Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

George R.R. Martin - W domu robaka

George R.R. Martin - W domu robaka

Informacje o książce

dots Tytuł : W domu robaka (In the House of the Worm)
dots Autor: George R.R. Martin
dots Ilość stron: 108
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Pod walącym się w gruzy miastem na zapomnianej planecie kryje się świat pełen spisków i zdrady. Młody Annelyn wiódł w podziemnym mieście życie człowieka uprzywilejowanego, ale gdy na oczach jego szlachetnie urodzonych przyjaciół upokorzył go sprytny łowca grounów zwany Dostarczycielem Mięsa Annelyn, na spółkę z tymi samymi przyjaciółmi, stworzył skomplikowany plan, mający mu umożliwić wywarcie zemsty. Jednakże plan kończy się niepowodzeniem i Annelyn musi zapuścić się w podziemne czeluści, gdzie odkrywa straszliwą prawdę o mitycznym Białym Robaku, któremu oddawali cześć jego przodkowie…

Zważywszy na sukces „Pieśni Lodu i Ognia” w ciągu ostatnich dwóch dekad łatwo zapomnieć, iż George R.R. Martin literaturą „płaszcza i szpady (oraz smoków)” zajął się na dość późnym etapie swej kariery pisarskiej, wcześniej znacznie bardziej ochoczo sięgał zaś po konwencję space opery oraz literaturę grozy, czasami zresztą łącząc oba podgatunki, jak w przypadku „W domu robaka”.

Akcja książki rozgrywa się na bliżej nieokreślonym świecie, choć właściwsze chyba byłoby tu określenie „w świecie”, albowiem lud głównego bohatera zwykł zamieszkiwać podziemne tunele, swe lęki kierując pod adresem istot zamieszkujących jeszcze niżej, których mięso jednak zwykło stanowić podstawę żywienia jego społeczności.

George R


Kultura, w której się on wychowuje, jest jednak zupełnie obca tej nam znanej. Żywi ona bardzo specyficzne – groteskowe, pisząc wprost – wierzenia religijne, choć jeśli się choć chwilę zastanowić, można odnaleźć ich swego rodzaju odpowiednik w ludzkiej historii, a mianowicie Azteków. Aż czuje się ducha Ekumeny…

Jak nietrudno się domyślić, główny bohater odbywa podróż w głąb zamieszkiwanego świata, zresztą w bardzo niecnym zamiarze. Autor zgodnie ze swymi zwyczajami – uwidocznionymi zresztą dopiero później – bardzo zręcznie dokonuje fabularnych zwrotów, zmuszając czytelnika do drastycznej zmiany pierwotnych ocen.

„W domu robaka” jest intrygującą opowiastką, jednakże jakościową niewyróżniająca się od tytanów gatunku. Tekst ten stanowiłby wartościowe wzbogacenie takiej czy innej antologii, wydanie go jednak w postaci samodzielnej stanowi marketingowe nadużycie.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow