Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Libba Bray - Wróżbiarze

Libba Bray - Wróżbiarze

Informacje o książce

dots Tytuł : Wróżbiarze (The Diviners)
dots Autor: Libba Bray
dots Ilość stron: 556
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Alicja
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Libba Bray w książce „Wróżbiarze” ukazuje nam Nowy Jork lat 20. ubiegłego wieku. Akcja rozpoczyna się na prowincji Stanów Zjednoczonych. W miasteczku Zenith w stanie Ohio mieszka główna bohaterka - 17-letnia Evie O’Neill. Evie nie stroni od zabaw i mocnego alkoholu. Od razu poznajemy jej tajemnicę. W czasie jednego ze spotkań okazuje się, że Evie potrafi odczytywać przedmioty. Wystarczy, że dotknie przedmiotu i poznaje tajemnice jego właściciela. Ten dar wpędza bohaterkę w duże tarapaty, które zmuszają jej rodziców do podjęcia stanowczych decyzji. Evie zostaje odesłana do jej wuja profesora Williama Fitzgeralda, który mieszka w Nowym Jorku. Dla Evie nie jest to jednak kara, ale szansa na wyrwanie się z prowincji i rozpoczęcie nowego życia. Na dworcu w Nowym Jorku Evie sprawia wrażenie szczęśliwej nastolatki, która chce zapomnieć o rodzinnej tragedii, Nowy Jork spełnia przecież każde marzenia. Wuj Evie, Will, prowadzi w Nowym Jorku niechętnie odwiedzane przez gości Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądów i Wiedzy Tajemnej. W Nowym Jorku mieszka najlepsza przyjaciółka Evie, Mabel, która jest podkochuje się w asystencie profesora Fitzgeralda, tajemniczym Jericho. Evie od razu po przybyciu do Nowego Jorku poznaje Sama, drobnego złodziejaszka. Tetha Knight oraz jej przyjaciel Henry są przewodnikami Evie po najlepszych nocnych klubach Manhattanu.

Sielankowy nastrój zostaje jednak zakłócony. W Nowym Jorku dochodzi do serii okrutnych zabójstw, a ich sprawca pozostaje wciąż nieuchwytny. Zabójstwa mają wiele wspólnego z magią. Wujek Evie jako ekspert od spraw okultystycznych pomaga policji rozwiązać zagadkę. Evie również przyłącza się do poszukiwać wykorzystując swoją moc. Evie odkryje kim są tytułowi „wróżbiarze”. Okaże się również, że nie tylko Evie dysponuje szczególnymi mocami.

Libba Bray   Wrozbiarze 201904,1


Początkowo książka zapowiada się na typowe opowiadanie dla nastolatków. Na szczęście autorka bardzo umiejętnie odchodzi od takiego schematu. Książka nie mieści się w ramach powieści dla czytelników u progu dorosłości. Wątek ponadnaturalny ukazany w książce nie jest kiczowaty, z kolei wątek kryminalny jest ciekawy i zaskakujący. Powiązanie magii, okultyzmu, serii zabójstw z Nowym Jorkiem lat 20. ubiegłego wieku jest intrygujące. Największym atutem książki jest sposób zaprezentowania czytelnikom barwnego Wielkiego Jabłka. Czytając książkę można poczuć klimat bijącego życiem miasta. Ciekawe są również wątki odnoszące się do fanatyzmu religijnego i poglądów eugenicznych.

Książka jest obszerna, jednak akcja toczy się wolno. Autorka przedstawia nam wielu bohaterów ale zakończenie nie spina wszystkich wątków w jedną klamrę. „Wróżbiarze” są dopiero pierwszym tomem z cyklu.


Alicja
Autor: Alicja


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow