwą historię Melody Browne” każdemu czytelnikowi jako przyjemną, interesującą i naprawdę wartościową pozycję.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow