Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Elizabeth Corley - Requiem dla mordercy

Elizabeth Corley - Requiem dla mordercy

Informacje o książce

dots Tytuł: Requiem dla mordercy (Requiem Mass)
dots Autor: Elizabeth Corley
dots Wydawca: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2010
dots Ilość stron: 500
dots Cena: 34,90 PLN


Od zawsze interesowałem się fantastyką. Gry, książki, czasopisma, wszystko związane było ze smokami, magią, nieumarłymi czy epickimi przygodami. Przez ręce przewinęła mi się już cała masa tytułów o podobnej tematyce. W końcu postanowiłem zrobić małą odskocznię i sięgnąć po coś innego. Mniej więcej w tym samym czasie została mi polecona powieść kryminalna zatytułowana „Requiem dla mordercy” autorstwa Elizabeth Corley.

Historia opowiada o czterech przyjaciółkach. Już na samym początku jesteśmy wrzucani w sam środek wydarzeń poczynając od śmierci jednej z nich na szkolnej wycieczce. Po dwudziestu latach pozostała trójka wiedzie spokojne życie. Żadna z nich jednak nie przypuszczała, że po tylu latach morderca przypomni sobie o ich żywotach i się o nie upomni.

Chcąc zdradzać nieco więcej fabuły, zepsułbym czytelnikowi całą zabawę. Autorka idealnie dozuje napięcie przeplatane z tajemniczością. Z jednej strony fabuła pędzi niczym zwariowana, zarówno stróże prawa jak i główne bohaterki prowadzą nieustanną walkę z czasem. Z drugiej natomiast tajemnicza mgła spowijająca całą historię powoduje, że raz po raz przyłapujemy się na tym, że wysuwaliśmy błędne wnioski.

Nie jest to jednak – jak mogłoby się zdawać – typowy kryminał w stylu klasyki pokroju detektywa Holmesa. Pani Corley napisała coś, co znacznie bliższe jest mrocznej opowieści w klimatach najlepszych dreszczowców niż opowieściom o żmudnych działaniach detektywistycznych. Już na samym początku można to zauważyć patrząc chociażby na portrety psychologiczne poszczególnych postaci w książce. Są uchwycone z dbałością o szczegóły, ale mimo tego nie rozciągają się, przez co szaleńcze tempo akcji jest cały czas sprawnie podtrzymane.

Elizabeth Corley   Requiem dla mordercy 141236,1


Na uznanie zasługuje również sposób, w jaki prowadzona jest akcja. Nie ma większych tudzież mniejszych przestojów. W książce znalazło się absolutnie wszystko to, co potrzebne jest do zbudowania dobrej powieści kryminalnej, poczynając od świetnego wstępu, przez dochodzenie dotyczące morderstwa, na zwrotach akcji i tak zwanych „momentach przełomowych” kończąc, przy czym należy również zaznaczyć, że jest również miejsce na to, aby czytelnik poukładał sobie wszystko w głowie nie gubiąc się zbytnio w chronologii czy bohaterach.

Jak już wspomniałem, słysząc „powieść kryminalna” przed oczami pojawiają się obrazy słynnych detektywów i ich tęgich umysłów rozwiązujących każdą zagadkę. W „Requiem” mamy do czynienia ze zwykłym, niczym nie wyróżniającym się stróżem prawa, który bynajmniej nie ma głowy do arcytrudnych zagadek, a przy tym jego przeszłość zawodowa zdaje się to jedynie potwierdzać. Niestety, mimo tego autorce nie udało się uciec przed częścią stereotypów i charakterystycznych motywów kryminalnych. Mowa tu między innymi o sytuacjach, w których jedna z kluczowych postaci w książce doznaje olśnienia i wpada na pomysł, który jak potem okazuje się strzałem w dziesiątkę i w ten sposób rozwiązuje sprawę. Aż prosi się o to, aby rozwiązać to w bardziej logiczny sposób czy też poprowadzić akcję tak, by odpowiedziała chociaż na pytanie „dlaczego stało się tak a nie inaczej”. Minus ten nakreślony jest tym bardziej, jako że czytając miałem wrażenie, jakby autorka mimo wszystko chciała wyjechać poza granicę stereotypowego kryminału.

„Requiem dla mordercy” czyta się bardzo lekko. Jest to spory plus zakładając, że mamy do czynienia z powieścią kryminalną, akcja jest prowadzona bardzo dobrym tempem, a nutka tajemniczości podnosi walory książki. Polecam zarówno fanom kryminałów jak i tym, którzy dotychczas nie mieli z nimi (jak ja) bliższego spotkania.

Książka otrzymuje 7 w dziesięciostopniowej skali wg Huntera.


Grzegorz „Hunter” Żmuda
E-mail autora: hunter(at)sztab.com
Autor: Hunter


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow