Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Jarosław Grzędowicz - Azyl

Jarosław Grzędowicz - Azyl

Informacje o książce

dots Tytuł: Azyl
dots Autor: Jarosław Grzędowicz
dots Ilość stron: 368
dots Wydawnictwo: Fabryka Słów
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 34,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Jarosław Grzędowicz to uznany pisarz polskiego fandomu, nie dający się jednak klarownie zaszufladkować jako tworzący fantasy bądź science-fiction, choć też nie sposób również mówić o wykreowaniu przezeń zupełnie autorskiego podgatunku. Częstym zjawiskiem wydawniczym jest zaś publikacja po pewnym czasie w jednym tomie szeregu mniejszych tekstów sprokurowanych przez znanego literata na różnych etapach jego życia – i tym jest właśnie „Azyl”.

Omawiany zbiór kryje w sobie tekstu zupełnie różnorodne, tworzone w znacznym odstępie czasu od siebie, reprezentujących różne gatunki – nastawienie się na eklektyzm jest więc wręcz konieczne. Na uwadze należy również mieć fakt, że jeden z nich jest zdecydowanie bardziej obszerny od pozostałych, i bynajmniej nie jest to publikacja tytułowa.

Jaroslaw Grzedowicz   Azyl 091330,1


Nie polega na prawdzie również inicjująca zbiór uwaga, że mają to być teksty „zaginione” – owszem, fakt odnalezienia przez wydawcę tego czy owego zaskakuje samego autora, lecz o zdecydowanej większości z nich należałoby stwierdzić, że są to raczej publikacje zapomniane, wydane w niszowym nakładzie czy czasopiśmie nieistniejącym już od przeszło dwóch dekad. Ale śmiem twierdzić, że większość z nich i tak będzie stanowiła zaskoczenie dla miłośników Grzędowiczowskiej prozy, trafiając do druku, gdy nazwisko autora nie było jeszcze tak „gorące” jak współcześnie.

Niestety wbrew peanom wydawcy obecnym w posłowiu jakość tych opowiadań wcale ku takowym nie skłania. Daleki jestem bynajmniej od tezy o ich miałkości czy nijakości, ostatnimi czasy „zmagając się” jednak z szeregiem różnorakich antologii nie odniosłem wrażenia, że mam do czynienia z dziełami przewyższającymi cześć z nich w sposób ponadczasowy.

„Azyl” to literatura przyzwoita, a czasami nawet zasługująca na mniej protekcjonalny komplement, ale całościowo raczej dedykowana gronu już przekonanych o geniuszu – a przynajmniej maestrii – autora niźli mogącą służyć owemu perswazyjnemu celowi. Jest to antologia całkiem dobra – tylko i aż.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow