Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Guillermo del Toro, Chuck Hogan - Wirus

Guillermo del Toro, Chuck Hogan - Wirus

Informacje o książce

dots Tytuł : Wirus (The Strain)
dots Autorzy: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
dots Ilość stron: 560
dots Wydawnictwo: Zysk i Spółka
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Alicja
dots Data recenzji:
dots Ocena: 45/100


Recenzję tej książki można streścić w jednym zdaniu (a właściwie równoważniku): początek bardzo dobry, potem coraz gorzej.

Książka jest kolejną odsłoną z cyklu historii o wampirach, ale dla czytelników nieco bardziej dorosłych niż tych, których fascynuje „Zmierzch”. Wampiry w ujęciu Guillermo del Toro, współautora książki oraz uznanego reżysera, to ofiary nieznanego wirusa.

Początek jest naprawdę obiecujący i ciekawy, być może z tego względu, że nic (poza być może wcześniej przeczytanym opisem fabuły) nie wskazuje na kolejną odsłonę wampiryzmu.

Historia rozpoczyna się tajemniczym lądowaniem samolotu na lotnisku Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Tuż po lądowaniu samolot zatrzymuje się na pasie startowym i od tej pory nie ma z nim jakiegokolwiek kontaktu. Nie działają żadne urządzenia, samolot-widmo oraz jego pasażerowie nie dają żadnych oznak życia, wszystkie szyby samolotu są zasłonięte. Wnętrze samolotu tonie w ciemności i ciszy. Okazuje się, że prawie wszyscy pasażerowie włącznie z personelem nie żyją. W wyjaśnienie tych tajemniczych okoliczności zostaje zaangażowany epidemiolog Ephraim Goodweather z Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób, który staje się głównym bohaterem powieści okrywającym kawałek po kawałku prawdziwe przyczyny opisywanych wypadków.

Guillermo del Toro Chuck Hogan   Wirus 094027,1


Nie ukrywam, że początek jest bardzo sprawnie napisany. Jest przede wszystkim interesujący i wciągający. Już od wstępu akcja nabiera tempa i jest klasycznym thrillerem. Niestety do czasu, w którym odkrywamy wraz z głównym bohaterem, że ocalali pasażerowie samolotu-widma ożywają pod postacią wampirów . W zamyśle autorów zaczyna się horror, ale horror ten nie jest ani straszny, ani przerażający. Im dłużej zagłębiamy się w historię tym wydaje się ona, łagodnie rzecz ujmując, mało przekonywująca i miejscami absurdalna (jeżeli można takim słowem określić historię o wampirach). Pojawiają się wątki wewnętrznej wojny wampirów, a także łowcę wampirów, (polskiego pochodzenia), który przeżył Holocaust.

Książka nie przypadła mi do gustu, być może dlatego, że temat wampirów uważam za na tyle oklepany zarówno w literaturze jak i kinematografii, że trudno odnaleźć świeżą i oryginalną historię na ten temat.

Być może z tego względu twórcy skupiają całe swoje zaangażowanie na wyłamaniu się z obowiązującej narracji na temat wampirów. Uważam, że autorom książki nie udało się zbudować nowego rodzaju tejże. Czytając książkę miałam wrażenie, że gdzieś już spotkałam podobną historię. Nieznany wirus przeistaczający ludzi w wampiry to temat mało oryginalny zważywszy na powszechny zbliżony motyw wirusa przeistaczającego ludzie w zombie (np. serial „The Walking Dead” czy książka/film „World War Z”). Zamiast choroby zombie mamy tu chorobę wampiryzmu. Tyle innowacji. Dla porządku trzeba oddać autorom, że wampiry Guillermo del Toro i Chucka Hogana różnią się od innych kilkoma szczegółami anatomicznymi.

Dużo do życzenia pozostawia też przewidywalne zakończenie. Książka jest pierwszą z planowanej przez autorów trylogii. Stanowi również podstawę serialu pod tym samym tytułem. Historia nie przypadła mi do gustu, więc kolejne części i serial nie znajdzie się na mojej liście pozycji wartych poświęcenia czasu.

Autor: Alicja


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow