Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Karol Bunsch - Bracia

Karol Bunsch - Bracia

Informacje o książce

dots Tytuł: Bracia
dots Autor: Karol Bunsch
dots Ilość stron: 376
dots Wydawnictwo: Wydawnictwo Edition 2000
dots Rok wydania: 2003
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Wieść o śmierci wielkiego Bolesława wichrem leciała po kraju i daleko poza granice. Prosty naród płakał jak po ojcu, surowym, czasem srogim, ale sprawiedliwość znalazł u niego każdy przeciw każdemu, a bezbronny mógł spać pod swą strzechą spokojny, że mu jej wraże ręce nad głową nie zapalą...

Polskie nauczanie historii o początkach nadwiślańskiej państwowości sprawia wrażenie niekonsekwentnego, by nie rzec nawet, iż tendencyjnego. Po triumfach Chrobrego uczeń nagle dowiaduje się o niejakim Odnowicielu podnoszącym kraj z gruzów, zmuszonym jednak do zwrotu królewskiej korony i ukorzenia się przed germańskim władcą. Okres pomiędzy jawi się jako wstydliwa krajowa wielka smuta, o której szczegółach nie mówi się zbyt wiele – jednakże polskich edukatorów tłumaczy fakt skromnej wiedzy i daleko posuniętej niewiedzy o tych czasach, w istocie jest to jeden z najbardziej tajemniczych momentów w narodowych dziejach. Już więc chociażby z tej przyczyny warto sięgnąć po „Braci” Karola Bunscha.

Przedmiotowa książka nie stanowi bynajmniej prostej chronologicznej kontynuacji „Roku tysięcznego”, przeciwnie, od tej pozycji dzieli ją pod względem daty powstania szereg innych powieści, a i jej akcja rozgrywa się znacznie później, zamyka się ona bowiem w datach początku i końca panowania Mieszka II.

Karol Bunsch   Bracia 075854,1


Autor w posłowiu nie kryje się z koniecznością poruszania się w mgle niewiedzy, jakkolwiek głównie sprowadzając ją do problemu istnienia osoby Bolesława Zapomnianego, opowiadając się za jej historycznością. Trzeba mu zresztą oddać dość przekonujące popuszczenie w tym zakresie cugli licencji twórczej, kryjące w sobie wyjaśnienie jej późniejszego wyparcia z pamięci.

Zresztą jako wiarygodny jawi się cały prezentowany przezeń przebieg wypadków, przy całej bowiem swadzie pióra pisarz bynajmniej nie porusza się tylko w sferze mitów czy uproszczeń, przeciwnie, stara się wiarygodnie odtworzyć motywacje bohaterów swego dramatu, targające nimi sprzeczności oraz wątpliwości.

„Bracia” to książka literacko satysfakcjonująca, której lektura jednak dla osoby cechującej się pierwotnym polskim patriotyzmem może być przygnębiająca, momentami zaś nawet i kłopotliwa. Tym bardziej więc warto sięgnąć po nią i nie poprzestać w samozadowoleniu ukształtowanym triumfami pierwszego Mieszka oraz jego syna.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow