Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Khaled Hosseini - Tysiąc wspaniałych słońc

Khaled Hosseini - Tysiąc wspaniałych słońc

Informacje o książce

dots Tytuł: Tysiąc wspaniałych słońc (A Thousand Splendid Suns)
dots Autor: Khaled Hosseini (خالد حسینی)
dots Ilość stron: 432
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2020
dots Cena: 37,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubiają tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie piętnaście lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca.

Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Lajla, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.


Islam współcześnie nie ma najlepszej opinii wśród społeczeństw Zachodu, daleko mu do swoistego uznania, jakim cieszy się chociażby buddyzm, na co znaczny wpływ miały nie tylko spektakularne zamachy terrorystyczne dokonywane pod flagą dżihadu, ale też doniesienia o codziennych praktykach setek milionów wyznawców, kojarzących się raczej z książkami historycznymi niźli przełomem XX i XXI wieku. Nie sądzę, by renomę tą poprawiła lektura „Tysiąca wspaniałych słońc”.

Khaled Hosseini daleki jest od taniego podlizywania się okcydentalnym gustom, opisuje on jednak świat alternatywny wobec prezentowanego przez obrońców dobrego imienia islamu. Co jednak istotne, dowodzi on, że światy te mogą jak najbardziej współistnieć w tej samej czasoprzestrzeni – tak naprawdę dzieląc się męską powierzchnię i kobiecą podszewkę. Niekoniecznie jednak wzajemnie się one uzupełniają, co raczej pozostają w pewnym napięciu, charakteryzując się skrajnie odmiennymi standardami.

Khaled Hosseini   Tysiac wspanialych slonc 105229,1


Fabuła powieści jest zbudowana interesująco, po trosze – ale w skromnym stopniu – przyjmując kształt mini-sagi rodzinnej. Jest to niemałe osiągnięcie, albowiem gros akcji książki dotyczy tak naprawdę szaroburej codzienności z całą jej powtarzalnością i przewidywalnością.

Oczywiście wpływ na to fakt, iż całość rozgrywa się na tle czasów ze wszech miar historycznych, przepełnionych przewrotami oraz wojnami, czyli swoistego przyspieszenia biegu dziejów. Autor zręcznie jednak unika globalnych i jednoznacznych generalizacji, nie uchyla się od niuansów ludzkiej natury oraz zwykłego indywidualizmu.

Zbyt łatwo przypisać pewne wady islamowi, nie dostrzegając raczej ich powiązania z kulturą plemion tak arabskich pustyni, jak i przełęczy zamieszkiwanych przez Pasztunów, ja zaś nie czuję dostatecznie kompetentny dla formułowania jednoznacznych opinii. Nie czyni tego również autor „Tysiąca wspaniałych słońc”, mimo bystrego oka i możliwości obserwacji od najwcześniejszego dzieciństwa. Jego książka jest jednakże jednocześnie zupełnie przewidywalna, co i zaskakująca, zwłaszcza w szczegółach, i choćby już z tej przyczyny warto po nią sięgnąć.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow