Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ireneusz Twardowski - Interwencja Soni

Ireneusz Twardowski - Interwencja Soni

Informacje o książce

dots Tytuł: Interwencja Soni
dots Autor: Ireneusz Twardowski
dots Ilość stron: 440
dots Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 32,50 PLN


„Interwencja Soni” to kontynuacja wydanego w lutym 2008 roku „Archiwum Soni” autorstwa Ireneusza Twardowskiego. Obie pozycje należy sklasyfikować jako powieść sensacyjną, jednak w „Interwencji” doszukamy się elementów sci–fi, motywów religijnych, oraz sporej dawki obyczaju.

Głównym elementem fabuły jest groźba ataku terrorystycznego na Polskę. Wysuwa ją Bin Laden dając naszemu wojsku czas do końca roku na wycofanie się z Afganistanu. Na przeszkodzie staje organizacja MANUS – zlepek wyszkolonych, inteligentnych i potrafiących poradzić sobie w każdej sytuacji ludzi. Jak dla mnie mało pasjonujące, temat do mnie nie przemawia, wydaje się zbyt oklepany, ale to tylko moje subiektywne odczucia. Nie można jednak odmówić autorowi umiejętności trzymania czytelnika w napięciu. Częste zwroty akcji, niespodziewane odkrycia, porywające burze mózgów – to nieodłączne elementy dobrej sensacji.

Przejdźmy teraz do bohaterów. Adam – dziennikarz śledczy, rozpoznawalny na ulicy, inteligentny i przenikliwy ale co najważniejsze– niezniszczalny. Bo jak inaczej nazwać człowieka, który przeżywa postrzał w głowę, otrucie, pobicie i powieszenie do góry nogami? Oczywiście za każdym razem ma niesamowite szczęście i ktoś ratuje go z opresji (przy okazji powieszenia w piwnicy, ratunkiem jest głos z zaświatów). Jednak jest to również mężczyzna szkolony przez japońskiego mistrza Makoto. I tak przechodzimy do kolejnej postaci – Makoto, świetnie wyszkolony wojownik, spokojny i zrównoważony. Najważniejsza dla niego jest medytacja i wyciszenie. Kojarzycie film „Karate Kid”? Wykapany pan Miyagi. Ale idźmy dalej – Rubik– zapewniam, że to nie ten, o którym myślicie. Niewysoki, normalnej postury, mężczyzna zdolny wyrwać przeciwnikowi żebro i uderzyć go nim w szczękę. Wbicie karty kredytowej w czaszkę powodując śmierć na miejscu to też nie problem, do tego niesamowita intuicja i decydowaniu o zabiciu na podstawie koloru aury. Niestety do mnie to nie przemawia. Takie przedstawienie postaci jest według mnie niefortunne i powoduje, że czytelnik patrzy na wszystko z przymrużeniem oka. W takiej sytuacji niestety ciężko jest identyfikować się z bohaterami.

Ireneusz Twardowski   Interwencja Soni 095449,1


Teraz już wiecie co miałam na myśli pisząc, że znajdziemy w tej pozycji elementy sci–fi. Jednak w jakiś sposób to konkretne połączenie dziwnie zgrzyta. Zbyt dużo niesamowitych elementów, które w żaden sposób nie wzbogacają fabuły, a wręcz zniechęcają. Jednak nie piszę tego po to by odstraszyć od lektury. Trzeba przyznać Twardowskiemu, że ma świetny język, łatwy, przyjemny i czytelny. Fabuła, mimo że nie wywarła na mnie wrażenia, w jakiś niepojęty sposób nęciła do dalszego czytania. I to właśnie jest powód, dla którego warto po tę pozycję sięgnąć. Możemy również doszukać się tu preferencji religijnych autora. Przedstawia on Adama jako głęboko wierzącego w Boga, jednak odwróconego od instytucji kościelnych – to powszechne i prawdziwe zjawisko. Przybliża nam również religię islamu, w bardzo delikatny i wyważony sposób stara się przekazać, że to nie islam jest zły, tylko ludzie źle go interpretujący. W dzisiejszych czasach takie przypomnienia są bardzo potrzebne.

Podsumowując – lektura to całkiem przyjemna, jednak spodziewałam się czegoś lepszego. Zbyt dużo niepotrzebnej tu fantastyki, co w moim odbiorze psuło cały efekt (zaznaczam, że jestem fanką fantastyki, jednak nie w takim wydaniu). Radzę również sprawdzić przed zakupem, czy druk jest w porządku, u mnie zdublowane strony od 369 do 384 a następnie przeskok do 401 troszkę wybiły mnie z rytmu, jednak dziwna ciekawość zakończenia pozwoliła mi przebrnąć.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow