Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

John Maxwell Coetzee - Polak

John Maxwell Coetzee - Polak

Informacje o książce

dots Tytuł : Polak (The Pole)
dots Autor: John Maxwell Coetzee
dots Ilość stron: 192
dots Wydawnictwo: Znak
dots Rok wydania: 2024
dots Cena: 49,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Spotykają się w Barcelonie – polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie.

Podróże kształcą, głosi stare porzekadło, a jedną z płynących zeń nauk jest nieoczywistość i lokalność wiedzy, skojarzeń i sposobów myślenia traktowanych w kategoriach naturalnych i powszechnych. Zdobycie tej wiedzy sprawia nieraz, iż tym bardziej czułym się staje na punkcie własnej specyfiki, sposoby jej percepcji przez tych, których określa się mianem obcych. Niejeden polski czytelnik z pewnością wypatruje wszelakiej maści poloniców, lecz w przypadku książki noblisty sprzed dwóch dekad takowy ujawnia się już w tytule.

„Bohater” omawianej powieści - o ile w ogóle przyjąć, że zasługuje on na takie miano - jest kimś, w którym niejeden mieszkaniec kraju nad Wisłą w istocie odnajdzie swoje własne ślady, lecz zarazem nie będzie mu łatwo się z nim zidentyfikować. Ten ostatni stan jest wypadkową wielu elementów - między innymi mocno nietypowej profesji czy powiązanej z nią przynależności do pewnego rodzaju elity, co wszak w przymusowo egalitarnym społeczeństwie już wzbudza nieufność.

John Maxwell Coetzee   Polak 100449,1


Warto jednak przedmiotową książkę odczytywać z innej perspektywy, właściwej dla samej narratorki, którą również niełatwo uznać za typową przedstawicielkę społeczeństwa, w którym wyrosła. Reprezentowana przez nią socjeta jawi się jako coś anachronicznego, iście reliktowego, z drugiej zaś strony ponadczasowego, na dobre i na złe.

Targające nią emocje nie zdają się niczym niezwykłym, a wręcz ich banalność bawi czytelnika i uczłowiecza daną postać. Podobnie przedstawiają się uczucia żywione doń przez tytułowego quasi-bohatera, które można by było złośliwie zaklasyfikować jako właściwe dla wieku tyleż starczego, co i starczo nieudolnego. Właśnie owa nieodkrywczość stanowi o ich sile, trywialność zaś o niebanalności.

„Polak” to lektura, którą łatwo zignorować, jak się zdaje kluczem do niej stanowi nie perspektywa narratorki, lecz właśnie Polaka wołającego z okładki. Nie jest to opowieść polska czy o polskości, lecz właściwe dla niej zderzenie wschodnioeuropejskich i katalońskich sznytów połączonych motywami żydowskiej diaspory w istocie każe zadać pytania o uniwersalizm całości.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow