Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ian McEwan - Maszyny takie jak ja

Ian McEwan - Maszyny takie jak ja

Informacje o książce

dots Tytuł : Maszyny takie jak ja (Machines Like Me)
dots Autor: Ian McEwan
dots Ilość stron: 350
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 36,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa.

Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.


„Co czyni nas ludźmi” – odpowiedź na te pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie trywialna, lecz gdy zaczniemy poszukiwać granic między nami a resztą świata ożywionego, sytuacja zacznie się komplikować gdy uświadomimy sobie skalę rozpościerającego się przed nami istnego pola minowego w postaci zagadnień aborcji, osób pozostających w śpiączce bądź dotkniętych zaawansowanym wodogłowiem itp. itd. Nic dziwnego, że temat ten już od dawna stanowi kanwę tak nauki, jak i sztuki – a więc również aktywności łączącej te dwie sfery, tj. literatury science-fiction. Swój głos w dyskusji postanowił zabrać również Ian McEwan.

„Maszyny takie jak ja” prezentują rzeczywistość alternatywną wobec tej znanej, lecz bardzo podobną do tej ostatniej, może trochę w inny sposób rozkładającej akcenty, lecz mimo wszystko zdatnej do „oswojenia”. Akcja powieści rozgrywa się na początku lat 80. minionego wieku, gdy… Zjednoczone Królestwo przegrywa wojnę o Falklandy, drugą kadencję odbywa Jimmy Carter, w powszechnym użyciu jest zaś technologia Internetu wraz z dobrodziejstwami i przekleństwami blogów oraz serwisów internetowych.

Ian McEwan   Maszyny takie jak ja 085144,1


Główny bohater – i w istocie narrator – to nie do końca udany „japiszon”, lecz cechujący się ambicjami (niezbyt w istocie wyrafinowanymi) właściwymi dla tej grupy społecznej, w istocie zagrożony prekaryzacją oraz pauperyzacją, który pozwala sobie na dość szalony wydatek w postaci prototypowego egzemplarza androida, którego najpierw traktuje jako zabawkę, następnie dziecko i sługę, ale również i rywala.

Akcja książki tak naprawdę rozgrywa się w trzech różnych sferach, które na siebie nachodzą, lecz również zachowują wobec siebie nieustanną autonomię. Mamy więc do czynienia tyleż z pozycją fantastycznonaukową, co i romansem z elementami kryminału, w końcu zaś powieścią obyczajową, poświęconą tyleż czasom minionym, co w sposób mniej czy bardziej zakamuflowany odnoszącą się – niekoniecznie pozytywnie i optymistycznie – wobec znanej nam współczesności. Autorowi należy oddać, iż w istocie całkiem zręcznie zachowuje równowagę pomiędzy poszczególnymi wątkami, ani przez moment nie nużąc czytelnika, nie stwarzając jednocześnie po jego stronie szczególnego napięcia.

„Maszyny takie jak ja” jest pozycją interesującą, miejscami nawet intrygującą, choć w ogólnym wydźwięku rodzącą pewien niedosyt. Mimo wszystko po odłożeniu na półkę pozostawia ona po sobie pewien ślad, może nawet bardziej namacalny i trwały niźli łzy w deszczu.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow